PS4 satışları PS5 çıkışına doğru giderek azalıyor

Kağan Depboylu
Kağan Depboylu 5.02.2020 - 10:50
PS4 satışları 108.9 milyon adeti bulmuş durumda. Daniel Ahmad'ın paylaştığı verilere göre PS5'in çıkışı yaklaştıkça, PS4 satışları da giderek azalıyor.

PS4 satışları, konsolun çıkış yılı olan 2013’ten bu yana en düşük hacimli üçüncü çeyreğini geçirdi. Oyun dünyasının ünlü analiz uzmanı Daniel Ahmad’in ulaştığı verilere göre PS4, 2019’un son çeyreğinde 6.1 milyon adet sattı. Mali yıl içindeki bir önceki 3. çeyreğe kıyasla %25 azalan satışlarla beraber, Sony’nin bu zamana kadar sattığı PS4 sayısı 108.9 milyona ulaştı.

PS4 satışları azalma eğiliminde

Daniel Ahmed’in Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklama, PS4 satışlarının giderek azaldığını gösteriyor. Sony’nin PS4 satışlarından elde ettiği gelir miktarı da azalan satışlar doğrultusunda %20 civarında düştü.Sony’nin mali yılının 3. Çeyreğinde, azalan donanım ve üçüncü parti yazılım satışları sonucu elde ettiği gelir ise 158.5 milyar Yen. Yani 1.46 milyar dolar. Azalan PS4 satışları sonucu, Sony’nin beklediği yıl sonu geliri ise %3 oranında düşmüş durumda.

Tüm bu azalan satış rakamları Sony için tabi ki bir sürpriz değil. Her ürünün bir yaşam döngüsü olduğu gibi PS4 de bir yaşam döngüsüne sahip ve ömrünün sonuna yaklaşmış durumda. Hatta bu konuda beklenenin üstünde bir performans sergilediğini de söyleyebiliriz. Diğer yandan Xbox cephesinden de satışların düştüğüne dair bilgiler gelmekte. PS4 satışları her ne kadar azalmış olsa ve yaşam döngüsünün sonlarına yaklaşmış olsa da ufukta hâlâ PS4 sahibi olmak için bahane olabilecek nitelikte exclusive oyunlar var. Bu oyunlar arasından en çok dikkat çekenler tabi ki Naughty Dog’un geliştirdiği Last of Us: Chapter II ve Sucker Punch’ın geliştirdiği Ghost of Tshushima. PS4, bu kaliteli exclusive oyunlar haricinde bazı üçüncü parti oyunların yarattığı rüzgardan da olabildiğince faydalanacak. CD Project Red’in geliştirdiği Cyberpunk 2077 bu yapımların en iddialı olanlarından. Ayrıca Square Enix’in geliştirdiği Final Fantasy VII’nin Remake’i de bu yıl içinde PS4 için çıkışını gerçekleştirecek.

Sony, PS5’i 2020 yılının sonlarına doğru piyasaya sürmeyi planlıyor. PS5'in fiyat düzeyi, satışlar konusunda epeyce etkili olacaktır. PS5’in piyasaya çıkışının ardından PS4 satışları nasıl bir ivme ile hareket edecek, bunu kestirmek zor. Ancak PS4, çıkacak  olan exclusive ve üçüncü parti oyunlar ile hâlâ tercih edilebilir bir konsol.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 16.10.2021 05:36
Kalan Karakter : 300 Gönder
burak_55
burak_55 5.02.2020 12:24
Bu normal birşey. Millet artık ps5 çıkışına para biriktiriyor. 4 ü alıp napsın.
Kalan Karakter : 300 Gönder
PS4 satışları PS5 çıkışına doğru giderek azalıyor

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×