Shrek The Third

Mahmut Saral 19.08.2010 - 19:38
Çok çok uzaklardaki krallığın, çok çok uzaklardaki kral adayı
Platformlar PC
Shrek The Third
  • Yapımcı - Yayıncı 7 Studios - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 65
Artılar Güzel animasyonlar, farklı karakterleri yönetebilme
Eksiler Kötü grafikler ve seslendirmeler, kendini tekrar ediyor, sıkıcı oynanış
Önce kendi halinde, bataklığında yaşayan ve yalnızlığı çok seven bir devdi. Sonra bataklığında davetsiz misafirler belirdi. Bazıları arkadaşları oldu, ama diğerlerini göndermek için bir göreve atıldı. Görev sonunda prensesi kurtardı. Hesapta olmayan bir şey oldu ve aşık oldu. Belki imkânsızdı, zordu, ama imkânsız gerçekleşti ve evlendiler. Krallık evliliklerini kutsamak için onları saraya davet etti ve olanlar oldu. Yadırgandı, sevilmedi, hatta öldürülmek istendi. Yine de sonuçta her mutlu hikâyede olduğu gibi güzel şeyler oldu hep. Ya şimdi...

FAR FAR AWAY kralı Heralt, ölüm döşeğine düşünce tüm aileyi yanına toplar ve bir veda konuşması yapar. Shrek'in kral olmasını ister. İlk başta bir kaç deneme yapsa da Shrek, kral olmayı istemez. İşte filmle aynı konudan yola çıkarak oyunumuz buradan başlıyor. Shrek, yeni kral adayı olarak, Fiona'nın kuzenini gösterir ve onu bulmak için eşek ve çizmeli kediyi alarak maceraya atılır. Öte yandan Fiona'nın kuzeni, yaşadığı yerde küçümsenen biridir ve bu teklif belki de onun yükselişinin en büyük faktörü olacaktır.

Hikâyeyi kısaca özetledikten sonra oyuna başlıyoruz. En baştan belirtmeliyim ki oyun, kesinlikle küçük arkadaşlara tavsiye edilir, özellikle Shrek hayranlarına. Oyuna girdiğimizde oldukça kaliteli bir animasyon video bizi karşılıyor. İzledikten sonra "bizi güzel bir yapım bekliyor galiba" diyebilirsiniz; ama tam olarak bakmadan karar vermemek gerektiğini Shrek: The Third bize çok iyi gösteriyor.

Oyunda Shrek, Eşek, Çizmeli kedi, Uyuyan Güzel gibi karakterleri kontrol edebiliyoruz. İlk bölümdeki eğitimlerle neler yapabiliriz, bunu görüyoruz. Ana karakterlerle genel olarak kral adayını bulmak için uğraş veriyoruz. Bu arada bize karşı koymaya çalışan biri var; Yakışıklı. İntikamını almak ve krallığın başına geçmek için Kaptan Hook da dahil bir sürü kötü karakteri yanına alarak bizi engellemeye çalışıyor. Uyuyan Güzel gibi karakterleri ise Far Far Away'deki mücadelelerde kontrol ediyoruz. Genel olarak baktığımızda oynanış bakımından oldukça basit ve hantal bir oyun olmuş. Klasik vur parçala olayı geçerli burada da; ama her dövdüğümüz adamdan, her kırdığımız objeden enerji puanları topluyoruz ve bu bar tam olarak dolunca yönettiğimiz her karaktere özel kombolar yapabiliyoruz. Mesela Uyuyan Güzel ile oynarken özel gücünüzü kullanarak karşıdaki adamı uyutabilirsiniz. Bir de sersemletme olayı var. Karşınızdaki rakibi belirli bir süre pataklayınca ekranda el ibaresi beliriyor. Buna cevap verince farklı bir kombo daha yapabiliyorsunuz. Oyun zaten baştan sona vur, altın topla, zıpla ve bazen arada bir çıkan basit bulmacalarla uğraş, bölümün sonlarında kolay bir rakiple eşleş yöntemini uyguluyor ve bir süre sonra inanılmaz bayıyor, ama aynı bölümde farklı karakterleri yönetebilmek eğlenceli olmuş. Şöyle ki: Shrek'le döve döve ilerlediniz, ama yukarıya tırmanmalı ve küçük delikten içeri girerek kapıyı açmalısınız. İşte bunun için devreye hemen Çizmeli Kedi giriyor ve görev sırası ona geçiyor. Böylece yardımlaşma ve çeşitlilik sağlanmak istenmiş. Grafikler ve seslere baktığımızda acı bir tablo var karşımızda. Oldukça kötü tasarımlar, detaysız ve ruhsuz seslendirmeler bulunuyor oyunda, ama Eşek'in sesleri  renkli ve eğlenceli olmuş.

Sonuç olarak bu oyun, Shrek sever küçük oyunculara tavsiye edilir. Sürekli aynı şeylerin tekrar edildiği, detaysız grafikler ve daha fazlasının bulunduğu Shrek: The Third, benim için kesinlikle bir hayal kırıklığı oldu.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2024 11:53
Kalan Karakter: 300 Gönder
Shrek The Third
İlginizi Çekebilir