1/3

Sega Rally Revo

Yalçın Yaman 3.06.2010 - 12:31
Eski bir dostun yeni nesil yüzü.
Platformlar PC
Sega Rally Revo
  • Yapımcı - Yayıncı SEGA - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 87
Artılar Kolay oynanış, sistem dostu ve bir dolu oynanabilir mod.
Eksiler Oyunun kurulur kurulmaz yama istemesi, bazı ses problemleri, ilerledikce zorlaşan yapısı.
Evet bir oyun incelemesi bu, ders kitabı ya da hayat nutku değil. Sade ve sadece oyun incelemesi, fazlası değil. Ama bazı oyunlar vardır hayatımızda bilirsiniz, isimlerini duyunca hep "Ah ah ne günlerdi ne oyunlardı di mi ama" dediğimiz. İşte bugünkü oyunda, bu söyleme uyanlarndan birisi.

Bilgisayar hayatımızın her yerine köşe bucak girmemişken, "bir insan yedisinde ne ise yetmişinde de o olur" deyimini bize ispatlayan, çoğu oyuncunun atari ve oyun salonlarından annesi tarafından kulağı çekilerek "Bir daha buralara gelmeyeceksin demedim mi sana?" haykırışları içindeki ve o zamanlardan bu zamanlara gelen ölümsüz bir eserin sadece yeni nesil elbiseli halinin incelemesi bu, başka birşey değil.

Sega Rally Revo duyrulduğu ilk zamandan beri hep daha farklı bir ilgi ile sevenleri tarafından bekleniyordu. Özellikle piyasadaki yeni nesil rakiplerimim türe getirdikleri yenilikler ile oldukça bir mesefe kaydetmiş ve ciddi şekilde tercih edilir haldeyken piyasaya girmek ve onlardan geri kalmak tabi ki olamazdı.

Sega oyunlarının çoğunda bugüne kadar hep oynanabilirliğe çok özen göstermiş bir firmadır. İnsanları sıkmayan bağımlılık yapan kolay tüketilen oyunlar yapmayı seven firmanın en ciddi simülasyon çalışması heralde DreamCast konsolundaki SEGA GT olmuştur. Onun haricinde Sega elinin dokunduğu her yarış oyunu, daha çok arcade havasında ve eğlenceli yapıtlar olmuştur. Ama Sega Rally Revo ile işler biraz değişmiş gibi görünüyor. Hani derler ya "Arcade ve Simülason çok dengede" işte Sega firmasıda bu denge için yoğun çaba harcamış. Hem de yeni nesil rakiplerinden geri kalmayacak derecede detaylı ve güzel görünen bir teknoloji ile.

İsterseniz öncelikle oynanış detaylarına bir değinelim. Az öncede söylediğim gibi "Simülasyon ve Arcade" tarzı arasındaki dengeyi çok iyi kurmuş. Yani ne biri diğerinden fazla ne de az. Her şekilde oynanabilirlik yerli yerinde ve Arcade severlerede gerçekçilik severlerede çok iyi şekilde cevap verebilen bir oyun olmuş. Rally oyunlarının olmazsa olmazı arabayı savurarak viraj dönmek, simülasyon kuralıdır ama gelin görünki bu oyunda arabayı savurmak hem kolay hem de Arcade kurallarına uygun durumda.

Fizik etkileri bile Arcade-Simülasyon dengesini bozmadan ince bir şekilde işlenmiş. Yani oyunda araba yerdeki çamurlu bol sulu yumuşak bir yoldayken çekişinden yol tutuşuna kadar değişse de aynı harita içinde sert toprak yoğunluğu fazla bölümde oynanış o kadar dengede değişiyor, araba fiziği ve yol tutuşu okadar güzel işleniyor ki oyun içinde hemen adepte olup sanki hiçbir şey olmamış gibi yolunuza hızlı bir şekilde devam ediyorsunuz. Revo Arcade havasında işlenmiş bir fiziğe sahip. Biraz önce bahsettiğim denge sayesinde aynı arazi üzerindeki farklı tip zeminlerde arabalar farklı tepkiler veriyorlar. Çamur içinde giderken öndeki arabaların olsun, sizin arabanızın olsun, zemine verdiği etki ve hasar gerçek zamanlı olarak oyun motoru tarafından yapılıyor.