1/5

PSP vs. NDS

Mustafa Özaydın 3.06.2010 - 12:31
Dev şirketlerin küçük cihazları inceleme altında...

Neden El Konsolu?

İnsanoğlu sürekli haraket halinde oldu. Doğumdan ölüme kadar sürekli de haraket halinde olacağız. Bunun nedenlerinden birisi ise geliştirdiğimiz teknolojilerle sürekli olarak seyahat süremizin kısalması ama buna paralel olarak da seyahat ihtiyacımızın artması. Artık sürekli haraket halindeyiz. Bu haraketlilik ise 100 yıldan uzun bir geçmişi olan bir Pazar doğurdu. Travel market (seyahat market.).

Aslında konuya bu şekilde bir giriş yapmak dogru mudur bilmem. Ama Playstation Portable (PSP) ve Nintendo DS (NDS) yi incelemeden önce bu aletlerin gerçek amaçlarini belirtmekte fayda var. Daha sonra bu konsolların bu amacı yeterince uygun şekilde yerine getirip getirmediğini ve hepimizin alın terimizle zar zor kazanılmış paramızı hak edip etmediğini konuşabiliriz.

Bu konsolları 6 başlık altında inceleyeceğiz ve her başlıkta adı geçen konsolun eksi ve artı puanlarını bu eksi ve artı puanların konsolu nasıl eklediğini sizlere izah edeceğiz. Ben iki konsolu da elinde bulunduran şanslı bir insan olarak size tarafsız bir şekilde ne nedir açıklamaya çalışacağim.

Bu konsollar ele avuca sigmiyor…

Aslinda bu konsollari etkileyen en buyuk ozelliklerden biri. Cunki tasinabilir bir konsolun buyukluk agirlik ve ele uyumluluk acisindan cok az sorunlu olmasi lazim.

PSP: PSP nin bu konuda elestirilecek cok fazla yani var. Konsool cok hassas bir yapiya sahip. Ama buna ragmen oldukca agir. NDS nin yarisi kadar olan bir kalinliga sahip olmasina ragmen bu konsoldan en az 75 g. daha agir olmasi ise sasilacak sey dogrusu. Cok narin bir yapsi var. Ekran cok genis ama bu ekrani koruyan donanimsal bir cozum yok. NDS den oldukca ince olmasina ragmen en az 1cm uzun. Surekli kilifi ile birlikte tasimanizi ve kutudan cikan kol askisini ise ilk gunden takip hic cikarmamnizi tavsiye ederim. Cunki alet sivri bir yuzeye felan denk gelirse ilk kirilacak ey o guzelim ekrani olacaktir. Baska bir tavsiye ise Jewel case denilen seffaf kasalardan konsola birtane alip bu sekilde tasimaniz. Ayrica ekran icin bir adet koruyucu jelatin almanizdir. Birde bence bu alet gereginden fazla dugmeye sahip birde dugmelere basmak beni biraz urgastiriyor acikcasi (bunlar extra olan dugmeler). Ayrica pil omru haddinden fazla kisa. En fazla 4 saat kesintisiz oynayabildim.