Silent Hill: Origins

Silent Hill: Origins

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bir tır şöförünün Silent Hill macerası
Platformlar PSP
Silent Hill: Origins
  • Yapımcı - Yayıncı Climax - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
10 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%63
Artılar : Başarılı bulmacalar, mükemmel sesler, geren atmosfer
Eksiler Savaş sahneleri çok yetersiz, hikayeye çok şey katmıyor
Silent Hill coğrafi yapısından olsa gerek, şimdiye dek bu şehri sissiz göreme şansımız olmadı. Atmosferinin vazgeçilmez parçası sisli şehri en iyi tamamlayan kandamlaları, nerden geldiği belli olmayan yaratıklar ve tabi ki vazgeçilmez ucu açık diyaloglar. İşte Silent Hill’i, Silent Hill yapan iksirin bileşimi. Karakterlerin akıbeti ne olacak bilmiyoruz ama bu gidişle kasabadan kolay kolay kurtulamayacakları da bir gerçek.

Yapım, bu defa PSP’nin davetkâr teklifine hayır demiyor ve lanetli kasabasını el konsolumuzun içine taşıyor. Hem de atmosferini olduğu gibi aktararak. 1999 yılı Ağustos’unda PlayStation için çıkan Origins ile benzer yapıya sahip olan oyun, orijinalinden daha önceki zamanda başlayarak serinin ilk oyunundan tanıdığımız ve Origins’e aktarılan şehirde geçiyor. Yapım önceki versiyonlarında olduğu gibi gerilim dolu kasvetli atmosferinde gizemli diyaloglar içeriyor. Silent Hill Origins’de bu defa Travis Grady isimli tır şöförünü oynuyoruz. Sağanak yağmur altında yolunu kestirmeye çabalayan karakterimiz, tır farlarının aydınlattığı yolda karşısına küçük bir kızın çıkması ile frenlere asılır. Kız kaçmaya başlayınca karakterimizde onu takip etmeye başlar. Daha önce Silent Hill oynadıysanız, kızın kim olduğu hakkında zaten bir fikriniz vardır. Travis bulunduğu şehirde işlerin çokta yolunda gitmediğini anlamıştır, ancak buradan kurtulabilmesi için sadece şehrin sorunları ile baş etmesi yetmeyecek, maziye ait fotoğraflarla ortaya çıkan sorunlarının da üstünden gelmesi gerekecektir.

Silent Hill’e turist gezisi!

Önceki versiyonlarda olduğu gibi karakterimiz Travis’i de 3. şahıs görüş açısı ile sisli caddelerde yolumuzu bulmaya çalışarak oynuyoruz. Birbirine zekice bağlanmış bulmacaları çözmek için farklı yollar da yer almakta. Genellikle çoğu şeyi inceleyip kurcalamalı, ipuçlarını bir araya getirip toplamalısınız. Seriye gelen bir yenilikte ipuçlarını toplarken farklı boyutlara girip çıkabilmeniz. Aynalar aracılığı ile yapılan bu seyahatler ipuçlarını birleştirmede aktif rol oynuyor. Bununla birlikte savaş sahneleri serinin en vasat sahnelerini sergiliyor. Silahlar haricinde ek olarak tv, radyo, stant gibi sınırlı kullanıma sahip materyalleri de savaş esnasında kullanabiliyoruz. Boss olarak tabir edilen bölüm sonu “baba” canavarları alaşağı etmek de daha güç yapılmış. Silent Hill Origins ile serinin öncesine gidiyor ve bazı şeylerin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyoruz. Şehir ile diğer dünya arasında gidip gelirken kaplama ve detaylardan ortamların farkına varabiliyorsunuz. Karakter animasyonları ve modellemeleri çevre modellemesine göre biraz daha sönük kalmakta. Sesler ve müzikler ise her zamanki gibi birer Silent Hill klasiği diyebiliriz. Ortama ve duruma göre değişen müzikler, atmosfere eşlik ederek PSP’de dahi sizi gerçekten rahatsız edebiliyor. Yaratık cesetlerinin üst üste düşmesinde meydana gelen iç içe geçme gibi durumları saymazsak fizik motorunda çok fazla sorun göze çarpmıyor. Hikâyeye çok fazla bir şey katmayan, ancak Silent Hill severlerin PSP sayesinde her hangi bir yerde severek vakit geçirmelerini sağlayacak bir yapım olmuş.
Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 17:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×