1/2

SimCity Societies

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bir şehir yönetmek ne kadar zor olabilir ki!
Platformlar PC
SimCity Societies
  • Yapımcı - Yayıncı Tilted Mill - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Görsel detaylar, daha kolay oynanış
Eksiler Şahsi harita oluşturma ekranı artık yok, Maxis'in olmaması
Oyun dünyasında devrim niteliği olarak gösterilebilir oyunlar sayılıdır. Bunları hazırlayan yapım şirketleri parmakla gösterilir ve sayılabilecek kadar nadirdirler. Maxis, bunlardan birisi ve hazırladığı oyunlar da bu tanımlara birer örnek olarak verilebilir. İlk olarak artık bir çılgınlık haline gelen, ilk versiyonu kırk milyonu aşkın satış başarısı gerçekleştiren ve halen seri olarak devam eden "The Sims" ve ikinci olarak ise; kendi hayalimizdeki şehri kurma ve yönetme yetkisine sahip olduğumuz "Sim City". Yeni devam oyunumuz ise; Sim City çatısı altına eklenen "Societies" isimli üye...

Yeni nesil şehir

Üzerinde yaşayacağımız ve aynı zamanda da yöneteceğimiz şehri oluşturmak için önümüzde dokuz adet harita bulunuyor. Özgür oynanış, limitsiz ve normal olmak üzere üç farklı oynanış modu mevcut. Önceleri yapabildiğimiz kendimize özel tasarımlarla yeni bir şehir oluşturma imkanımız ne yazık ki yok. Şehre ilk atım attığımızda dikkat çeken ilk şey grafikler olarak beliriyor. Gece – gündüz oluşumu sırasındaki ışık açılarının değişimini şehrimizin üzerinde görmek mükemmel olmuş. Her bina ve her yapıya göre farklılar. Zaten detaylar çok fazla. Neredeyse harita zeminine kadar zoom yapabilme imkanınız var ve böylece her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyebiliyorsunuz.

Her ne kadar şehrinizi yönetme yetkisi size ait olsa da bir takım düşüncelerine başvurduğunuz takım arkadaşlarınız bulunuyordu. Muhasebeci, çevre düzenleyicisi, sağlık sorumlusu gibi. Societies’te artık yönetim tamamen tek bir kişi üzerine kurulu ki; bu da sizsiniz. Yardımcılarınız artık yok, ama onların yerine ekranın sol üst köşesinde, bazı baloncuklar beliriyor sizin yaptığınız her hareket sonucu olarak. Aslında bunlarında diğerlerinden pek farkı yok. Çünkü bu baloncuklar da yaptıklarınıza karşılık size bazı öneri veya şikayetlerde bulunuyorlar. İsterseniz aktif veya pasif konuma getirmek sizin elinizde. Öncelikle alt seviyeden başlayarak bir şehir kurmak gerekiyor. Sırasıyla bu şehrin; enerji, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi kollarını hazırlayarak temeli atıyorsunuz. Böylelikle Simlerimiz yani şehir halkı burada yaşamak için ev satın alıyorlar.

Nüfusu ve istihdamı arttırmak için iş alanları kurmak zaten önemli. Kuracağınız iş alanları, fabrikalar veya kuracağınız enerji sahalarının çevreyi olumsuz yönde etkilemesi muhtemel olduğu için bazı tesisler kurmanız gerekebiliyor. Ayrıca güzel bir görünüm için şehrin çeşitli bölgelerine parklar, futbol sahaları, yürüyüş yolları ve ağaçlıklar gibi alanlar hazırlayarak Simlerinizin hoş vakit geçirmesine imkan tanıyabilirsiniz. Zaten oyunun düzeyli bir şekilde ilerlemesi için bazı unsurlar var ve Simlerinizin bu unsurlara göre şehre yerleşmeleri veya şehri terk etmeleri muhtemel. Bunlar; bölge görünümü, hava kirliliği, vergilerin oranı, eğitim, sağlık ve güvenlik düzeyleri olarak beliriyor. Güvelik seviyesi az olduğunda hırsızlık veya yangın gibi risklerin oluşması yüksek olduğu için bu bölgelere fazla uğrayan olmuyor. Her durumu gösterir logolar bulunuyor her yapının üzerinde. Bunları görerek düzeltmeniz gereken yönlerden daha iyi haberdar olabiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×