1/5

Return to Mysterious Island

Nazım Hikmet Uluçay
Nazım Hikmet Uluçay 3.06.2010 - 12:31
Gizemli adanın sırlarını çözüyoruz.

Oyun Hakkında sitedeki yazılarda yeterince iltifat var, bu yüzden edebi girişler için incelemelere bakmanızı öneririm. Hatun kişi ayılıyor, açlık sıkıntısı var doğal olarak ve oyuna başlıyoruz.

Klasik Adventure kontrolleri ile karşılaşıyoruz.Sol tıklama ile ilerliyor, nesneleri kullanıyor ve maus’un sağ tuşuna tıklayınca eşyalarınızın olduğu yere ulaşabiliyoruz . Bunu yapıp telefonunuzu kullanmayı deneyince pilin boşalmış olduğunu görüyorsunuz. Geriye dönüp yukarıya bakınca birisini göreceksiniz. Hemen yerde bir rusty key bulacaksınız. Sağdaki kuş yuvasından bir yumurta alın. Üstteki yuvaya ulaşmak için henüz elinizde bir şey yok. Sola doğru ilerlediğinizde yer sarsıntısını duyacaksınız. Sol tarafınızda sönmüş bir ateş kalıntısı var, oradan flint ve sandstone alacaksınız. Kıyıya dönüp kuma gömülü sandal kalıntısının yanına gidin. Wet seaveed hemen yerde. Sandstone ile kayığın kaburga (woodhull) çıkıntısına vurup rusty metal ve driftwood’u alın Küçük su birikintisinin olduğu yerde dolanıp duran bir balık ve duvarda alabileceğiniz 3 adet oyster bulunuyor. Balığı gerekli eşyaları topladıktan sonra avlayacağız sabırlı olun. Sağa doğru bakınca ileride eşinen deniz kaplumbağası göreceksiniz. Bir sekme ilerleyin. Sağınızda kayalıklardan lichten alın, deniz tarafına dönüp kumdaki kabartıyı eşelediğinizde 2 turtle egg ve rusty key yardımıyla açtığınız sandıktan damaged telescope ve silver coins bulma heyecanını yaşayın. Uzaktan gördüğünüz kaplumbağanın olduğu yere ilerleyince bıraktığı 2 turtle egg sizi bekliyor. Palmiyelerin altına ilerlediğinizde iki yengeçin bir kirpi leşini didiklediğini göreceksiniz. Kolay olduğu için önce palm tree ve green coconut alın Yengeçleri (crabs ) arkaları dönük iken alın, sonra da kirpiyi (porcupine). Geri döndüğünüzde bir şeyin düştüğünü duyacaksınız. Artık ağaç ile ilişkisine son veren Hindistan cevizlerini toplayın, dried brown coconut ve green coconut.

Hani şu önceden ulaşamadığımız kayalıkların oradaki kuş yuvasına gidebilir ve driftwood yardımıyla yuvadan aşağıya düşen tüyleri alabiliriz (düşmesini beklemeniz gerekiyor). Şimdi ise sarsıntıyı ilk duyduğunuz yere adanın içine ilerleyen geçide gidin. Yerde bir metal plaque ve pink worms bulacaksınız. Envanterinizi açıp rusty metal (yada metal plaque) ve sandstone birleştirilince bir bıçağımız oluyor (knife). Anlaşılacağı üzere oyunda bazı malzemeleri yapmakiçin birden fazla seçenek de bulunuyor. Knife ile sağınızdaki dikenli dallardan acacia thorns ve bıçak ile sopayı birleştirip sol üstteki dallardan curved thorns alın. Dar yoldan ilerleyince geçiş yolunun kapalı olduğunu göreceksiniz.. Kütükleri kaldırmayı deneyince yeterince güçlü olmadığınız için başarısız olacaksınız. Yaptığınız mızrak ile sağınızdan sarmaşık ipini (thin vine) kesin. Solunuzdan ise ateş yakmada kullanacağınız amadou ve altta yaslı duran çatal sopayı (forked branch) alın.
Sabredin karnımızı doyurmaya az kaldı. forked branch + curved Acacia thorns yada curved thorns + thin vine + worms = fishing rod yani basit oltamızı elde ettik. Midyeleri aldığımız su birikintisinde sıkışıp kalmış bir balık vardı artık onu tutabilirsiniz.

Sıra geldi nihayet beslenmeye (dayanamayıp daha önce başlayanlar olmuş olabilir, onlar beklemedikleri için ayrı bir köşede yesinler): Ancak öncelikle ateş yakmalıyız. flint + knife = lighter sonra da lighter +Amadou + driftwood = ready-made fire, ateş elde ediyoruz. Broken telescope’un üzerinde bıçak ve ya çivi kullanıp lens’i çıkartabiliriz. Lens + Amadou + palm trees = ready made fire olarak da çözüm bulunuyor. Bir çok farklı kombinasyonu yazının sonunda belirteceğimden bundan sonraki anlatımlarda not aldığım ilk yöntemi yazacağım.

Hindistan cevizlerini bıçak ile soyup sonra için, yengeç midye, yumurtalar ve balığı ateşte pişirip yediğinizde yeterince güç toplamış olacaksınız. Daha önce kaldıramadığınız kütükleri kaldırıp adanın tepelerine doğru süzülün.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×