Shenmue Efsanesi

İhsan Aktı
İhsan Aktı 3.06.2010 - 12:31
Oyun dünyası bu zamana kadar bir çok oyun türünün doğuşuna şahitlik etti. Çoğu oyuncuyu eğlendirmeyi başarsa da çok azı gerçekçilik kavramını ekrana yansıtabildi.
Oyun dünyası şu zamana kadar bir çok oyun türünün doğuşuna şahitlik etti. Macera, spor, simülasyon, yarış, RPG...gibi bir çok türde oyunlar yapıldı. Oyunların çoğu oyuncuyu eğlendirmeyi başarsa da çok azı gerçekçilik kavramını ekrana yansıtabildi. Gerçekçilik oyunlarda sadecegrafik, ses, kontrol... gibi etkenlerle belirtilemez. Önemli olan oyunun oyuncuya olayları yaşadığını hissettirmesidir. Bunun için de oyuna ait grafik, atmosfer, karakter düzeni... gibi öğelerin aynıdüzeyde önem verilerek hazırlanması gerekir. Genellikle RPG oyunları bu şekilde hazırlanır. Fakat Shenmue'nun çıkışıyla beraber yeni bir oyun türü doğdu: "FREE". FREE türü RPG'lerdeki oyun düzenini daha yüksek birseviyeye çıkardı ve bu sayede "Shenmue" şu ana kadar yapılan en gerçekçi oyun haline geldi. Shenmue, (Yu Suzuki ve ekibi) SEGA-AM2 tarafından ilk olarak 1994'te Sega Saturn konsolu için hazırlanmayabaşlandı. Sega'nın Saturn'le uğradığı başarısızlıklar üzerine Shenmue Saturn Version iptal edildi. 1999'da Sega'nın DreamCast'i piyasaya sürmesi üzerine, Shenmue'nun DreamCast versiyonu hazırlanmaya başlandıve oyun Eylül 2000'de piyasaya sürüldü. Bir çok otorite tarafından 2000'in en iyi (konsol) oyunu seçildi. Bunun yanı sıra bir çok ödül aldı.

Gerçekçi Ve Etkileyici

Şüphesiz Shenmue'nun bu kadar başarılı olmasındaki en büyük neden, şimdiye kadar yapılan hiç bir oyunun bu derece gerçekçilik hissini verememesinden kaynaklanıyordu. Pekala kısaca Shenmue'dakimükemmelliklerden bahsedelim; bildiğiniz gibi Shenmue'da 18 yaşındaki Ryo Hazuki'yi kontrol ediyoruz. Ryo'nun babası Iwao Hazuki'nin değerli bir ayna (Dragon Mirror) uğruna Çin mafyası Lan Di tarafından öldürülmesi sonucu biz de Ryo Hazuki'nin kontrolünü alarak babasının intikamını almak ve olayların ardındaki sır perdesini aralamakiçin iz sürüyoruz. Öncelikle oyunun senaryosu çok basit gibi gözükse de karakterleri ve gelişen olayları gördükten sonra kesinlikle Shenmue'ya aşık oluyorsunuz(Abartmıyorum!)

Yu Suzuki Shenmue ile oyun dünyasına bir çok yenilik getirdi. Shenmue'da karşınıza çıkan nesnelerle %90etkileşim içindesiniz. Market'ten alışveriş yapabilir, soğuk içecek makinalarına bozuk para atarak kola alabilir, Arcade salonunda oyunoynayabilirsiniz... Belirli bir kısıtlama olsada oyundaki nesne etkileşimi gerçekten şimdiye dek uygulanmamış cinsten. Oyundaki mekanlarda tamamen gerçekleriyle birebir olarak tasarlanmışlar. Gece-Gündüz etkileşimi ve hava şartları ise aynen gerçek hayatta olduğu gibi. Buna güzel bir örnek olarak şunu verebilirim; Ryo'nun Nazomi ile gece 22.00'de kar yağarken parkta oturmaları. Gerçek hayatta bu derece bir ortamın nasıl romantik olması gerekiyorsa, Shenmue'da da aynen öyle. Ryo, Çin'e yolculuk için evden ayrılırken ortaya çıkan vedatablosu da bir o kadar acıklı.

İNTİKAM Duygularınız Kabaracak

Bu oyunu oynarken en fazla hissedeceğiniz duygu ise kesinlikle "İNTİKAM". Ortamların bu derece gerçekçi olmasının yanında kuşkusuz karakterlerin de büyük katkısı var. Karakterlerin mimiklerinden, ses tonlarından, el-kol hareketlerinden, davaranışlarından... ne gibi bir ruh halinde bulundukları açıkça belli oluyor. Ses efektleri ve müzikler de kesinlikle atmosferle içiçe. Örneğin konuşan karakterin lisanından nereli olduğu belli oluyor. Eşyaların sesleri de tamamen gerçek hayatta duyduklarınızla aynı. Duruma göre değişen müzikler de ortamın gerginlik yada sakinlik ölçüsünü belirliyor. Shenmue'daki %90 oranındaki etkileşimin Shenmue 2'de %100'e yaklaşabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun garantisini yapımcı Yu Suzuki veriyor. Ayrıca çok daha geniş imkanlara sahip bir oyunla karşılaşacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Aslında Shenmeu "anlatılmaz, yaşanır" cinsten bir tecrübe. Oynayın ne demek istediğimi anlarsınız. DreamCast'te bir çok mükemmel oyun bulunuyor. Üretimi durdurulmuş olmasına rağmen şu an PSX'le beraber yapılmış en iyi konsol. Shenmue'da DC'nin kesinlikle en iyi oyunu. Sadece Shenmue için bile bu konsola sahip olunabileceği görüşündeyim. Shenmue 2 çıkana kadar sabırla bekleyenler, bu oyunu oynadıklarında DC'nin ne olduğunu ve Shenmue'ya neden "efsane" dediğimi rahatlıkla anlayacaklar!
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 8.12.2022 09:36
Kalan Karakter : 300 Gönder
Shenmue Efsanesi

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×