RFSOP - 35 Kablosuz Optik Mouse

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Farelere olan takıntım yüzünden edindiğim bu fare gerçekten çok hoş.

A4 Tech Dünya'da çok seveni bulunmasına rağmen Türkiye'de çok fazla rabet gören bir firma değil. RFSOP-35 modeli A4 firmasının kablosuz ve optik olan bir faresi. En büyük özelliği ise pillerinin şarj edilebilmesi.

Farelere olan takıntım yüzünden edindiğim bu fare gerçekten çok hoş. Tabiki her ürün gibi bu ürününde bazı artıları ve eksileri var. Biraz bunlardan söz etmek istiyorum. Bilindiği gibi kablosuz farelerin en büyük derdi çok pil harcamaları idi. Pillerinin şarj edilebilir olması çok büyük bir artı. Zaten şuan Dünya'daki tek şarj edilebilir optik fareside bu. USB portundan bağlanan bir kablo ile fare 2 ila 3 saat arası full şarj oluyor. O saatten itibaren ise piller 4-5 gün arası dayanıyor. Ayrıca şarj edilirkende kullanılabiliniyor. Kablolu bir fare kullanır gibi kullanmak mümkün. Ayrıca yüklediniz programı size pil durumunuda gösteriyor. Eğer programını yüklemezseniz farenin sol tarafında pil biterken kırmızı bir ışık yanıp sönmeye başlıyor. Pillerin daha uzun süre kullanılabilmesi içinde ufak bir özellik eklenmiş. Fareyi 1 dakika boyunca oynatmadığınızda otomatikman kendini kapatıyor. Böylelikle pilden tasaruf yapıyor. Herhangi bir tuşa bastığınızda tekrar açılıyor.

Şarj edilebilinmesi dışında 2 adet kanal bulunuyor. Alıcı ve farenin pil kısmından istediğiniz kanalı seçebiliyorsunuz. Böylelikle odadaki başka bir radyo frekansı alet ilede karışma olayı tarihe karışıyor. Bunun yanında tam 255 adet kullanıcı ID kodu bulunuyor. 1,5 metreye kadar da mesefesi var. Bence en büyük artılarından biride fiyatı. Diğer optik farelere göre fiyatı çok makul. Ayıca bu fiyata hem optik hem kablosuz hemde şarj edilebilinir bir fare aldığınız düşünülürse fiyat gerçekten çok makul.

Gelelim farenin eksilerine. Bilindiği gibi optik farelerin en büyük sorunu atlama problemleri. Maalesef bu modeldede bu sorun var. Fareyi hızlı bir şekilde sağ-sol yaptığınızda imlecin kaydığını görüyorsunuz. Bir nevi fare sizin hızınıza yetişemiyor. Bu farenin daha doğrusu çoğu optik farenin en büyük eksisi. Ama şunu söyleyebilirim şimdiye kadar oynadığım hiçbir oyunda butür bir atlamayla karşılaşmadım. Çünkü hiçbir oyunda fareyi o kadar hızlı bir şekilde sağa sola sallamam gerekmedi. Gelecek neler gösterir bilmiyorum ama şu ana kadar bir sorun olmadı. Bunun dışında farenin ekonomi için kendini kapatmasıda ara sıra sıkıcı olabiliyor. Mesela GTA 3 oyununda arabaya binip gezinirken aniden dışarı çıktığınızda fareyi kullanmadığınız için kapanmış oluyor. Ve bir tuşa basarak tekrar açmanız gerekiyor. Bir süre kullandıktan sonra alışıyorsunuz ama genede ara sıra canınızı sıkabilir.

Birde fare kullanıcılarının en çok yaptıkları fareyi hafif kaldırıp sağa sola kaydırma olayını maalesef bu farede yapamıyoruz. Yüzeyden yaklaşık 1 san. kalktığında fare çalışmıyor. Bunada alışmak biraz zaman alıyor. 

Son Sözler:

A4 Tech Dünya'da kendisini kanıtlamış bir firma. RFSOP-35 modeli ise ilk şarj edilebilir optik fare. Yanlız çoğu optik farenin sorunu olan atlama olayı bu faredede var. En büyük artısı fiyatı. Eğer fiyatına karşılık farenin kötü yanlarını görmemezlikten gelicekseniz bir sorun yok. Ayrıca şarj edilebilmesi çok iyi. Hem ekonomik hemde kablosuz ve optik bir fare istiyorsanız tam size göre bir fare....

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2022 05:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
RFSOP - 35 Kablosuz Optik Mouse

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×