1/3

Shadow of the Colossus

Emre Boran
Emre Boran 3.06.2010 - 12:31
İco'nun yaratıcılarından yine olağanüstü bir yapım. Sevdiğiniz kişinin hayata dönmesi size bağlı.
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4
Shadow of the Colossus
  • Yapımcı - Yayıncı Sony Interactive Entertainment - Sony Interactive Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 96
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Eşsiz bir atmosfer, hikaye, grafikler, oynanabirlik
Eksiler Oyunda eksi bir yön bulmak çok zor. Bazı devler oldukça zor olduğu için sinir krizi geçirme şansınız olabiliyor.
‘’ Onu herşeyden çok seviyorum, kendi hayatımı feda edecek kadar. Gerekirse bütün gezegeni dolaşırım, muhakkak herhangi bir yerde onu yeniden canlandıracak güç bulacağım. Buna inanıyorum, onu yeniden hayata döndüreceğim. Hadi Argo yola çıkıyoruz.. ’’

Esasında bu yapımı anlatmak benim için çok önemli ve değerli. Çünkü son zamanlarda bu denli başarıyla geliştirilmiş ve oyundan çok sanat eseri gibi hazırlanmış bir proje, yok denecek kadar az. Şahsen bu yapımı uzun zamandır bekliyordum. Bilmeyenler olduğunu farz edip baştan söylemekte fayda var. Shadow Of Colossus, Ico gibi Playstation 2 dünyasında efsane olan ekibin geliştirdiği bir yapım. Ico gibi klasik statüsüne erişmiş bir projeden sonra açıkçası, SoC (Shadow Of Colossus) hakkında fazla bir teredütüm yoktu. Sonuçta herşeyin mükemmel olacağını, uzun süre başından kalkamayacağım bir yapım olacağını tahmin ediyordum. Tahminlerim boşa çıkmadı. Aksine karşımda o kadar iyi bir oyun duruyordu ki ‘’acaba bu next gen mi? ’’ diye aklımdan geçirmedim değil.

SoC’a başladığınızda sinematik bir demo sizleri karşılıyor olacak. Burada yöneteceğimiz karakterin sevdiği kişinin cansız bedenini yanına alarak, en yakın dostu olan atı Agro ile yolculuğuna şahit oluyoruz. Dağları, taşları birer birer aşıp ucu sonu belli olmayan bir araziye gelen kahramanımız burada devasa büyüklüğünde olan kalenin içine giriyor. Geldiği yerin neresi olduğunu çözmeye çalışırken, birden tanrısal bir sesin bize doğru seslenmesini duyuyoruz. Ses bize evrenindeki 16 devi öldürmemiz halinde, sevgilimize hayat vereceğini söylüyor. Teklifi kabul eden kahramanımız, kız arkadaşının gözlerine son bir kez bakıp bu zor göreve başlamış oluyor. Oyunumuz da kullanabileceğimiz 2 silahın yanında bir de kadim dostumuz, atımız Agro var. Ok ve kılıçtan oluşan silah setimizle birbirinden zorlu devleri yenmeye çalışacağız. Başta zor gibi görünsede özellikle kılıcımızın oldukça güçlü özellikleri olduğu gibi devlerin belli bir süreden sonra korkulu rüyası haline geliyor. Ayrıca bu sınırsız Dünya’da kaybolmamamız için bize bir nevi rehberlik yapıyor. Kılıcımızı yukarı doğru kaldırdığımızda nereye gideceğimizi tepesinden çıkan ışık sayesinde anlayabiliyoruz. Bir nevi Grand Theft Auto serilerindeki ok işaretinin daha fantastik hali diyebilirim.

Birkere bu yapımda canavarlar, tehlikeli kuşlar veya zombiler görmeyeceksiniz. Hedefiniz sadece 16 farklı dev. Bunların nerede saklandığını, kılıcınız yardımıyla bulduktan sonra geriye tek tek hepsini ortadan kaldırmak kalacak. Tabi bu düşünüldüğü kadar kolay bir durum değil. Bütün devlerin kendilerine has özellikleri ve zayıf noktaları var. Bunlar kılıcınızın ucundan çıkan ışık sayesinde beliriyor. Yapmanız gereken devlerin hassas bölgelerine kılıcınızı sokmanız ya da okunuzu fırlatmanız. Böylelikle canları yanıyor ve sizin lehinizde olan hareketler yapıyorlar. Mesela, karşılaşacağınız bir dev ayak tabanında yer alan hassas bölgesine vurunca yere doğru eğilmek zorunda kalıyor. Böylelikle bu koca mahlukatın üzerine çıkma fırsatımız oluyor. Genellikle bütün devlerin vücutları kıllarla kaplı.