Playstation 3 dünya üzerinde Türkiye nüfusunu geçti!

Merlinin Kazanı 13.11.2013 - 14:32
300’ü aşkın oyunu ile PS3 sistemi büyümeye devam ediyor.
Sony, PlayStation 3'ün 2 Kasım 2013 tarihi itibarıyla dünya çapında 80 milyon birimlik satış rakamına ulaştığını açıkladı. Yedinci yılına giren PS3 sistemi sürekli büyüme ve ivme sergiledi.

Piyasaya sürülmesinden bu yana yüksek kaliteli eğlence deneyimleri sunan PS3 sistemi, gerek yazılım güncellemeleri yoluyla gerekse PlayStation ve PlayStation 2 oyunlarının yükseltilmesinin yanı sıra DVD, DLNA istemci fonksiyonu ve 3D stereoskopik oyun desteği gibi yeni özelliklerin de eklenmesiyle sürekli bir evrimden geçti. Şubat 2013’te, SCE PS3 sistemini yeni “Azurit Mavisi” ve “Lal Kırmızı” renklerinde piyasaya sürdü. Ağustos 2013’te Avrupa’da fiyatı düşürülen 12GB flaş bellekli PS3 Kuzey Amerika’da da piyasaya sürüldü. Çeşitli ihtiyaç ve yaşam tarzlarını karşılayan çeşitli ürünler sunan PS3 sistemi geniş yelpazedeki oyunseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Playstation 3 dünya üzerinde Türkiye nüfusunu geçti!
PS3 için 4.332 adet oyun piyasaya sürüldü
Tüm dünyadaki üçüncü parti geliştirici ve yayıncılardan güçlü destek almaya devam eden PS3 sistemi için dünya çapında sunulan oyunların toplam sayısı da buna paralel olarak 4.332’ye ulaştı. Bunlar arasında, Haziran 2013’te piyasaya sürüldüğünde üç haftadan kısa bir süre içinde ulaştığı 3,4 milyon birimlik satış rakamı ile büyük ses getiren The Last of Us ile 13. yıllık Oyun Geliştirici Seçimi Oyunları’nda kazandığı altı ödül ile eleştirmenlerden büyük övgü toplayan ve Grammy Ödülleri’nin tarihinde En İyi Film Müziği dalında ödüle aday gösterilen ilk video oyunu olan Journey de bulunuyor. Bu dönemde de, dünya çapında gerek üçüncü parti geliştirici ve yayıncılardan gerekse SCE Worldwide Studios (SCE WWS) tarafından tüm dünyada 70 milyonu aşkın satış rakamına ulaşmış son derece popüler Gran Turismo serisinin en son bölümü olan Gran Turismo 6’nın (GT6) da aralarında bulunduğu 300’ü aşkın oyun sunulacak.

 
Ayrıca, BEYOND: Two Souls (Sony Computer Entertainment), Grand Theft Auto V (RockStar Games, Inc) ve Batman: Arkham Origins (Warner Bros. Interactive Entertainment) gibi heyecan verici çok satan oyunlar da büyük övgü topladı.

Playstation 3 dünya üzerinde Türkiye nüfusunu geçti!
Kasım 2006’dan Kasım 2013’e 150 milyonu aşkın kayıtlı hesaba ulaştı
PS3 sistemi Kasım 2006’da ilk defa piyasaya sürüldüğünde, aynı zamanda toplam 150 milyonu aşkın kayıtlı hesap ile bugün artık dünya çapında 59 ülkede faaliyet gösteren çevrimiçi çok oyunculu oyun ve dijital eğlence hizmeti PSNSM de Sony tarafından hizmete sunulmuştu. PS3 sisteminin yanında ve PSN ile birlikte hayata geçirilen PlayStation Store (PS Store), PS3 sistemi sahiplerinin aralarında 72.000 oyun içeriğinin de bulunduğu 222.000’i aşkın dijital içerik seçeneğinden oluşan bir küresel katalogdan seçim yapabildiği çok çeşitli bir indirilebilir dijital içerik yelpazesi sunuyor.

Özel indirimler, ücretsiz oyunlar ve sistem güncellemeleri
Buna ek olarak, PS Store üzerinde özel indirimlere, PS platformları üzerinde ücretsiz oyunlara, demolara ve otomatik sistem güncellemelerine erişim sağlayan PlayStation®Plus (PS Plus) üyelik hizmeti de Haziran 2010 tarihinde hayata geçirildi. Haziran 2012’de Kuzey Amerika ve Avrupa’da PS Plus’a eklenen Hızlı Oyun Koleksiyonu da PS Plus üyelerinin hiçbir ek ücret ödemeksizin SCE WWS’nin yanı sıra üçüncü parti geliştirici ve yayıncılardan popüler oyunların tadını çıkartmasına imkân verdi. Sony, aynı zamanda PS Plus hizmetini diğer ülke ve bölgelerde zenginleştirmeye de devam etti.

PlayStation Move ile oyuna hareket geldi
PlayStation Move hareket kontrol cihazı da Eylül 2010’da hayata geçirilmesinden bu yana oyunların sezgisel olarak oynanabilmesine imkân verirken interaktif oyun deneyimini de geliştirdi. Hareket sensörünün gücünü kullanarak PlayStation Eye üzerinden Zenginleştirilmiş Gerçeklik (AR) teknolojisi üzerinden hikâye anlatımında evrimi temsil eden bir çevre birimi olan Wonderbook, Kasım 2012’de küresel olarak iki oyunu piyasaya sürdü. Wonderbook: Book of Spells ve Wonderbook: Diggs Nightcrawler piyasaya sürülmelerinden bu yana büyük bir beğeni ile karşılandı. Wonderbook: Book of Potions ve Wonderbook: Walking With Dinosaurs gibi heyecan verici yeni oyunlar da bu tatil döneminde piyasaya sürülürken, Sony, Wonderbook’u Japonya’da da oyunseverlerle buluşturacak.

PS4 de geliyor
PlayStation 4 bilgisayar eğlence sistemi 13 Aralık’ta Türkiye’de piyasaya sürülürken, Sony de PS3 sistemleri üzeri oyun ve dijital eğlence içeriklerinin sürekli olarak desteklenmesi yoluyla PlayStation ekosistemini daha da genişletmeye devam edecek.

-Basın Bülteni
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 15.06.2024 20:55
Kalan Karakter: 300 Gönder
Playstation 3 dünya üzerinde Türkiye nüfusunu geçti!
İlginizi Çekebilir