Raven Squad: Operation Hidden Dagger

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bazen değişim yeterli olmuyor
Platformlar PC
Raven Squad: Operation Hidden Dagger
  • Yapımcı - Yayıncı Atomic Motion - Evolved Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 47
Artılar FPS ve RTS'nin bir arada olması
Eksiler Yapay zekâ yok, çizgisel oynanış, kısa oyun süresi, kötü grafikler ve sesler
Uzun süre önce oyunlar için kategoriler belirlenmiş, böylece oyun türleri kavramı ortaya çıkmıştı. Kendi stratejilerini belirleyip ilerlemek isteyenler için RTS, karakterin kendi gözünde olaylara dahil olmak isteyenler için FPS gibi yapımlar oldukça ideal. Fakat son yıllarda çıkan yapımlarda, türler olarak birleşmeler görüyoruz. RPG öğeleriyle bezeli FPS oyunları, gün geçtikçe artıyor ve bunun gerekli olduğunu savunanlar da bir hayli fazla. Şimdi ise daha farklı bir örnekle karşı karşıyayız; Raven Squad, RTS ve FPS'yi bir araya getiren bir yapım.

Ormanın derinliklerindeki tehlikeler
Raven Squad, 2011 yılında Amazon ormanlarında, birbirinden farklı karakterlerden oluşan bir tim ve düşman güçler arasında yaşanan çatışmaları konu alıyor. Yönetimimiz altında birden fazla adam bulunuyor. Her birinin kullandığı silahlar ve yapacağı işler farklı. Yapımın dikkat çekici tek özelliği, RTS ve FPS bakış açılarını bir arada toplamış olması. Operasyonlar için öncelikle gitmemiz gereken rotayı belirlememiz gerekiyor. Gerçi Raven Squad, olabildiğince çizgisel bir yapım. RTS modu sayesinde strateji kurabileceğinizi de sanmayın. Buna izin vermiyor çünkü.

Oyunun size imkân tanıdığı bazı zamanlarda, boşluk tuşuna basarak kamera açısını değiştirebiliyorsunuz. Yapımın ana bakış açısı FPS. Bu yüzden RTS açısını alternatif olarak görebiliriz. Zira bu moddayken, harita üzerindeki düşman mevzilerini ve varsa silah ile sağlık paketi olan bölgeleri görebiliyoruz, düşmanlara saldırmak işkence oluyor. 1-2-3 tuşlarına basarak, yönettiğimiz karakterimizi, takımdaki diğer bir karakterle değiştirebiliyoruz.

Raven Squad: Operation Hidden Dagger

Aşırı oksijen, sağlığa zararlıdır
Düşmanlarımıza baktığımızda, filmlerden aşina olduğumuz bir kaç atışta ölen ve hiç bir düşünce kabiliyeti olmayan gerilla faktörüyle karşılaşıyoruz. Eğer bir bölgeye vardığınızda, ön, orta ve arka kısım olarak 3 kademeli şekilde düşman dizilişi varsa; en arkadakiler sadece ateş ediyor, ortadakiler gruplar halinde, hatta aynı adımlarla sağa sola hareket ediyor. En öndekiler ise, ne konuşma, ne de saklanma hissiyatı duyuyor. Raven Squad, yapay zekâ olarak son zamanlarda çıkmış en kötü oyunlardan bir tanesi. Bu durum da, oyunun çok kolaylaşmasına sebebiyet veriyor. Adam vurdukça yeni achievements puanları kazandığımızı ve bu sayede ekstralar bölümündeki konsept tasarımı, videolar gibi bonusları açabildiğimizi belirteyim.

Bazı ışık efektleri dışında, yapımın görsel olarak iyi olmadığını görüyoruz. Karakter ve bölüm tasarımları özensiz. RTS moduna geçtiğimizde grafiklerin bir nebze daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Sesler konusunda da güzel şeyler söylemek zor. Yapım, online olarak co-op oynamanıza da izin veriyor. Eğer farklı bir oyun arıyorsanız, Raven Squad'ı deneyebilirsiniz.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
Raven Squad: Operation Hidden Dagger

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×