1/3

Remember Me

Remember Me

Mert Günhan
Mert Günhan 5.06.2013 - 16:44
Anılarla dolu bir "direnişin" hikayesi
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Remember Me
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom -
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
Merlin Puanı 78
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%85
Artılar Muhteşem görsel sunum, enfes müzikler, yenilikçi fikirler ve harika bir hikaye
Eksiler Lineerlik, oyunun yapısının denenmek istenenleri kaldıramıyor oluşu, bazı mekanikler laf olsun diye konulmuş gibi
Oyun dünyası ikinci bir Rönesans yaşıyor, hepimizin ortak dili oyunlar, artık bazı “meseleleri” ve “dertleri” olan olgun yapımlar haline geliyor, bazıları bunu oyun mekanikleri ile sunarken bazıları atmosferi ve hikayesiyle sunuyor, Remember Me böyle bir yapım, arkasında bulunan ekip DONTNOD ise böyle bir ekip.

2008’de DONTNOD’ın kurulması ile başlayan Remember Me, aslında “Adrift” ismi ile, küresel ısınma yüzünden sular altında kalmış bir dünyayı konsept olarak almıştı. Daha sonra DONTNOD ekibi “Hafıza” temasını konseptin geneline alarak, bunun üzerine bir şeyler tasarlamaya başladı. Şunu söylemem gerekiyor, oyunun yönetmeni Jean-Max Moris gerçekten vizyon olarak çok açık bir insan ve DONTNOD ekibi oyunun geçeceği şehrin temasını belirlerken stüdyolarının bulunduğu Paris’i kullanmaktan çekinmemiş.

Remember Me
Genellikle bir iş üretilirken onu üreten kişi kendi şehrini konu almaktan kaçınır, yaşadığı yerin gerçekliklerinin kurgusunu yönlendireceğini düşünür ve bu yüzden asla ilgisi olmadığı yerlerden veya tamamen kafasında oluşturduğu mekanlardan alıntılar kurar, DONTNOD bunu yapmayıp, yaşadıkları yer olan Paris’i fütüristik bir şekilde tasarlayıp doğru olanı yapmış diye düşünüyorum. Peki ama Paris ve Remember Me güzel bir eşlik olmuş mu?
Remember Me’nin eksene aldığı konsept “Hafıza” fakat bu konseptin çevresinde oynadığı pek çok fikir bulunmakta, bu fikirlerin arasında “Sosyal Medya” gibi kavramlar da var, özellikle “Sensen” teknolojisi üzerinden gerçekten oldukça tutarlı bir gelecek portresi çizilmiş. Bunu ileride açıklayacağım.

Yapımın en ama en önemli kısmı bence ana karakterimiz “Nilin”. Kadın karakterlerin satış rakamları uğruna seksist bir şekilde cinselleştirildiği, sürekli olarak karakterlerinin “kahraman” ekseni dışında kullanıldığı yapımlar çoğunluktayken, Remember Me buna karşı çıkarak, kendi ayakları üzerinde durabilen, gerektiğinde gerekeni yapabilen, gereksiz cinselleştirilmelerden uzak Nilin ile takdire şayan bir iş çıkartmış doğrusu.

Remember Me
Peki ama Nilin ve Remember Me’nin anlatmaya çalıştığı şey ne? Kısacası yapımın konusu ne? Remember Me 2084 yılının fütüristik Paris’ini ele alıyor. Neo Paris’in en popüler alışkanlıklarından  biri ise, adeta insanların kullanmaya muhtaç kaldığı “Sensation Engine” isimli bir cihaz, yani kısaca Sensen.

Sensen Neo Paris halkının %99’unun kullandığı ve sayesinde hafızalarını internete upload edebildikleri bir cihaz. Anıların paylaşılmasına izin veren Sensen, aynı zamanda kötü ve istenmeyen anıların silinmesini de sağlayabiliyor. “Memorize” isimli şirketin kontrolünde olan Sensen teknolojisi, söz konusu şirkete nüfusun üzerinde çok büyük bir güç sağlarken, bütün şehri kontrol edebilmelerine neden olmakta.

Nerede bir diktatörya varsa tabii ki orada bir direnişte vardır. “Errorist” isimli direnişçiler Memorize’a karşı ayaklanarak, şirketin kurduğu distopyayı yıkmaya çalışmaktadır. Bir yandan “Leapers” isimli insanlıklarını kaybetmiş ve anılara muhtaç yaşayan yaratıklar ise Neo Paris’in tünellerinden çıkıp şehri istila etmeye çalışmaktadır.

Hikaye bu üçgenin arasında eski bir Errorist olan fakat anıları silinmiş Nilin’in tekrar kendini bulmaya çalışmasını konu alıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×