1/2

Republic: The Revolution

Aybek Andican
Aybek Andican 3.06.2010 - 12:31
Cumhuriyet'i yerinden oynatabilecek kadar karizmatik misiniz?
Platformlar PC
Republic: The Revolution
  • Yapımcı - Yayıncı Elixir Studios - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
19 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%73
Artılar -
Eksiler -

Eve gelip oyunu heyecanla kuruyorum. Bir oyun kurarken nadiren heyecanlanırım, ama bu oyun hakkında duyduklarım tam anlamıyla beni meraklandırmıştı. Oyun kurulduktan sonra oyun hakkında aklımdan tahminler yürütürken oyun açılıyor. Herhalde new game tuşuna tıkladıktan sonra demo çıkacak diyorum. Hiç zaman kaybetmeden tıklıyorum ve tıkladığımda ekranın kararmasıyla gördüklerim karşısında şaşkınlığımdan fizyolojik dengem bozuluyor. Kapkara bir ekran ve ekranda beyaz yazılarla yazan:

The strongest of all warriors are the two: Time and Patience –Tolstoy-

İşte benim oyunla ilgili hikayem böyle başladı. Bence bu incelemeyi okumadan önce böyle başlayan bir demo sizde ilgi uyandırır mı onu düşünün. Eğer uyandırdıysa eminim ki bu oyun size göre. Oyunun konsuna gelince. Oyunumuz bence şu son zamanlarda çıkan en ilginç oyun konusunu içeriyor. Oyun Rusya’daki devrim hikayelerinden etkilenerek yapılmış. Siz daha gençken yani 18 yaşlarındayken aileniz sebebini bilmediğimiz bir şekilde KGB kılıklı tipler tarafından tutuklanıyor ve sizde gaza gelip bire karşı beş olduğunu unutarak heriflereden bir güzel dayak yiyerek oturuyorsunuz. Tabi bu adamları koordine eden beyaz sakallı amcayı hiç unutmuyorsunuz. Neyse yıllar geçiyor ve bir bakıyorsunuz ki bu beyaz sakallı amcamız politika sahnesinde. Adıysa Karasov. İşte o an elinize geçen fırsatı değerlendirmek lazım derken, bu Karasov adlı beyaz sakallı amca Rus devrimi sonrası siyaset meydanında ciddi bir güç elde ediyor ve ülkede tam anlamıyla monarşik bir rejim kuruyor. Karşısına çıkanları öldürtüyor ve kendini hayatının sonuna kadar başkan ilan ediyor. Sonra bu süper demoda kendi suratımızı görüyoruz ve “And my time has come” yazısıyla gaza gelmişken, bana nedense enteresan bir şekilde Matrix’i hatırlatan “Today the revolution begins” adlı yazıyı okurken, şu ana kadar klasik bir müzik ziyafeti çekmenize sebep olan oyunumuz gaz bir müzikle bizim kılıcımızı çıkarıp Allah Allah nidaları atmamıza sebep oluyor. ve işte oyun karşımızda.

Bana sorarsanız oyunun ilk intibası bu demo sonrasında mükemmel. Sonra adımızı ve politik hedefi içeren grubun adını yazdıktan sonra önümüze 10 tane soru çıkıyor. Bunları cevaplandırdıktan sonra karakterimizin özellikleri belirleniyor. Yani aslında oyun frp havasında yapılmış ama karakterinizin yapımı size dolaylı yoldan bağlı. Karşınıza çıkan soruları yanıtlayarak karakterinizin özellikleri dağıtılıyor. Karakterimizde başladığına göre oyuna başlayabiliriz.
Oyuna ilk başladığımızda Headquarterda yani kumanda merkezimizdeyiz. Sol alt köşede size gelen mesajları bir mektup resmiyle görüyoruz. Size gelen ilk mesaj eski okul yıllarından kalmış olan üç arkadaşınızın isimlerini veriyor ve sizinle aynı görüşte olduklarını hatırlatıyor. Siz de bunu okur okumaz hemen sağ kolunuzu bulmak için harekata geçiyorsunuz. Oyunun başlangıcı böyle peki devamında neler var. Başlangıçta yasal olmayan bir grup olduğunuz için siyasi eylemler dışında illegal eylemler yapma şansımız var. Mesela tehdit etmek, şantaj yapmak ya da beyin yıkamak gibi. Tabi bir de oyunda yaşadığımız yerin bir hiyerarşisi var. Mesela bir ünlü ve orduda çalışan bir generali kendi tarafınıza çekerseniz, insanlar büyük kitleler halinde sizi destekliyorlar. Bunun dışında televizyon yıldızları, yayın kuruluşlarının önde gelen kişileri veya ruhban sınıfı olarak belirtebileceğimiz önemli kişileri kendi tarafınıza almakta oyunda başarıya ulaşmanız için önemli bir faktör.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×