Sonic Adventure DX Director's Cut

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
En kral macera karakteri Sonic yepyeni ve tamamen 3 boyutlu dünyası ile karşımızda
Platformlar PC
Sonic Adventure DX Director's Cut
Merlin Puanı 60
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Kaliteli grafikler
Eksiler Zor kontroller, yeni görev anlayışı

Oyun bilginiz ne kadar az olursa olsun Sonic ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Sadece pc için değil bir çok oyun konsolu için çeşit çeşit oyunları yapıldı. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin oyun olan her yerde Sonic mutlaka vardır. Örneğin geçtiğimiz aylarda çıkan Nokia'nın oyun konsolu olan N-Gage'de bile Sonic oyunu var. Galiba sene 2030 olup da sanal gerçeklik devrine geldiğimiz yıllarda da Sonic bir şekilde hayatımızda yer alacak.

Dr. Eggman ve sevimli yaratığı

Bu sefer konu birazcık dallanmış. Eski oyunlarında çoğumuz konusuna bakmaz direk oynamaya başlardık. Gerçi çok vatah bir konu değil ama konu işte. Dr. Eggman Robotnickland uğruna savaşmaktadır. Bu yolda kendisine en çok yardım eden kaos yaratığı için dünyada bulunan 7 tane kaos zümrütünün peşindedir. Bu zümrütlerin her birini bulup yaratığa vererek çok güçlenmesini sağlamaktadır. Oyunun başlarında bunlardan bir tanesini ele geçiriyor ve size yaratığın ne denli güçlendiğini gösteriyor. O andan itibaren Sonic ve tayfası olarak göreviniz bu zümrütleri onlardan önce ele geçirmek. Gayet basit bir konu.

Sonic ve tayfasına karşı

Sonic, diğer oyunların aksine bu sefer sadece 2-3 karakter ile sınırlı değil. Oyun içinde zamanla kullanabileceğiniz 6 adet karakter var. Fakat bunların hepsini ilk başta kullanamıyorsunuz. Hepsini zamanı gelince kullanabiliyorsunuz. Bu zamanı belirlemek için ise görevler yapılmış. 30 tane level var ve bunlarda başarmanız gereken görevleri içeriyor. Yani oynanabilirlik neredeyse tamamen değişmiş. Yapmanız gereken görevler var. Şimdi işin içine görev felan girince insan doğal olarak bir duraksıyor. Sonic ile görev yapmanın pek bir alakası yoktur. Sonic sonuna kadar eğlence anlayışı olan bir oyundu. Nedense bu oynanış yapımcıları baymış ve böyle bir yola başvurmuşlar. Sadece bu yeni görev sistemi değil oyun içinde oyun da koymuşlar. Fakat bu oyunlar beni çok sıktı. Hepsi birbirinden farklı ve değişik şekillerde çözülüyorlar. Ben karakterin oradan oraya zıplayan, saatte bilmem kaç km ile koşan versiyonunu seviyordum. Fakat bu ufak oyunlar bana bir tat vermedi. Ana konu olan aksiyon yapmak, koşmak, hoplamak, zıplamak yerine bu oyunları çözmek, amacını anlamak için uğraştım. Bir diğer hoş olmayan taraf ise oyunun daha önce DC konsolu için çıktığından bazı şeylerin Pc ortamında pek kaliteli olmaması. Bunun en önemli göstergesi ise kontroller. Alışana kadar ak ile karayı seçtim. Kameranın sizin yaptığınız hareketlere göre ilerlemesi ve bir çok zaman Silent Hill 2 oyununda başıma gelen karakterin yüzünü seyretme durumu başıma geldi. Genelde bu sorun ile konsollardan kırma Pc oyunlarında rastlardım ve nitekim bunda da aynı şey oldu. Yani oynanabilirlik konusunda genel kanım pek başarılı olmamış. Eskiden oynarken aldığım heyecanın ve tadın çeyreğini bile alamadım.

Daha çok 3D

Oyunda yapılan köklü değişiklerden grafikler de nasibini almış. Dolaştığınız dünya tamamen 3d olmuş. Renkler hep canlı ve eğlenceli hazırlanmış. Ne kadar oynanabilirlik beni tatmin etmese de çevrenin grafikleri çok hoşuma gitti. Sonic ve tayfası gayet güzel modellenmiş. Özellikle iyi bir ekran kartı ile FSAA özelliğini devreye sokarsanız çok kaliteli oluyor. Ekran görüntülerinden de fark edeceğiniz gibi etraf rengarenk ve cıvıl cıvıl. Özellikle gaza bazmış koştururken etrafta olan biteni izlemek çok zevkli. Fakat sadece grafikleri izlemek için de oyun oynanamaz ki. Müzikler ve sesler ise oyuna uyum göstermiş. Yerine göre artan müzikler keyifli olmuş.

Son Sözler :

Şahsen denizden Sonic oyunu çıksa oynardım. Fakat bu sefer maalesef olmamış. Görev yapmak, ufak oyunlar ile uğraşmak beni yordu. Eski oyunlarında ne güzel kalıbı dinlendirerek oynardık ama bu sefer resmen oyun yapmış adamlar. Kendimi bu kadar yoracağıma gider 1-2 tane adventure oyunu bitiririm daha iyi. Ahh ahh nerede o eski "pure action" Sonic.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 09:25
Kalan Karakter: 300 Gönder
Sonic Adventure DX Director's Cut
İlginizi Çekebilir