1/2

Puzzle Quest

Erhan Kahraman
Erhan Kahraman 3.06.2010 - 12:31
Etheria'ya daha önce hiç böyle bakmamıştınız.
Platformlar PSP
Puzzle Quest
  • Yapımcı - Yayıncı Engine Software - D3 Publisher
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
Merlin Puanı 82
Artılar -
Eksiler -
Açıkçası el konsollarına çıkan oyunları, çok büyük bir istisna olmadıkça incelemeye veya enine boyuna araştırmaya değer olarak bulmamışımdır. Bana göre el konsolları; Nintendo DS olsun, PlayStation Portable olsun, salt olarak eğlendirmeye yönelik, çok da fazla konu veya derinlik içermesi gerekmeyen basit oyunlar olmalıdır; Tetris gibi. Elbette PSP'de Tekken: Dark Resurrection veya Nintendo DS'te Final Fantasy III oynamanın tadı da bambaşkadır, ancak bu gibi klasikler istisna sayılabilir. Puzzle Quest ise dileyene derinlemesine bir oyun, dileyene basit bir eğlence sunabilme özelliğiyle tüm kategorilerden ayrılacak kadar nadir bulunan bir yapım.

Uzun yıllardır bilgisayardaki sıra tabanlı ve gerçek zamanlı strateji oyunlarıyla adından söz ettiren Warlords serisini bilmeyen yoktur. İçerdiği rol yapma öğeleri ve kaliteli kurgusuyla oynayanlara keyifli zaman geçirmiştir. Puzzle Quest de (DS'te Challenge of Warlords ismiyle çıktı) Warlords serisinin el konsollarına uyarlanmış hâli. İçerisinde Tetris benzeri bulmacalardan kendi köyünüzü kurmaya, tecrübe puanlarını dağıtarak karakter geliştirmekten Etheria diyarında zorlu yolculuklara kadar birçok türün harmanı yer alıyor.

Uzak diyarlara doğru zorlu bir serüven

Puzzle Quest hikâye olarak alışılageldik RPG kurgusuna sahip. Kraliçenin hizmetkârları arasında eğitimimizi alıp kraliyet muhafızı olarak göreve başlıyoruz. Bundan sonrası Etheria, Bartonia gibi seriden alışık olduğumuz diyarlarda zombi avlamak, köyleri yaratık istilalarından korumak veya kayıp hazineleri bulmak gibi görevlerle devam ediyor. Tüm bu savaşlar ise oyunun bulmaca yönünü yansıtıyor. Çeşitli renklerde kürelerin ve kafataslarının bulunduğu düzenekte sırayla hamleler yaparak karşınızdakinin sağlık puanlarını sıfıra düşürmeye çalışıyorsunuz. Karakterinizin seviyesini yükselttikçe edindiğiniz yetenekler için kırmızı, mavi, yeşil ve sarı manaya ihtiyacınız var. Bunları da bahsi geçen renklerdeki kürelerden üç veya daha fazlasını yan yana getirerek topluyorsunuz. Kafataslarıyla rakibinizin sağlık puanlarını indirebilir, mor yıldızlarla ise tecrübe puanınızı artırabilirsiniz. Dört veya daha fazla aynı cinsten parçayı yatay veya dikey olarak dizdiğinizde ise ekstra tur hakkı kazanıyorsunuz. Karakterinizi oluşturduğunuz savaşçı, şövalye, büyücü veya druid sınıflarına göre kazandığınız yetenekler de oyun boyunca işinizi kolaylaştırıyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×