Roller Coaster Tycoon 3

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Tam lunaparka gidip, kurtları dökme zamanı!

Roller Coaster Tycoon serisi, yaklaşık 5-6 sene önce ilk oyununu bizlere sundu. Bilmeyenler için de belirtmekte fayda var, oyun kendi lunaparkımızı ve roller coaster olarak nitelendirilen, hızlı trenlerimizi kurup geliştirdiğimiz bir oyundu. Oyun için expansion’lar yapıldı ve ardından Roller Coaster Tycoon 2 piyasalara sürüldü. Herkese hitap eden zevkli ve sempatik oynanışı ile birlikte gönüllerde taht kuran oyun, şimdi Roller Coaster Tycoon 3 ile yine lunaparklarımız da şenlik havası estirecek.

Roller Coaster Tycoon 3, en önemli ve serideki en gözen çarpan özellik ile birlikte geliyor; oyun artık tamamen 3D çağına geçiyor. Geçmiş Roller Coaster’larda, 3D öğeler bulunuyordu fakat genelde oyun 2D bir iskelet üzerine oturtulmuştu. Lunaparkın bütün detayları ve roller coaster’lar 3D biçminde hazırlanıyor. Kamerayı özgür bir biçimde hareket ettirebilecek, böylece parkın her türlü ayrıntısını ve eksiklerini daha rahat bir biçimde tespit edebileceğiz. Gerektiği zaman birinci şahıs görünümüne geçip, lunaparkımızda dolaşabilecek, hatta roller coaster heyecanını diğer ziyaretçiler ile birlikte bizzat kendimiz de yaşayabileceğiz. Roller Coaster serisi, teknolojinin ve grafiksel gelişimin desteğini de arkasına alarak göze oldukça hoş gözüken parklar oluşturabilmemize olanak sağlıyor. 

Grafiksel gelişim, lunaparkımızı ziyarete gelen insanları da kapsayacak. Parkımıza gelen ziyaretçilerin düşünceleri oyunun akışını etkileyecek. Öncelikle şunu belirtelim, yapımcıların belirttiklerine göre, ziyaretçilerin hiçbiri birbirine benzemeyecek. Hepsinin kendine özgü saç şekilleri, yüzleri, giysileri vs. olacak. Bundan çok daha önemlisi ise, ziyaretçilerin parkımızla ilgili neler düşündüklerini yüz animasyonlarından ve mimiklerinden çok rahat bir biçimde anlayabilecek ve onların görüşleri hakkında fikir sahibi olacağız. Heyecanlı birinin, duyduğu heyecan ve belki de korku öğeleri, yüzünden okunabilecek, ya da keyfi ve sevinci belli olacak, buna uygun hareketler sergileyecek. 

Ziyaretçilerin çeşitleri ve yaş grupları, büyük bir önem taşıyor. İnsanlar bulundukları yaş gruplarına göre çeşitli faaliyetlerde bulunmayı tercih ediyorlar. Ufak bir çocuk parka geldiği zaman, küçük yaştaki insanları kapsayacak lunapark öğelerini tercih ediyor, fakat gençlerin tercihi her zaman için heyecan verici birşeyler ile eğlenmek ve adrenalin pompalamak. Muhtemelen hızlı roller coaster’ları seçeceklerdir, kendilerine bir de uygun bir müzik tahsis ettiğimiz zaman, iyi iş yaptığımız anlamına gelecek. Roller coaster’ların dışında, lunaparkımıza uygulayabileceğimiz birçok öğe bulunacak, ne de olsa parkımıza binbir çeşit insan gelecek ve hepsinin zevkleri birbirinden oldukça farklı. Yeri geldiği zaman insanlar parkımıza gruplar halinde gelebilecek, böyle durumlarda grup aktivitelerini de hazır bulundurmamız gerekecek.

Belirttiğimiz üzere, öğelerimize onlara uygun biçimde müzikler verebilecek, böylece ziyaretçilerdeki heyecan ve neşeyi arttırabileceğiz. Parkımızda satılacak çizburger fiyatlarını bile kendimiz belirleme şansına sahip olacağız.. 

Roller Coaster Tycoon 3’de, campaign’ler bulunacak ve bu campaign’ler boyunca ilerlemeye çalışacağız. Başlangıçta az bir miktarda park çeşidi ile başlayacağımız oyunda, ilerledikçe daha fazla park açabilmek mümkün olacak, böylece değişik parklar dizayn edebilme şansına da sahip olacağız. Ayrıca sandbox modu olacak. Bu mod sayesinde, özgür olarak herhangi bir kısıtlama getirilmeden, park dizaynı oluşturabilecek, böylece campaign’lerle uğraşmadan nasıl park geliştirebileceğimizi rahat bir biçimde görebileceğiz. Oyunun terrain editörü’de ayrıntılı ve kullanıcıya kolaylık sağlayacak bir biçimde geliştiriliyor. Yerşekillerini, parkımız üzerinde istediğimiz gibi uygulayabileceğiz, görünüme renk katabilmek için parkımız içerisinde su öğelerini de kullanabileceğiz. 

Roller Coaster Tycoon 3 serisinde, bu sefer göze daha gerçekçi gelen bir parkımız var, fakat artık işimiz daha da zorlaşıyor, çünkü her ziyaretçi birbirinden farklı. Bunlara uygun stratejiyi uygulayarak bir lunapark yaratmak, tamamen bizim marifetimize kalmış bir iş olacak ve yine zevkli oynanışı ile birlikte Roller Coaster Tycoon 3 serisi insanların gönüllerini fethedecek gibi görünüyor. Roller Coaster Tycoon 3 ile birlikte lunaparklar, 2004’ün Kasım ayından itibaren açılmaya başlıyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 14:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
Roller Coaster Tycoon 3

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×