1/3

Playboy: The Mansion

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Buraya giren bir daha çıkamıyor...
Platformlar PC
Playboy: The Mansion
  • Yapımcı - Yayıncı Cyberlore Studios - Arush Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 70
Artılar Eğlenceli, dikkat çekici ve komik görüntüler, kendi derginizi tasarlayabilme
Eksiler Grafiklerde hatalar, herşeyin sizin lehinize gelişmesi sıkıcı olabiliyor, sesler silik kalmış
Playboy: The Mansion’ın duyurulmasından sonra, hakkında verilen bilgileri derleyip bir ön inceleme hazırlamıştım. Yararlandığım kaynaklar içeriğinden öyle bir bahsediyordu ki, kendimizi yakında bir gece kuşağını canlı yaşayacakmış gibi hissetmeye başlamıştık. Zaten Hugh Hefner rolünde olacağımız söylendiğinde, akan sular çoktan duruyordu. Şimdi bu yazıyı, Playboy’u oynamış şekilde hazırlıyorum ve hakikaten bazı öğelerin beni gerçekten terlettiğini söyleyebilirim (!). Tabiiki tutucu kesimlerin aşırı eleştirisinden biraz olsun sıyrılabilmek için, çok da aşırıya kaçılmamış ama, yine de oynarken kendinizi bir Playboy malikanesinde hissedeceksiniz. Şöyle özetleyeyim, yanınızda üstsüz gezen kızlar var ve ter türlü teklifinizi onaylamaya hazırlar. Bilmem anlatabildim mi?

Kırmızı pencereli malikane
Bazı aşırı şiddet içeren aksiyon oyunlarının maruz kaldığı gibi, Playboy da tutucu ve ahlak kurallarına aşırı değer veren ülkeler tarafından veto edilebilir. Tabii ne kadar oyun da olsa, bazı ahlak değerlerine ters düşebileceğinden, alırken iki defa düşünün. Çünkü gerçekten belirli bir yaşın altında olan arkadaşlar için uygun olmayan çeşitli görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Zaten Playboy’la ilgili en büyük handikaplardan birisini de bu. Aslında çok eğlenceli olmasına rağmen, üryan öğeleri yüzünden bu eğlencenin kapsama alanı iyiden iyiye daralacaktır. Tüm oyunsever arkadaşlarım için bu uyarıyı yapma gereği gördüm, artık alıp oynamak ya da uzak durmak tamamen size kalmış, şimdi sıra teknik bilgilerde.

Playboy: The Mansion, Sims serisine oldukça benzer bir oynanışa sahip. Tür olarak, Sims’in simülasyon kısmını ve ufaktan da strateji öğelerini içeriyor. Genel olarak amacımız, Playboy malikanesinin sahibi Hugh Hefner’i bizzat kontrol ederek, ünlü insanları malikanemizde toplamak. Onların en çarpıcı resimlerini çekip, röportajlar yapmalı, partiler vererek hem kendi, hem de malikanemizin şöhretini arttırmalıyız. Çektiğimiz tüm resimler, yapılan röportajlar ve yazdırdığımız makaleler ile her ay düzenli olarak bir Playboy dergisi çıkartmalı, giderek bu dergiyi daha da güzelleştirip bol para kazanmalıyız. Tüm bunları başarı ile yerine getirebilmemiz için, malikanemizi ziyaret eden insanlar, ünlüler ve hatta çalışanlarımız ile sağlam ilişkiler (!) kurmamız gerekiyor.

Strateji türünden aşina olduğumuz, görev bazlı bir oynanış söz konusu. İki çeşit görev modu var. Mission mod ile 12 bölüm boyunca müdadele ediyoruz. Her bölüm, kendi içinde çeşitli görevlere ayrılıyor ama açıkçası bu görevlerde başarı sağlamak çok da zor değil. Bir de Freeform modu var ki, burada malikanemizin tasarımından da tamamen biz sorumlu oluyoruz. Genelde parti yapmamız, ünlülerin en garip (!) fotoğraflarını çekmemiz ya da kiralayacağınız personel için uygun ortamı sağlamanız isteniyor. Bunların sonunda yeni puanlar ya da eşyalar kazanabiliyorsunuz. 3 boyutlu grafiklere sahip olan oyunda, Hugh Hefner’i bizzat Sims serilerindeki kontrol sistemi ile yönetiyoruz. Kamerayı istediğimiz gibi sağa sola çevirebiliyor, malikanemizin içine kadar zoom yapabiliyor, gerektiği zaman da kuşbakışı görünümüne geçebiliyoruz. Renkli grafiklere sahip olmasına rağmen, maalesef birçok grafiksel hata ile karşılaştım. Objeler genelde detaysız tasarlanmışlar ve kupkuru duruyorlar. Daha kötü bir hata ise, karakterlerin sık sık iç içe girmeleri. Konuşmalar ya da duruşlar esnasında duvarların içinde kalıyor ya da kayarak hareket ediyorlar. Bu da hafiften rahatsızlık yaratıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×