Ship Simulator 2008: New Horizons

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
İçerik daha çeşitli olabilirdi
Platformlar PC
Ship Simulator 2008: New Horizons
  • Yapımcı - Yayıncı VSTEP - Lighthouse Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Multiplayer, alternatifi yok
Eksiler İçerik daha çeşitli olabilirdi
2002 yılından beri profesyonel düzeyde otuzu aşkın yangın, güvenlik, tren ve deniz simülasyonları üzerinde çalışan VSTEP firması, ilk olarak 2006 yılında Ship Simulator’u PC platformu için piyasaya sürmüştü. PC için ilk ve tek gemi simülasyonu olma özelliği taşıyan yapım, her ne kadar ağır temposu ve bazı hataları nedeni ile eleştirilse de oldukça ilgi çekmişti. 2006 versiyonu ardından gelen eklenti paketi de, daha çok hataları gidermek üzerine yoğunlaşmıştı. Bir süre aradan sonra çıkan Ship Simulator 2008 ise yapımda eksikliği hissedilen özellikleri gerçekleştirmiş, hataları kapatmış ve oynanabilirliği daha yüksek bir oyun olarak bizlere sunmuştu. Ancak oyunun temposunun yavaşlığından şikayetçi bir kesim, propagandasında ısrarcılığını sürdürüyordu. VSTEP, bu defa daha iddialı olarak geliyor ve yeni eklenti paketi New Horizons’da ufkunu daha geniş tutuyor.

Ufuk çizgisi

Belirtmekte fayda var ki, bu bir gemi simülasyonu. Bu bakımdan gerçekçiliğin ön planda tutulduğu bir yapımla karşı karşıya olduğumuz unutulmamalı. Zira oyunun temposunda pek bir değişme olduğu söylenemez. Gemi kullanmadaki temponun düşüklüğünden, ya da ne kadar az aksiyon bulunduğundan şikayetçi olanlara sesleniyorum; yapımı kınamadan önce lütfen hayatınızda bir kez şehir hatları vapuruna binin! Dünya genelinde 280.000 orijinal kopya satıldığını belirten firma, New Horizons ile serinin bir adım daha ileri gittiğinin altını çiziyor. New Horizons, 2008 versiyonunda olan tüm içeriği olduğu gibi koruyor. Bununla birlikte yeni yüksek detaylı gemiler, geniş ölçekli oynanabilir ve indirilebilir görevler, gelişmiş yön bulma sistemleri, gelişmiş görsel efektler gibi özellikler yeni oyunda mevcut.

New Horizons bir eklenti paketi olduğundan, kurulabilmesi için haliyle orijinal Ship Simulator 2008’in yüklü olmasına ihtiyaç duyuyor. Kurulum ardından çıkmış olan Update ve Patch dosyalarını da otomatik olarak yükleyerek, kurulu oyunu en iyi hale getiriyor. Eklenti paketi ile birlikte, içinde modern römorkörü, itici botları, kargo gemileri olmak üzere 8 yeni gemi geliyor. Yeni ortam ve gemilere sahip 20 yeni görevde tamamlanmak üzere bizleri bekliyor. Artık görevler oyundakiler ile sınırlı da kalmıyor. İnternet üzerinden indirilebilir görevler ile oynanabilirlik artıyor. Yapımda birde yeni bölge eklenmiş durumda. Gelişmiş görsel özelliklere sahip "Bump Mapping" teknolojisi ile geliştirilen bölge Cornwall/İngiltere. Görsel detayların ve çevre özelliklerinin bölgede daha iyi olduğu görülüyor. Oyun içinde gemilere dair eklenen aksiyonlardan biri kargo gemilerini römorklara halatla bağlayarak itmek-çekmek iken, bir diğer aksiyon ise römorkların makine dairelerine girip yürüyebilmek. New Horizons’ta beklide en büyük gelişme Multiplayer modunun oyuna eklenmiş olması. Online oyunlar sayesinde arkadaşlarınız ile mücadelelere girebilirsiniz. Büyük yolcu gemilerinden küçük yatlara kadar geniş bir yelpazede sakin sakin oynamak, ya da azgın dalgalar ve fırtınaya karşı yaşam mücadelesi vermek sizin elinizde. Ship Simulator 2008: New Horizons, çıtayı bir basamak daha yükselterek kendi içinde gelişme kaydediyor. Grafikler ve görsel detaylardaki özellikle gemilerde- gelişme olduğu görülüyor. Sesler bakımından çok bir şeyin yer almadığı oyunda, gerçekten simülasyon hissi yaşanabiliyor. Seri daha da iyi bir noktada olabilir miydi dersek, cevabı büyük olasılıkla evet olurdu. Ancak içerdiği özellikleri ve piyasada başka alternatifi olmadığı düşünülürse, oynamak için en iyi seçim yine New Horizons olacaktır.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 03:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ship Simulator 2008: New Horizons

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×