1/2

Rotamız, Online Evrenler 23

Özgür Yıldız 1.07.2010 - 17:36
Online evrenlere açılan kapı
World of ÖSS: Wrath of ÖSYM

E3 fuarı yaklaşıyor. BlizzCon biletleri tükeniyor. Havalar dengesini kaybetti. Biz de kaybettik. Final sınavları, ÖSS, KPSS ve bir sürü SS karşımıza çıkarken ne yapacağımızı şaşırdık. Lord of the Rings Online'dan gelen ilginç haber de tuz biber ekti üstüne.

Aşağıda ayrıntılarını bulacağınız "Lord of the Rings Online Free-to-play oluyor" haberinden sonra, acaba diye kendime sordum. F2P(Free-to-play), MMO'nun geleceği mi?

Bu tür F2P oyunların gelir kaynağı, reklamlar ve oyun içi ekstraların satışı. Son dönemde yükselişe geçen bu trend, başını World of Warcraft'ın çektiği oyun içi binek, evcil hayvan satışı tarzıyla Subscription tabanlı MMO'lara da bulaştı. Popüler MMO'ların hem üyelik parası, hem de bu tür ekstralara para akıtabilecek üye kitlesine sahip olması, F2P'nin karşısında duran en büyük etken.

F2P'lerin en zayıf yanları ise, her kesimden oyuncuya sahip olmaları ve hikaye açısından üyelik gerektiren büyük yapımlar yanında zayıf kalmaları. Gelecek, F2P'lerde gözüküyor gibi, ancak yine de büyük yapımlarla birlikte subscription tabanlı MMO evrenleri de önemlerini kaybetmeyecekler.

Rotamız, Online Evrenler 23


Lord of the Rings Online bedava oluyor!

Turbine'dan sürpriz bir hareket geldi. Bir numaralı oyunu Lord of the Rings Online'ı bedava olarak kullanıcılara sunulacak. Bu Sonbahar'da yapılacak güncellemeyle birlikte, ücretsiz olarak indirilebilecek olan LotRO, oyuncuların 50. Seviyeye kadar oynamalarına izin verecek.

Eğer ekstra özelliklerden yararlanmak istiyorsanız, ücret ödeyerek VIP üye olabileceksiniz. VIP üyeler bütün özel içeriğe ulaşabilecek, sunuculara bağlanırken öncelik sahibi olacak, 5 karakter slotu ve paylaşımlı bir banka slotuna sahip olacak ve LotRO dükkanında harcamaları için aylık puanlara sahip olacaklar.