1/2

Red Faction: Guerrilla

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Mars'ta bulunmaz aksiyon!
Platformlar PC
Red Faction: Guerrilla
  • Yapımcı - Yayıncı Volition Inc. - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 82
17 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%72
Artılar Müthiş yıkım seçenekleri, harika atmosfer ve sesler, doyurucu içerik
Eksiler Grafikler biraz kötü, kendini tekrar edebiliyor, yüksek sistem ihtiyacı
"Yazı için Ceyhun Aras'a teşekkür ederiz."

Red Faction (RF), aslında geçmiş olarak gayet köklü ve kaliteli FPS'ler arasına girebilecek bir seri. RF, Mars madencilerine EDF (Dünya Savunma Gücü) askerleri tarafından uygulanan baskı ve şiddete karşı gelen isyancıların kurduğu bir direniş. İlk yapım, hatırlayacağınız üzere mağara duvarlarını istediğimiz gibi yıkabilmemizle bize yaratıcı bir özgürlük sunuyordu. RF2'de yapımcıların bir sözü vardı, oyundaki her yapı yıkılabilir olacaktı. Fakat bu söz yerine getirilemedi, ne hikmettir ki bu iş Guerrilla'ya nasipmiş.

Mars’a yeni ayak basan ve kardeşi aracılığıyla RF'a katılan Alec Mason'ın hikayesini anlatan, en azından anlatmaya çalışan Guerrilla, sadece yıkım olarak özgürlük sunmuyor. Mars’ta tıpkı bir GTA oyununda olduğu gibi özgürce gezip, tozabiliyorsunuz. Size oyun boyunca verilen görevlerin yanında, yan görevleri yapabilir, EDF binalarını hatta isterseniz gidip kendi üslerinizi yağmalayabilirsiniz. Yapım kesinlikle önünüze bir engel koymuyor.

Red Faction: Guerrilla
"Oyunda azımsanmayacak derecede geniş olan araç seçenekleri mevcut. Dozerinden tutun da, ralli arabalarına benzeyen arazi araçlarına kadar geniş bir yelpaze sunuyor."

Yıkım seçenekleriniz ise azımsanmayacak kadar geniş. İster binayı temelini patlatarak veya çekicinizle kırarak yıkın, isterseniz farklı şekiller bulun. Örnek vermek gerekirse; bir binayı, aynı kaydı kullanarak tekrar tekrar yıkın. Her seferinde farklı şekillerde yıkmanızı sağlıyor oyun, patlama alanına göre çevredeki nesneler de nasibini alıyor. Bu durum çatışma atmosferini iyiden iyiye etkiliyor. Özellikle ekibinizle EDF bölgelerini bastığınız veya savunma yaptığınız ufak görevler gerçekten harika.

Bir kamyonet aldım kızıl toprakları eşelerken

Oyun boyunca yandaşlarınız adına yaptığınız her şey, size saygınlık ve yardım olarak geri dönüyor. Şöyle ki, yapımın altı parçaya ayrılmış geniş haritasında, bir bölgeyi özgürlüğüne kavuşturmak için ana görevlerin yanında EDF üslerini yıkmak ve yan görevleri yerine getirmelisiniz (Hepsini yapmamıza da gerek yok ayrıca). Bir süre sonra diğer Red Faction üyeleri başınız derde girdiği zaman size yardım etmeye başlıyor. Bu görevlerin arasında araç kaçırmak, EDF üslerini basmak, belli bir süre içinde bir binayı yıkmak gibi RF Mars’ının sıradan işleri mevcut. Aslında, yaptığınız yan görevler belirli tiplerde olmasına karşın, Guerrilla’nın sürekli zorlaşan ve değişen yapısı sayesinde sıktığı söylenemez.