Rockstar Games bu sefer de vergi kaçırmakla suçlanıyor

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 30.07.2019 - 11:51
Şirket için büyük suçlama!

GTA serisi dışında son dönemde Red Dead Redemption 2 ile büyük bir başarıya imza atan Rockstar Games'in vergi kaçırmakla suçlandığı rapor edildi. Gelen haberlere göre İngiltere'de büyük bir satış kazancı elde eden firma, vergi konusunda ise sınıfta kalmışa benziyor.

Rockstar Games bu sefer de vergi kaçırmakla suçlanıyor

İngiltere'de vergi takibi yapan Tax Watch'ın raporuna göre firma ülkede uzun süredir vergi ödemiyor. Rockstar'ın Birleşik Krallık'ta 2009 ve 2018 yılları arasında hiç vergi ödemediği belirtilmiş. Üstelik sadece GTA V satışlarından Birleşik krallık'ta 6 milyar dolardan fazla bir gelir elde ettiği de bu rapor içerisinde yer alıyor.

iddialar arasında firmayı yakından ilgilendiren başka konular da bulunuyor. Tax Watch, GTA V'in geliştirilmesine öncülük eden İskoçya merkezli Rockstar North'un 10 yıl boyunca Gelir ve Gümrük idaresinden (Majesty's Revenue & Customs) 70 milyon euroluk vergi kredisi talep ettiği de rapor edilmiş.

Rockstar Games bu sefer de vergi kaçırmakla suçlanıyor

Yine aynı raporda Take 2'ya ait olan Rockstar Games'in bu 10 yıllık süreçte net karlar elde ettiği, dahası firmaya bağlı bulunan ve oyunlarının gelişimine yardım eden 7 aktif şirketin de büyük karlar elde ettiği belirtilmiş. Bu raporun aynı zamanda bu 7 şirketin uygun bir şekilde vergilendirilip vergilendirilmediği sorularını da ortaya çıkardığı belirtilmiş.

Kısacası raporda yayınlanan iddialar Rockstar için sıkıntı olabilecek nitelikte. Özetle firmanın iştirakları ile birlikte Birleşik Krallık ülkelerinden büyük kârlar elde ettiği ama vergilendirme konusunda bir adım atılmadığı ve paranın Amerika tarafına aktarıldığı iddia ediliyor. Bu rapor sonrası İngiltere hükümetinden ve Rockstar'dan gelecek olan açıklamalar merak ediliyor. İlgili rapor sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2023 14:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2019 09:09
Ne bekliyonız bu rockstar? Oyunda bike hırhızlı bütün pislik var şirketin öyle olması çokmu anormal? Kdmrkfmg
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2019 00:50
Yaw PlayStation storeden GTA V aldık aktivasyon kodu gelmedi 10 gündür ticket bekloz
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2019 15:26
Hırsızlar
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2019 10:40
EEE o kadar kazanılan para çook olunca ..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2019 01:24
Bazı ülkelerde satışa sunmayacaklar oyunu var ya oyuncular o devleti yıkar. :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rockstar Games bu sefer de vergi kaçırmakla suçlanıyor

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×