Powercolor Radeon HD 6970

Tolga Cem Küçükyılmaz
Tolga Cem Küçükyılmaz 16.12.2010 - 12:37
AMD'nin merakla beklenen Radeon HD 6970'i, test merkezimizin konuğu oldu.
AMD, Radeon HD 5800 serisi ile, DX 11 desteğini veren ilk üretici olmuştu. Rakibi Nvidia, DX 11 hamlesini HD 5800 Serisinin duyurulmasından tam olarak 6 ay sonra, Fermi tabanlı grafik işlemcileriyle yaptı. Nvidia, AMD'ye karşı, tek ve güçlü GPU (Grafik Yongası) strajesini uygularken, AMD de verimli ve güçlü GPU üretip, üst segmentte bu GPU'ların çiftini kullandı. Çift GPU'lu HD 5970 modeliyle 1 seneyi aşkın süredir liderliğini koruyan AMD, tek GPU'lu kartlar arasında da konumunu güçlendirmek istiyor.

Powercolor Radeon HD 6970
Radeon 6000 serisinin ilk temsilcisi olan HD 6800'ler piyasaya ekim ayında sunulmuştu. Mimari açıdan ciddi farklar içermese de, tessellation performansındaki geliştirmeler ve daha verimli hale getirilen, az maliyetli GPU'su ile orta seviyeye yeni bir soluk getirmişti. Fakat incelediğimiz Cayman kod adlı AMD'nin yeni GPU'su, güç verdiği Radeon HD 6900 serisi, AMD adına son dönemin en önemli güncellemeleri olarak öne çıkıyor. Northern Islands serisinin en güçlü GPU'su olarak tanımlayabileceğimiz Cayman, HD 6950'de Pro, HD 6970'te ise XT versiyonlarıyla yer alıyor.

Powercolor Radeon HD 6970
Radeon HD 6900 serisinde göze çarpan en büyük yenilik 5D ALU yerine 4D ALU tasarımına geçiyor olması. Bu güncelleme ile daha az zar alanından daha çok performans elde edilip, güç tüketimi ve maliyeti minimum seviyede tutup, performansı yükseltme hedefleniyor. Verimliliği arttırılan Paralel işlemciler (Steam Proccessor) ile oyun performansında ciddi kazanımlar söz konusu. Çift Grafik motoruna geçiş de, ayrı bir yenilik.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.03.2023 05:06
Kalan Karakter : 300 Gönder
Powercolor Radeon HD 6970

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×