Red Baron

Red Baron

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Yine bir Davilex faciası!
Platformlar PC
Red Baron
  • Yapımcı - Yayıncı Davilex - Davilex
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
Merlin Puanı 15
Artılar Efsanevi Red Baron isminin olması
Eksiler İsmi dışında kalan her şeyi

Bu sıralarda elime hangi oyun geçtiyse patladı. Aralarında Battlefront 2 ve Vietcong 2 elle tutulur cinstendi. Ancak diğerlerini sormayın, beni resmen eritip bitirdiler. Bilgisayarıma yüklemem ile silmem aynı zaman denk geldi. Böyle giderse Uninstall yolunda bir çok oyun ilerleyecek. Bilgisayar başında beni tarumar eden yapımın adı Red Baron. Aslında Red Baron adında rahmetli Sierra firmasının yapımları vardı. Birincisini ve ikincisini yaptılar, arkasından 3D olarak bir kaç sene önce piyasaya sürmüşlerdi. Birincisi bana göre efsane olan oyunun, ikincisi ve yeni versiyonu da ilk Red Baron kadar olmasalarda başarılı yapımlardı. Ancak gelin görün ki şimdi oynadığım Red Baron’nun öncekiler ile alakası yok. Sadece isim olarak benziyorlar o kadar.

Kızıl Kızıl

Knight Rider 1 – 2 ve SAS: Anti – Terror Force gibi kült(!) yapımlara imza atan Davilex firması bu oyunu da yapmış. Efsanevi savaş pilotu ve birliğine karşı savaşıp, bizlere verilen görevleri yapıyoruz. Görevler uçakları vur, şu çemberin içinden geç(Ekran görüntülerine bakarsanız dalga geçmediğimi göreceksiniz), konvoyu takip et gibi görevler bulunuyor.

Firma her zamanki gibi klasikleri bu oyuna da yerleştirmiş. Kutu kutu pense olan grafikler ilk gözümüze çarpan ayrıntılar oluyor. Yerdeki 3 köşeli ağaçlar ise bize ziyafet yaşatıyor. Uçak modellemeleri ise ayrı bir olay. Ateş açtıkları zaman yanınızdan kırmızı pipet benzeri şeyler geçiyor. Artık bunlara yorum yapmadan geçiyorum, çünkü yazıp çizecek bir şey ortada yok. Seslerde aynı payı bunlardan almış durumda, bırakın efektleri filan iyi bir ses duymanıza imkan yok. Karakterlerin seslendirmeleri 4 yaşında bir çocuk tarafından yapılmış gibi.

Oyun başında dört farklı karakterden birini seçebiliyoruz. Her birinin ayrı özellikleri var. Gerçi yapım berbat, hangisinden birini seçsenizde bir işe yaramıyor. Video ayarlarını oyunun hemen başında çözünürlüğü ayarlamak için yapıyorsunuz. Kontroller veya ses ayarları da var, ancak onları değiştiremediğiniz için öylece kalıyorlar. Yaptığınız görevlerden puan kazanıyorsunuz. Oyunlarınızı görev başında Save ediyorsunuz(Bkz – Davilex’in klasik Save sistemi)

Kimdir Bu Red Baron

Gerçek adı Manfred Freiherr Von Richthofen olan Red Baron, Dünyanın gelmiş gecmiş en iyi savaş pilotlarından biri olarak kabul edilir. Birinci Dünya savaşında 80 uçak düşürüp, 130 hava personeli öldürmüştür. Kullandığı Fokker Dr2 modeli uçak zamanının en hızlı uçağıdır. Rengi de kırmızı olduğu için düşmanları arasında “Red Baron” olarak ünlenmişti. Yerden açılan makineli tüfek ateşi sonucu uçağı düşürülmüş ve ölmüştür. Fakat ismi efsane olarak tarihteki yerini aldı.

Ufak bir tarih dersinden sonra, bu isme bu oyun yazık olmuş diyorum. Bir çok bug’da bunun üstüne iyice tuz biber ekiyor. Karşımıza adam gibi bir yapım konulsa bir çok şey göz ardı edilebilir. Kesinlikle yanından kaçın, hiç yaklaşmayın. Eğer Red Baron’u merak ediyorsanız, Sierra firmasının eski oyunlarını oynayın derim.

Yorumlar 13
MK Okuru
MK Okuru 28.02.2021 15:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×