1/2

Prince of Persia: Sands of Time

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Prens, beyazperdeye adım atmaya hazırlanıyor
Jerry Bruckheimer, günümüz Hollywood’unun en başarılı yapımcısı. Çalışmaları arasında “Karayip Korsanları” üçlemesi ve iki “Büyük Hazine” filmi var. Son yapıtı “Pers Prensi: Zamanın Kumları” ve her zamanki gibi bu filmde de bol macera, komedi ve en gelişmiş özel efektler bizi bekliyor. Yeni film, aynı adı taşıyan popüler video oyunundan ilham alınarak hazırlanmış. Filmde Jake Gyllenhaal, tarihin akışını değiştirebilecek eski ve gizli bir nesne olan Zaman Hançeri'nin kötülerin eline geçmesini engellemeye çalışan isyankar genç prens Dastan’ı canlandırıyor. Dastan’a bu çabalarında yardımcı olan veya onu engellemeye çalışan karakterleri Sir Ben Kingsley, Alfred Molina canlandırıyor. Güzel ve alıngan Prenses Tamina’yı ise sinemaya yeni adım atan Gemma Arterton oynuyor. “Pers Prensi”nin çekimleri Fas’ta birkaç ay boyunca egzotik mekanlarda ve Londra yakınlarında “James Bond” filmlerinin çekildiği Pinewood Studios’un platolarında gerçekleşti. Jerry Bruckheimer ile gişelerde fırtına gibi esecek son filmi hakkında konuştuk.

Prince of Persia: Sands of Time

MK: Siz, gidip seyretmek isteyebileceğiniz türde filmler yapmaktan hoşlandığınızı söylemiştiniz. “Pers Prensi”nde sizi çeken neydi?

JB: Bolca entrika, dram, macera ve aşk dolu harika, heyecan verici bir hikâye. Benim çok sevdiğim “Arabistanlı Lawrence” gibi destansı filmlere gönderme yapıyor.

MK: Filmin esin kaynağı “Prince of Persia” video oyunuydu. Bu oyunu hiç oynadınız mı?

JB: Evet, oynadım. Pek büyük bir video oyunu tutkunu değilim, fakat bunun neden bu kadar popüler olduğunu anlayabiliyorum. Farklı bir zaman diliminde egzotik, orijinal bir dünyada geçiyor ve oyunun cazibesi burada. Oyunda farklı hedeflere ulaştıkça bir sonraki seviyeye çıkmak istiyorsunuz.

MK: Jake Gyllenhaal ilk kez büyük bir aksiyon filminde baş rol oynuyor. Prens’i oynayacak doğru aktörü bulmak sizin için ne kadar zor oldu ve Jake’i doğru tercih kılan etkenler neydi?

JB: Oyuncu seçimi son derece önemli. Filminizi batırabilir de, çıkarabilir de. Bu yüzden bu konuya çok kafa yorarsınız. Fakat ben hep Jake’le çalışmak istiyordum. O müthiş bir aktör, çok yakışıklı ve atletik. Prensi oynaması için onu mükemmel kılan şey ondaki yoğunluk ve mizahın kombinasyonu. Jake, ayrıca çok çalışkan. Bu rol için gerekli fiziksel forma ulaşmak için aylarca çalıştı. Ayrıca kılıç dövüşü ve binicilik konusunda da çok iyi hazırlanması gerekti. Onun açısından muazzam bir eğitim dönemi oldu.