Profesör Tweet attı, gümrük muafiyetinde değişikliğe gidildi

Profesör Tweet attı, gümrük muafiyetinde değişikliğe gidildi

Furkan Güler
Furkan Güler 16.04.2018 - 11:51
Profesörün Tweet'i sonrası bakanlık harekete geçti.

Geçtiğimiz günlerde 30 Euro'dan, 22 Euro'ya düşürülen gümrük muafiyeti, kitap alışverişlerinde uygulanmamıştı. 150 Euro'ya kadar gümrük muafiyeti olduğu belirtilen kitaplar için bakanlık, yabancı kaynakların ülkeye girmesini istiyordu. Ancak kitapseverlerin neşesi bu sefer kısa sürdü gibi gözüküyor. Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Profesör Yılmaz Esmer, yurt dışından aldığı kitaplar ile ilgili bir Tweet attı ve bakanlık kitaplara uygulanan gümrük muafiyetini düşürdü.

Kitaplara uygulanan gümrük muafiyeti, ilerleyen dönemlerde uygulanacak

Cumhuriyet'te yazana göre Tweet'inde "Ülkemizde, dışarıdan ısmarladığınız bir adet mesleki kitaba bile gümrük vergisi alınıyor. Bir kitaba 46 TL gümrük ödedim. Bu ülkede nasıl bilim yapılacak? Belki duyan olur (mu acaba?)” söyleminde bulunan profesörün bu açıklaması bakanlığı hızlı bir şekilde harekete geçirdi. Tweet üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Esmer'i telefon ile arayarak konu ile ilgileneceğini söyledi. Görünüşe göre kitapların gümrük muraifyeti hala 22 Euro sınırında bulunuyor. Fakat bakanın açıklamasına bakarsak, kitapların 150 Euro'luk gümrük muafiyeti ilerleyen dönemlerde yürürlüğe girecek.

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 23.01.2021 23:00
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.04.2018 01:32
Ülkeye gelen parça olsun kitap olsun niye bu kadar ilgililer onu merak ediyorum yahu bırak adam ısmarlasın kargoyu senmi ödüyorsun ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.04.2018 16:12
Ben asıl kitapların ağırlığından ötürü kargo masraflarını merak ediyorum. Bir de maker ürünlerine, elektronik geliştirme kiti, sensör gibi şeylere de muafiyet olsa çok iyi olurdu. KDV kalktı dendi ama Türkiye'deki robotik sitelerinde fiyatlar çok aşırı ve gümrük muafiyetine dair bir sinyal yok.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.04.2018 16:10
''Ancak kitapseverlerin neşesi bu sefer kısa sürdü gibi gözüküyor.'' -Furkan Güler. WOT? Gümrük vergisi sınırı artıyor nasıl kötü haber :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.04.2018 13:42
başka bir tarafın yazdığı birşeye başka bir taraftan kulak verilmesi güzel olmuş,ülkeye daha fazla böyle adımlar gerekli
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×