1/2

Project Offset

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Yeni bir yıldız mı doğuyor?
Bazı zamanlar olur bir firma ortaya çıkar adı sanı duyulmamış, sonra ortalığı yıkıp geçer. Adını daha önce hiç duymamış veya görmemişsinizdir. Ancak oyunlar ortalığı ayağa kaldırınca firmada tanınır. Yakın zamanda olan bir örnek Farcry ile Crytek’in ortalığı kasıp kavurması gibi. Şimdi elimizde böyle bir oyun daha olabilir. Offset, potansiyeli yüksek ve gerçekten de umut vaadeden bir FPS!

Neymiş Ne Değilmiş

Offset bir FPS ama bildiğimiz anlamda bir FPS değil. İçinde bir çok şeyi barındırıyor. En başta oyunun dünyası fantastik ve epik olacak. Doğa üstü bir dünyada nasıl düşmanlar olur dersiniz? Çeşitli ve farklı türde düşmanlar bizleri bekliyor olacak. Fantastik bir yer, farklı türde düşmanlar ve yapay zeka olunca, oyunun dünyası da bir hayli değişken ve epik bir halde olacak. Yapay zeka da oyunda üstünde durulan en önemli faktörlerden biri. Aptal bir düşmanı kolayca yenebilirsiniz. Size karşı akıllı taktikler uygulayan düşmana karşı ise zorlanırsınız. Zaten fantastik bir evrende geçen bir oyunun atmosferi bakımından daha etkili olması için yapay zeka gereklidir.

Hep düşmanlardan bahsettik kendimizden bahsetmedik. 5 farklı sınıftan karakterimizi seçebileceğiz. İnsan, Elf, Dwarf, Healer veya büyücüden oluşan sınıfların her birinin kendine ait bir özelliği ve silahı bulunuyor. Mesela insan olarak karakterimizi seçersek, tüm combat stillerini kullanabiliriz. İsterseniz Dwarf olup istediğiniz yeri patlatabilirsiniz.

550 Beygirlik Ejderha

Halo ile başlayan araç kullanma modasından sonra bir çok oyunda bu özellik olmaya başlamıştı. Artık yeni nesil FPS oyunlarında olduğu gibi Offset’de araç kullanabiliyoruz. Yanlız biraz daha fark var, bu sefer havalara bir uzay gemisi ile değilde bir ejderha ile yükseliyoruz! Yanlış okumadınız tam tersine doğru, Ejderha biniciliği yapacağız. Hatta oyunu simülasyon olarak piyasaya sürseler, bunlara bakıcılık bile yapardık. Ejderhalar dahil oyunda kullanabileceğimiz (binebileceğimiz?) toplamda 5 araç bulunuyor. Bir diğeri ise mancınık. Bu araç ağır hareket etmesine karşın özellikle multiplayer savaşlarda bir hayli işimize yarayacak. Kalabalık bir düşman ordusunu veya grubu yok edebileceğiz. Ejderhalar gibi atlara da binebileceğiz. Atlar ile uzun mesafeleri hızlı bir şekilde kat edebileceğiz. Büyük dayanıklı savaş gemileri olacak. Bu gemilerde oyuncular ayrı bölümlerden sorumlu olacak. Kimileri silahları kullanacak, kimileri gemiyi kulllanacak... Bu gemiler donanımlı ve silahlı olacak. Fakat genede denge sağlanması için yapımcılar bu gemilerin ağır manevra yapacaklarını söylüyorlar. Giant Troll adında transport gemisi de bulunacak. Transport gemileri hızlı hareket etmelerine karşın silahsız ve fazla dayanıklı olmayacaklar.