1/2

Richard Burns Rally

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Bakalım "En Gerçekçi Ralli Simülasyonu" nasıl olmuş
Platformlar PC
Richard Burns Rally
Merlin Puanı 85
Artılar Grafikler sizi yarışta olduğunuz hissine salıyor. Sesler kusursuz ve gerçekten de yapılmış en gerçekçi ralli simülasyonu.
Eksiler Fizik motorunda aşırılıklar var gibi. Ayrıca kontrolleri sağlamakta da alışana kadar sürünüyorsunuz.

Sizin de gördüğünüz gibi oyun aynen bu şekilde lanse edildi aylar boyunca. Hayliyle beklentiler ve Colin McRae gibi dev bir serinin ardından gelen yine “isimli” bir oyunun nasıl olabileceğine dair soru işaretleri de çoğaldı. Yayıncı firma Warthog’dan gelen ekran görüntüleri de bütün bu beklentileri körüklercesine harikaydı. Gelenler karşısında gözlerime inanamıyorum. Colin’in pabucu dama atılmış gibi duruyor; hatta gibisi fazla.

Ne diyerek başlasam ki? Grafikler harika, sesler harika, oynanabilirlik müthiş, pistlerdeki atraksiyonlar inanılmaz; kısaca hemen her şey kusursuz. Şimdi yazıyı burada bırakıp gitsem ne size ne de kendime kötülük etmiş olurum. Çünkü belli ki gidersem Richard Burns oynayacağımı farz edebilirsiniz. Siz de farklı bir şey yapmayın derim.

....Yazıya Devam

Ralli dünyasındaki yeni büyük kahramanlardan biri de Richard Burns. Gerçi kendisinin yarış pistlerindeki sürüşü fırtına gibi ve onu bayağıdır tanıyoruz; ama, kendini son zamanlarda ön plana çıkartabildi. Artık o fırtına bilgisayarlarımızda da esecek. Önceleri, piyasada sadece McRae oyunları varken resmen bir tekel durumu söz konusuydu. İkincisi ne zaman çıkacak muhabbetlerinin ardından üçüncüsünü beğenmemeler, dördüncüsü güzel olmuştan sonra CMR2005 PC’ye gelecek mi soruları. Bu süreç içerisinde araya bir iki tane ralli oyunu daha sıkıştırıldı; ama, onlar da vasatı aşamadı. Gelin görün ki ben en baştan beri Richard Burns’ün pistlerde Colin McRae’nin önüne geçişii gibi bir durumu sanal dünyada da bekliyordum. Yanılmadığımı görmek güzel.

Oyunda seçebileceğimiz bol sayıda araba var. Aralarında Subaru, Peugeot, Citroen dahil WRC’de gördüğümüz bütün markaların araçları oyunda mevcut. Hepsinin de gerçeğinin birebir aynısını sürebilme heyecanı akılları baştan alır cinsten. Bu kadar iddialı konuşmamdaki sebep ise oyunu oynarken kendinizi adeta gerçek bir WRC’nin içinde olduğunuzu tadacak kadar araba refleksiyonlarını hissedebiliyor olmanız. Direksiyonu her kırışınızdan frene dokunuşunuza kadar neredeyse bütün atraksiyonlar seslerle ve görüntülerin akıcılığıyla harikulade size aktarılıyor. Hatta ağaçlara veya sertçe bir yere hızla çarparsanız yanınızdaki co-pilot’tan ve sizden canınızın yandığına dair bir “AH!” sesi bile yükseliyor. Hakikaten de gerçeklikte sınırların zorlanacağına dair söylemlerde yapımcılar çok haklıymışlar.

İlk olarak kendinize bir profil yaratarak oyuna başlıyorsunuz. Oyunun istediği tuzlu sistem gereksinimi dolayısıyla options bölümünden en iyi performansı sağlayacak ayarlarınızı yaptıktan sonra hemen turnuvaya dalmak istiyorsunuz; ama, bu iş o kadar kolay olmuyor. Burns karşınıza çıkıp öncelikle bir testten geçmemiz gerektiğini bize söylüyor. Bu test iki kısımdan oluşuyor ve ilk kısımda basit sürüş tekniklerini öğreniyorsunuz, ikincisinde de gelişmiş teknikler hakkında bilgi ediniyorsunuz. Sezona başlamanız için basit teknikleri bilmeniz yetiyor. Ama belirtmeden de edemeyeceğim; her ikisinde de uzmanlaşmadan yarışmaya başlarsanız sürüş tekniklerinizden şüphe bile edeceğiniz kesindir. Aracı yolda tutmak; gerçek bir sürüş yaparmışçasına zor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×