1/2

Red Faction: Guerrilla

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Mars'ı parçalayın
Platformlar XBox 360
Red Faction: Guerrilla
  • Yapımcı - Yayıncı Volition Inc. - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 89
Artılar Uzun ve zorlayıcı senaryo modu, yok etme özgürlüğü, eğlenceli çoklu-oyuncu seçeneği, heyecan verici ses efektleri
Eksiler Zayıf hikaye
Red Faction: Guerrilla’da kullanabileceğiniz en iyi silahlardan biri balyoz. Karakter balyoz ile büyük binaları bile moloz yığınlarına dönüştürebiliyor. Elbette sabırlı olmanız koşuluyla. Peki oyun tanıtımına giriş cümlesi olarak bundan niye bahsettim? Aslında bunun sebebi oldukça basit. Balyoz ile yaptıklarınız, yapımın ana fikrini oluşturuyor. Koşulsuz ve dayanılmaz bir yıkım!

Oyun alanınız Mars, hedefiniz ise yok etmek olacak. Guerrilla üstelik bunu, pek çok yapımın aksine, hem çoklu-oyuncu, hem de tek kişilik senaryoda keyif vererek başarıyor. Aksiyon bazen gereğinden fazla tekrarlanabiliyor, fakat bu göze fazla batmıyor.

Red Faction: Guerrilla
"Oyundaki binaların hepsini parçalayabilir veya patlatabilirsiniz."

Yıkım teması, ürünün tüm genlerine işlemiş. Öyle ki, üzerinde bulunduğunuz toprak ve araziyi bile paramparça edebiliyorsunuz. Bütün bir apartmanı havaya uçurabiliyorsunuz. Gördüğünüz her eşya, kullandığınız her taşıt ve bu taşıtların her bir parçası tahrip edilebilir. Grafik motoru, gerçek dünyanın prensiplerine uygun olarak geliştirilmiş. Küçük bir binayı yıkmayı mı kafaya taktınız? O zaman binanın, sütunlarını parçalayın. Büyük bir binayı paramparça etmek için de, zayıf noktalarına bomba yerleştirin.

Direniş faydasız

İnanılmaz gerçekçi yapı, oyunun tüm dengelerini kökten değiştiriyor. Bu da sizin kararlarınıza yansıyor. Siper mi alacaksınız? Düşmanların aleyhine kullandığınız tüm dengelerin sizin de aleyhinize kullanılacağını unutmayın. Siper aldığınız duvar, paramparça edilerek başınıza yıkılabilir. Sizi takip eden düşmanlarınızdan mı kurtulmak istiyorsunuz? Onlar üstündeyken köprüyü uçurmak en iyi yöntemdir. Bu eylemlerin hepsini büyük bir keyif sunmayı başarıyor.

Bunlar kulağınıza kaotik ve ürkütücü mü geliyor? Zaten öyle gelmeli, çünkü Red Faction: Guerrilla böyle bir oyun. Alec Mason, Red Faction isimli bir yeraltı örgütünün en yetenekli gerillası. Earth Defence Force isimli, tüm kaynakları kontrol eden dominant güce karşı savaşıyorsunuz. Alec Mason, Red Faction örgütüne katılmakta, başlarda isteksizlik gösteriyor. Ancak ağabeyi kötücül EDF tarafından öldürülünce, zorunlu olarak Red Faction örgütüne katılıyor. Elbette bu hikayenin, en klişe kısmı olarak kayıtlara geçiyor. Acılı karakterin intikam mücadelesi, pek çok kitap yazarı ve film yapımcısı tarafından, defalarca kez konu alındı.

Red Faction: Guerrilla
"Yapımda genel olarak görsellik ve patlama efektleri kaliteli."

EDF isimli tiran güç, Mars’ın 6 sektörü üzerinde tam hakimiyet kurmuş durumda. Madencileri, zalimlikleriyle ele geçirmişler ve tüm kaynakları sömürüyorlar. Gezegeni özgür bırakmak istiyorsanız; bunu sektör sektör yapmak zorundasınız. EDF’nin güçlerini zayıflatmanız, halkın onlardan daha az korkmalarını sağlıyor. 8 görev başarmak zorundasınız. Bu sayı az görülebilir lakin tüm görevler, uzun süreli yapılarıyla göz dolduruyorlar. Görevler aksiyon yapımlarından beklenen çeşitliliği gösteriyorlar. Merkez noktasını ele geçirmek, binayı korumak, sivilleri kurtarmak ve asilere destek olmak bunlardan birkaçı...

Yapay zeka da göz dolduruyor ve son derece saldırganca davranıyor. Bize aman vermemek için varını yoğunu ortaya koyuyor. Ateşe ateşle karşılık verirken, zayıf noktalara saldırmanız gerektiği gerçeğini göz ardı etmeyin. Birkaç satır önce verdiğim köprü örneği, bu tanıma birebir uyuyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×