ShellShock: Nam'67

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Savaş konulu oyunların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de Vietnam'dayız.

Tarihi olaylar ya da savaşlarla ilgili oyunlar devamlı yapılır, amaç konu alınan olayın yaşatılmasıdır. Vietnam konulu oyunlara rastlamak artık alışılagelmiş bir durum, fakat ShellShock: NAM’67, sanki şu anki haliyle çevresine daha fazla ışık saçacak gibi.

Guerilla tarafından yapımı sürdürülen oyun, Vietnam Savaşı’nı her türlü özelliği ve yaşanmışlığı ile birlikte konu almaya hazırlanıyor. Genel olarak oyun, 3. şahıs görünümünde bir aksiyon oyunu olacak ve yaklaşık 12 tane birbirinden zorlu görev üzerinde başarı sağlamaya çalışacağız. Genelde kendi adamımız ile beraber görevlere ufak bir tim ile çıkacak ve hepsinin yönetiminden biz sorumlu olacağız. 

Bize verilen 12 temel görevin dışında, bölümlerin içinde birçok görevle karşılaşacağız. İstersek temel görevleri yapıp bölümleri tamamlayabiliriz; ama savaşın tadını ciddi ciddi çıkartmak için ise, görevlerin tümüne yüklenmemiz gerek. Buna göre savaşın gidişatı da değişebilir.

Oyunun hikayesinde; Vietnam Savaşı’na katılan bir askerin ilk gününden itibaren, savaş günleri oyunda konu alınıyor. Bu askerin yönetiminden biz sorumluyuz. Görevlerimizi, Vietnam’da kurduğumuz kamp kısmından alacağız, bunun yanında göreve çıkmadan önce kampımızda istediğimiz gibi dolaşabilecek, diğer askerler ve komutanlar ile irtibat kurabileceğiz. Böylelikle savaş alanının, kampından tutun da en sıcak bölgesi dahil olmak üzere Vietnam Savaşı tüm ayrıntıları ile birlikte karşımızda olacak.

Pek de kıdemli olmadan başlayacağımız oyunda, ilerledikçe hem bize verilen görevlerin zorlukları, hem de askerimizin rütbesi değişmeye başlayacak. Çatışmalara girdiğimiz grup halindeki görevlerin yanında, ilerledikçe tek başımıza çıkacağımız sızma ve suikast görevlerinde de bulunacağız. ShellShock’daki silahlar da, Vietnam Savaşı zamanına uygun bir biçimde oyuna aktarılacak ki, çok da yabancı olacağımız silahlar değiller. M-16, LAW ya da el bombası gibi silahları oyunda bulabileceğiz. Ateşsiz silahlar da unutulmamış, yeri geldiği zaman hayatımızı dahi kurtarabilecekler. Zorda kaldığımız bir durumda, bıçağımızı çekip saplama şansımız olacak. Bunu en iyi askerlere arkadan bir pusu yapmak için de kullanabiliriz.

Çatışmalarda, silahları nasıl kullandığımız da büyük önem taşıyor. Çatışma sırasında düşman askerini neresinden vurduğumuz çok önemli, eğer askeri sadece yaralayabilmişsek, başımıza bela olmaya devam edebilecek. Birisini öldürdüğümüzü zannedip, yere düştüğünü görmemize rağmen, düşman sürünerek bir sipere çekilip, üstümüze ateş kusmaya devam edebilir. Tabi ki kafadan vuracağımız tek bir mermi ile tüm bu belalardan kurtulabiliriz. 

Oyunun atmosfer yönüne oldukça fazla yükleniliyor. Oynarken kendimizi gerçekten Vietnam’daki savaştaymışız gibi hissetmemiz sağlanacak. Geçtiği yerler, görevler ve ses efektleri ile birlikte tam bir Vietnam havası yaratılmaya çalışılacak. Görev esnasında, orman içerisinde sessiz bir şekilde sürünürken, aniden arkamızdan bir bıçak darbesi yeme ihtimali oldukça yüksek ya da heyecanlı bir çatışmanın ortasında aniden gerçekleşen bir patlama, tüm görev stratejimizi altüst edebilecek, dehşet içinde çığlık atan bir sivilin sesini duyup tehlikeli bir yere yaklaştığımızı sezebileceğiz. Ses efektlerinin de önemi çok büyük; silahların, patlamaların sesleri yanında, çevresel etmenlerin sesleri de oyuna atmosfer katacak. 

İlginç bir özellikte, yapımcıların oyunun mulitplayer özelliğinin olmayacağını belirtmesi. 

ShellShock: NAM’67, barındırdığı özellikler göz önüne alındığında umut vaadediyor. PC’nin yanında PS2 ve Xbox için de hazırlanan oyun, Haziran ayından itibaren tamamlanmış olacak, Vietnam Savaşı’na belki de daha gerçekçi bir biçimde şahit olacağız.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2021 22:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
ShellShock: Nam'67

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×