1/3

Silent Hill 4: The Room

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Silent Hill'in PC versiyonu da bi başka oluyor.
Platformlar PC
Silent Hill 4: The Room
Merlin Puanı 77
Artılar Mükemmel arka plan sesleri. Karakter görüntüleri gayet detaylı.
Eksiler Kontroller can sıkıcı olabiliyor. Genel konsept yavaş yavaş eskimeye başladı.

...bundan yaklaşık 2 sene evveldi. Henry Townshend, Ashfield kasabasının güneyinde 302 numaralı orta büyüklükte bir apartman dairesine taşındı. Hayatı gayet sıradan ve mutlu bir şekilde ilerliyordu. Fakat beş gün evvel çok ilginç bir olay gerçekleşti. Baştan rüya olarak düşündüğü şeyin gerçeğin ta kendisi olduğunu anlamasıyla durum daha da ciddileşti. Çünkü Henry dairesinden çıkamıyordu. Camlar kitlenmiş, sokak kapısı ise zincirle çevrelenmişti. Henry ne olduğuna anlam veremese de bir şekilde daireden çıkması gerektiğini düşünmeye başladı. Tüm odaları dolaştı en ufak bir çıkış bulamadı ta ki banyoya girene kadar. Henry banyoya girdiğinde hiç beklemediği bir sürpriz ile karşılaştı banyonun duvarında nasıl oluştuğu bilinmeyen bir delik vardı. İçinden çığlıklar ve iniltiler gelen karanlık bir delik. Henry’nin başka çaresi yoktu tek kaçış yolu olarak düşündüğü deliğe girip ilerlemeye başladı. Acaba nereye çıkacaktı...

Silent Hill’de farklı bir yolculuk

Korku oyunları hakkında azda olsa bilgisi olan herkes mutlaka Silent Hill ismini duymuştur. Oynayanı sadece korkutmayı değil, germeyi ve sinirini bozmayı hedefleyen Silent Hill serileri, arka planlardaki seslerle ekran karşısındakileri diken üstünde tutmayı çok iyi bilen bir oyun. Her köşenin ardında her kapının ötesinde “hah şimdi yaratık çıkacak” diyerek gerilim dolu anlar yaşamamıza sebep olan Silent Hill efsanesi ilk olarak Playstation’da çıkmış ve beklenmedik bir ilgi ile karşılanmıştı. Birkaç yıl sonra Playstation 2’de gördüğümüz ve ilkine göre çok büyük ilerleme kat eden Silent Hill 2, dönemin önemli korku oyunları arasından kolayca sıyrılıp kendine has fan kitlesi oluşturmaya başlamıştı. Hatta öyle ki oyunun PC'ye port edilmesi için büyük baskılar altında bırakılan Konami kendisinden pek beklenmeyen bir hamle yapıp oyunu PC içinde piyasaya sürmüştü. PC içinde piyasaya sunulmasıyla Silent Hill kitlesi çığ gibi büyüdü. Kısa bir süre sonra oyunun üçüncüsü piyasaya sürüldüğünde kimilerine göre mükemmel bir iş çıkarılmışken kimileri ise büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ancak şu da bir gerçekti ki; oyun iyi ya da kötü olsa da sadece isminin büyük satış rakamlarına ulaşmasına yetiyordu.

Büyük satış rakamları ve yoğun oyuncu kitlesine sahip olan Silent Hill’in belki de en önemli yanı; üçüncü oyuna kadar sır perdesini çok iyi saklamış olmasıydı. Birinci ve ikinci oyunu oynayıp bitirmiş olan oyuncular dahi senaryonun gerçeklerini tam olarak bilemiyorlardı. Üçüncü oyunda büyük sayılabilecek bazı sırların ortaya serilmesi kimileri için hayal kırıklığı ya da gizemli havanın kaybolması gibi düşüncelere yol açsa da, birbirini takip eden senaryolar hep bir sonraki oyun için merak konusu oldu. Üçüncü versiyonu ile noktayı koyduğumuz Silent Hill’in bu yeni oyunu ilk üç oyunun aksine çok daha farklı bir senaryo üzerinde ilerliyor. Zaman çok daha farklı ama yer yine aynı Silent Hill...

Kendi gözünden evine bakmak

Silent Hill oyununu kurup oynamaya başlayan herkes ilk sahnede şaşırmaya başlayacaktır. Çünkü ilk sahnesi evde başlayan oyunun, first person görüntüleri alışılmadık bir durum. Oyunun normal bölümleri haricinde eve uğradığımız zamanlarda kendi gözümüzden oynuyoruz. PC’ye port edilen Silent Hill’de kendi gözümüzden oynadığımız bu kısım kontrol açısından hiç bir problem yaratmıyor. Dördüncü oyunla birlikte gelen bir diğer yenilik ise; sandığımızın olması. Tıpkı Resident Evil’daki gibi üzerimize fazla gelen eşyaları aktardığımız bir sandığımız var. Üzerimizde en fazla 10 adet cisim taşıdığımızı düşünürsek ve her silahın mermileri 10’luk paketler halinde birer tane slot meşgul ettiğini de hesaba katarsak sandığımızı sık sık ziyaret edeceğimizi söyleyebiliriz. Üçüncü ve en büyük yenilik ise; delik sistemi (!) “Bu ne demek?” derseniz kısaca açıklayalım. Oyunda ilk olarak banyomuzda karşılaştığımız deliğin aynısından tüm oyun boyunca defalarca göreceğiz. Bu delikleri kullandığımız zaman hemen evimize geri döneceğiz. Save etmemiz sadece evdeki kırmızı defteri kullanmamızla gerçekleştiği için evimize sürekli geri dönmemiz gerekecek. Minik bir ipucu da sağlık sistemimiz ile ilgili. Silent Hill 4’te her zaman olduğu gibi sağlık paketlerimiz olacak ama kullanmak istemediğimiz ya da sıfırı tükettiğimiz durumlarda evimize dönersek sağlık çizgimizin yavaş yavaş dolduğunu göreceğiz. Alın size eve dönmek için bir sebep daha.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×