1/2

Soul Calibur III

Soul Calibur III

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
Namco yine yapacağını yaptı
Platformlar PlayStation 2
Soul Calibur III
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Konsolun en iyi grafiklere sahip dövüş oyunu olması, yapay zeka, karakter yaratma kısmı hiçbir oyunda olmadığı kadar ayrıntılı.
Eksiler Keşke daha eğlenceli ve farklı modlarla oyun zenginleştirilseydi. Online seçeneği yok.
Namco yine yapacağını yaptı; Tekken 5 gibi muhteşem bir oyunun ardından başka bir efsanevi dövüş oyununu piyasaya sundu. Soul Calibur serisinin en yeni oyunu olan Soul Calibur III, Tekken 5’i tahtından indirebilecek tek adaydı.

Ekran görüntülerini ilk gördüğümüz zaman hayran kalmıştık. Karakterler ve arka planlar harika görünüyordu; ancak şimdi anlıyoruz ki, ekran görüntüleri oyunun yanında hiçbir şey değilmiş. Oyuna başlar başlamaz grafikler insanın gözünü kamaştırıyor. Kullanılan capcanlı renklerin birbirleriyle olan muhteşem uyumu, karakterlerin kıyafetlerindeki ve yüzlerindeki detaylar ile mükemmel tasarlanmış arenalar ve kusursuz, hareketli arka planlar birleşince grafiklere hayran kalmamak mümkün değil. Efektler de en az grafikler kadar başarılı. Durum böyle olunca, Soul Calibur III grafik olarak Tekken 5’i de geçerek, PS2’nin en iyi grafiklere sahip dövüş oyunu olarak yerini alıyor.

My Life… is not for your taking!

Dövüşler artık çok daha hızlı geçiyor. Başlar başlamaz ölmek üzere olabiliyorsunuz. Aynı şey rakibiniz için de geçerli elbette. Diğer Soul Calibur oyunlarında bulunan Ring Out olayını burada da görüyoruz. Karakterlerden biri dövüş alanının dışına çıktığı zaman yenilmiş oluyor. Bazen bu durum sinir bozucu olabiliyor. Düşmanın sağlığı tükenmek üzere, siz ise bir sıyrık bile almadan rahat bir şekilde oynarken bir anda bir darbeyle kendinizi ringin dışında bulabiliyorsunuz. Bu şekilde tek vuruşta bile dövüş sona erebiliyor.

Yapay zeka oldukça iyi. Kendini iyi savunuyor, ringin kenarına yaklaştığı zamanlar hemen oradan kurtulmaya çalışıyor ve bizi ringin dışına atmak için elinden geleni yapıyor. Zorluk seviyesi arttırıldığı zaman ise karşısındaki oyuncuyu oldukça terletiyor, hatta insanın sinirini bile bozabiliyor.

Dövüştüğümüz mekanların hepsi birbirinden güzel. “Lost Cathedral” diye sanat eseri bir bölüm var ki, etrafa bakmaktan, dövüşmek mümkün değil. Mekanların hiçbirinde arka planla ilgili bir kopukluk söz konusu değil. Hareketli arka planlar ortama çok iyi ayak uydurmuş. Zaman zaman ,bir nehrin üzerinde yüzen bir platform gibi, hareketli zeminlerin üzerinde dövüşüyoruz.

Eski karakterlerin hemen hemen hepsinin bulunduğu oyuna yeni karakterler ve hareketler eklenmiş. Eski karakterlerin görünüşleri biraz daha değiştirilmiş. Ayrıca bazı hareketler de değişime uğramış. İlk kez oynayanlar “Command List” seçeneğine girip, karakterlerin tüm hareketlerini öğrenebilirler.

Soul Calibur III, son derece sade bir menüyle karşılıyor bizi. Tek kişilik oyun mod’larından “Tales of Souls” oyunun hikaye bölümünü oluşturuyor. Bu mod’da ilerlerken bazı seçeneklerimiz oluyor. Örneğin karakterimiz takip edildiğinin farkına varırsa, isteğimize bağlı olarak, bizi takip edenlerle savaşabiliyor ya da erkekliğin onda dokuzunu gerçekleştirerek, oradan tüyüyor. Ancak hikayenin sonunda değişen pek bir şey olmuyor. Ara sahnelerde gamepad’i elinizden bırakmayın; çünkü doğru zamanda doğru tuşlara basmazsanız bazı dövüşlere dezavantajlı bir şekilde başlıyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×