1/2

Silent Hill: The Escape

Mahmut Saral 20.07.2010 - 14:50
Bir adam, bir uzaylı, bir köpek...
Platformlar iOS
Silent Hill: The Escape
  • Yapımcı - Yayıncı - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 73
Artılar Başarılı atmosfer, farklı karakterle oynayabilme
Eksiler Az da olsa bulmacalara yer verilebilirdi, oyun boyunca yapılan şey aynı
"-Ben neredeyim?
- Burada ne yapıyorum?
- Çıkış nerede?"

Sorulacak çok soru var değil mi? Belki bir an boşluğa düşmüş, hafızanızı askıya almışsınızdır, olamaz mı? Bir şeyler canınızı sıkmış, evinizin en kuytu köşesinde, en karanlık noktaya sinerek saatlerce beklemenizi çekici kılmıştır. Ama o da ne... Bu kurtuluş isteği, sizi hiç olmak istemeyeceğiniz bir yere davet etmiştir, Silent Hill'a yani...

Silent Hill hakkında her zaman savunabileceğim bir konu varsa, o da çok sağlam bir atmosfere sahip olduğu gerçeğidir. Yıllarca bizi diken üstünde tutan, bulanık zihinlerdeki bozuk psikoloji ürünü yaratıkları başımıza musallat eden, aslında alternatif bir dünyanın ürünlerinden başkaları değildir. Kime ne anlatıyorsun ki, sen bunun farkında değilsin! Henüz...

Seni çağırıyor

Silent Hill: The Escape'e hafızasını kaybetmiş bir karakterle adım atıyoruz. Kim olduğunu, bulunduğu mekâna nasıl geldiğini ve neler yapması gerektiğini bilmiyor, öncelikle sorgulamayı seçiyor. Sonuç olarak (doğa kanunu) başvurduğu ilk yöntem, bulunduğu kıskaçtan nasıl çıkabileceğini araştırmak oluyor. Yapım, labirent diyeceğimiz bir tarza sahip. FPS bakış açısıyla oynanıyor ve yapmamız gerekenler ise, önce anahtarı, ardından da kullanacağımız kapıyı bularak bir sonraki seviyeye adım atmak.

Silent Hill: The Escape
Silent Hill: The Escape
Bölümlerin bir normal, bir de alternatif boyutta tasarlanmış halleri bulunuyor. Dolayısıyla ikinci kulvardaki bölümler, ilklerine nazaran daha zorlu geçiyor denebilir. Zaten önümüze baktığımızda, bir aşamadan sonrasının tamamen karanlık olduğunu fark ediyoruz. Etrafı aydınlatmak için bir fenerimiz, enerjisini sürekli üst seviyede tutmak için de pillerimiz var.

Kontrol mekanizmasına uyum sağlamakta zorluk çekmiyorsunuz. Tek bir dokunuşla istediğiniz yöne doğru hareket edebilirsiniz. Silah kullanmak için soldaki mermi simgesine dokunmak yeterli. Tekrar mermi doldurmak için ise, sağ alt köşedeki kovana dokunmalısınız. Ekrana büyük hali geliyor ve hareket algılayıcı kontrollerden de yararlanarak mermileri tam da deliklere oturtmaya çalışıyorsunuz. Şunu da unutmayın ki, her bölümde 25 merminiz var ve fazlası yok. Eğer bitirirseniz, işleriniz zorlaşabilir.