1/4

Pro Evolution Soccer 4

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Uzak doğudan gelen futbol kasırgasının oyuncuları vurması bekleniyor
Platformlar PC
Pro Evolution Soccer 4
Merlin Puanı 85
Artılar Harika bir atmosfer, güzel detaylar ve sesler
Eksiler Bazı anlamsız yavaşlamalar, hakem problemi ve zaman kaybı yaşatan menüler.

Yıl 1993. O efsane futbol oyunu Sensible Soccer PC’ye bomba gibi düşmüştü. Çok değil, bundan bir yıl sonra FIFA piyasaya muhteşem grafikleriyle katılmıştı. 3 boyutlu bir rakibe karşı, Sensible 1998’e kadar dayanabilecekti. Sonrasında firma kepenkleri kapatmıştı. Bilgisayar başındaki kullanıcılar, yıllarca futbol oyunu oynamak için karşılarında tek bir alternatif buldu. Hal böyle olunca FIFA’nın çıkan her yeni versiyonu futbolsever oyuncular tarafından iyi ya da kötü de olsa alındı, oynandı. FIFA’nın rakipsiz olarak piyasaya çıkması, EA Sports’un her dem satılan oyununun üzerine, fazla bir geliştirmeye gitmeden sadece makyajlayıp önümüze sunmasına sebep oldu. Böylelikle FIFA, var olan oyuncu kitlesinin olumsuz eleştirilerine maruz kaldı. Tam bu dönemde, Konami konsollarda fırtına gibi esen futbol şöleni Pro Evolution Soccer’ı bilgisayar ekranına taşımaya karar verdi ve PES 3 PC’ye muhteşem bir geçiş yaptı. Karşısına bir rakip çıkmasına alışık olmayan EA Sports, FIFA 2004’ü geliştirmeye çalışmasına karşın beklentilerin altında kalan bir oyun olarak piyasaya sürdü. Böylelikle PES ve FIFA’nın bilgisayar ekranındaki ilk randevusunda galip PES 3 oldu. 2004 yılının sonbahar aylarına baktığımızda EA Sports, FIFA 2005’te grafikleri zaten iyi olan oyunun oynanabilirliği üzerinde de düzeltmelere gidince, var olan oyuncu kitlesinden olumlu eleştiriler aldı. Bakalım Konami’nin bu duruma cevabı ne olmuş?

İçinizdeki futbol ateşine körükle geleceğini tahmin ettiğimiz yegane yapım PES’dir. Japonlar, Pro Evolution Soccer serisinin 4. versiyonunu tamamlayıp piyasaya sürdüler. Böylelikle rakiplerinin kan kaybetmeye devam ettiği futbol piyasasında, PES muhteşem oynanabilirliği ile oyuncuları bir kez daha kendi safına çekmeye devam ediyor.

Press Any Button

Beyaz zemin üzerine kırmızı harflerle “Konami” yazısı belirir. Hemen ardından sahada kıran kırana bir mücadele yaşanmaktadır. Taraftar sahadaki oyundan memnundur. Ellerindeki bayrakları sallıyorlar. Tam bu sırada 10 sırt numaralı oyuncu çok şık bir şekilde topu ağlara gönderir... Şu ana kadar bir futbol oyununda görebileceğiniz en şık giriş videosu bu görüntülerle başlıyor. Hemen ardından adeta büyülenmiş olarak kendinizi menüde buluyorsunuz. PES 3’e göre arayüzün hatlarında birçok değişiklik olan oyunda artık dikey bir menü değil, yatay bir menüyle karşılıyor bizi Konami. Menüde ilk olarak “Options” ekranına baktık. Bu noktada “Museum” başlığı dikkatimizi çekti. Kaydettiğiniz tekrar görüntülerini izlemeniz için eklenmiş, fakat isminin asıl müze olmasının sebebi, kazandığınız kupaların yine bu bölümde sergileniyor olması. Müze dışında ayarlar ekranında kayda değer bir yenilik yok, fakat PES Shop’ta satın alınabilecek yenilikler mevcut. Bunlardan bazıları; antrenman sahası, yeni stadyum, 2 kat hız, yeni kamera tipleri (oyuncu ve kuş bakışı), arka plan müzikleri, Edit Mod içerisine takım ve oyuncu ekleme, yeni gol sevinçleri ve 6. yıldız gibi bir çok yenilik mevcut. Buradan çıkıp Edit Mod’a baktığımızda, PES 3’ten farklı olarak stadyum ve lig isimlerinin değiştirilebildiğini görüyoruz. Ayrıca önceki oyunda da bulunan takım ve oyuncu ayarları tabii ki mevcut.

My Best Eleven

PES 4’ün kupa, lig veya Master League bölümlerine girmeden önce antrenmanlara göz atmanız, hem oyuna alışmanız hem de PES puanı kazanmanız açısından mutlak suretle yararlı olacaktır. Özellikle, Uzak Doğu’dan esen bu futbol rüzgarıyla daha tanışmadıysanız, kesinlikle göz gezdirin. Bu sezon Konami’nin biz oyunculara lisanslar hakkında bazı güzel sürprizleri var. Hollanda, İspanya ve İtalya Ligleri’nin lisanları alınmış. Bunlara ek olarak, 50 milli takım mevcut. Kulüp takımlarına baktığımızda, lisanlı ve lisanssız liglerle (Fransa, İngiltere, Almanya) beraber takımların sayısında epey bir artma mevcut. Fakat Konami’nin şu lisans sorununu aşması gerek. Halen Fransa, İngiltere, Almanya ve diğer bazı takımların isimleri farklı şekilde oyunda bulunuyor. Ayrıca buna bağlı olarak birçok futbolcunun da durumu aynı. Özelikle Türk takımlarının (Beşiktaş ve Galatasaray) ve futbolcuların durumu içler acısı. Çünkü bazen öyle isimler yazılmış ki gerçek ismiyle tamamen alakasız. Kim olduğunu çözmek için kılı kırk yarıyorsunuz. Üstüne üstlük Konami, sezon başındaki transferlerin çoğunu es geçtiği için kadrolar eski. Örnek olarak Zlatan İbrahimovic halen Ajax’ta, Rooney’i Man Utd.’de aramayın çünkü o da Everton (Merseyside Blue)’da bulunuyor. Kupalara baktığımızda PES 3’ten farklı bir organizasyona rastlamadım. Yine kulüpler ve ülkeler için birçok kupa mevcut. Bu durum hiç şüphesiz oynama süresini arttıracaktır.