Prince of Persia Rival Swords

Prince of Persia Rival Swords

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Prensin karanlık yüzü PSP'de canlanıyor
Platformlar PSP
Prince of Persia Rival Swords
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft Montreal - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 82
Artılar Grafikler, ekstra içerik
Eksiler Seslerde senkron sorunu
Bundan yıllar yıllar evvel karşımıza ilk çıktığında, baş koyduğu davada onu başarıya ulaştırmak için ne sıkıntılara katlanırdık. Hem de ne sıkıntı; 2D ekranda kutu kutu görünen grafiklerde ölmemek için canla başla oynar, başarıya ulaştıkça alnımızdan akan terleri silerdik. Belki şimdiki kadar fazla oyun olmadığından, belki de oyun denen eğlenceyle daha yeni yeni tanışmamızdan olsa gerek zamanın oyunlarından aldığımız zevki bize yaşatabilen günümüz oyunu kalmadı gibi bir şey.

Pers kralının maceraları 2003 yılı itibarı ile yeniden başladı. Sands of Time ile başlayan seri, çok iyi bir başarı elde ederek Prensle olan yılların özlemini gidermemizi sağladı. Birer sene arayla çıkan Prince of Persia: Warrior Within ve Prince of Persia: The Two Thrones ile aksiyon en üst noktaya ulaştı. Serinin çok daha karanlık ve kasvetli bir yapıya büründüğü Two Thrones’un adı Rival Swords olarak değiştirilerek Ubisoft Montreal ekibi tarafından PSP’ye uyarlandı. Çoğu yapımda karşımıza çıkan kötü konsol uyarlamaları ise Prens’in şanına yakışmazdı. Ubisoft beklentileri boşa çıkartmadı ve kaliteli bir yapımla Prens’i bizlerle buluşturdu.

Yapım her zaman olduğu gibi bir Prince of Persia güzelliği taşıyan hikayesi ile başlıyor. Daha önce yapımı oynayanlarında bildiği gibi hikayenin birden fazla sonu oluyor. Rival Swords’un başlangıç noktası, kendinden önceki Warrior Within’in ikinci sonu oluyor. Videoda Kaileena ile Prensi Babil’e geri dönerken görüyoruz. Ancak kahramanlarımızı bir sürpriz bekliyor; şehir istila altında yakılıp yıkılmaktadır. Yaşadığı şoku atlatamadan Prens’in kayığı da saldırıya uğrar ve Kaileena tekrar kaçırılması ile oyunumuz başlar. Platform ve aksiyon türlerinin iç içe geçtiği yapımda tansiyon bir an bile düşmüyor. Oradan oraya zıplayan, akrobatik hareketler yapan karakterimizin, bu defa yeteneklerini daha da geliştirdiği görüşüyor. Serinin ikinci bölümünde ortaya çıkan Prensin karanlık yüzü, bu yapımda da Prens ile zıtlaşmasının yanında çok daha agresif ve vahşi olduğu gözlerden kaçmıyor. Senaryonun akışına göre kontrolsüz olarak birden Prensin karanlık yüzüne dönüşüyor ve bu şekilde bölümü sürdürüyoruz.

Aksiyonun bol olduğu yapımlarda karşımıza çıkan kontrol problemlerinin ise yapımda şaşırtıcı şekilde gayet rahat ve kullanışlı olduğu görülüyor. Bu sayede oyunun geneline hâkim olan hareketli yapı ve savaş sahneleri sıkıntı çekmeden oynanabiliyor. Üzerinize gelen onlarca düşmanın arasından hızlı hareketler ya da zamanı yavaşlatma fonksiyonunun yardımı ile tüymek mümkün oluyor. Boss savaşları sırasında ise bir hayli ter atılıyor. Yapımda ayrıca Two Thrones’da bulunmayan at yarışları gibi bazı özel içerikler ile PSP’ye özel ekstralar eklenmiş. Böylece Prens fanlarının PSP versiyonunu da oynamaları için neden yaratılmış. Teknik açıdan baktığımızda yapımın grafikleri gerçekten göze hoş görünüyor. Çevre modellemeleri de akıcı ve berrak görülmekte. Sesler ve müzikler her zamanki Prince of Persia tadında. Bununla birlikte yapımın belki de tek fire verdiği nokta seslendirmeler ve müzikler. Zira konuşan karakterlerde seslendirmeler sırasında senkron sorunu olduğu görülüyor. Bazen de müziklerin aniden kesilmesi, yapımın ses ve müzikler bakımından PSP’ye uyarlanmasında çok başarılı olmadığını gösteriyor. Yinede bu sorun rahatsız edici boyutlarda değil. El konsolunuzda zevkli saatler geçirmenizi sağlayacak bir yapım Prince of Persia Rival Swords.
Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 28.02.2021 09:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×