Söylenti: RTX 3080 Ti, kripto madencileri üzebilir

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 6.03.2021 - 13:53
Piyasaya sürüleceği söylenen RTX 3080 Ti için gelen sızıntı haberleri, kartın kripto madencilik işlemlerinde kullanılamayacağı yönünde.

Söylentilere göre Nvidia'nın piyasaya süreceği RTX 3080 Ti, kripto madencilikte kullanılmaması için özel sürücülerle çıkacak. Bu da oyuncular için hem stok, hem de fiyatlandırma anlamında avantajlarla geleceğini gösteriyor. Bugünlerde oyuncuların en büyük dertlerinden biri haline gelen ekran kartı stokları, kripto madenciliği yüzünden tehlikede. Güçlü ve hızlı ekran kartları, kripto madencilerin ekmeğine yağ sürüyor fakat bu da piyasayı oldukça kötü etkiliyor. Eğer iyi bir örnek arıyorsanız RTX 3090'ın Türkiye fiyatını konu aldığımız haberimizi okuyabilirsiniz. Ya da sadece herhangi bir dijital mağazadan ekran kartı stoklarına ve fiyatlarına bakın. Ancak başlıkta da belirttiğimiz gibi, bunlar henüz yalnızca söylenti, kesinlik ya da gerçeklik payını zaman gösterecek.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti, kripto madencilikte kullanılamayacak

Nvidia daha önce hali hazırda piyasaya sürülen RTX kartlarını, Ethereum madenciliğindeki çalışma hızlarını düşürmek için zayıflatmayacağını belirtmişti. Ancak sızıntılara göre henüz duyurulmamış RTX 3080 Ti, kardeşi RTX 3060 gibi madencilik karşıtı adımları takip edecek gibi görünüyor. Bu bilgi, donanım sızıntıları konusunda güvenilir bir kaynak olan Kopite7kimi'den geliyor.

Twitter gönderisinde belirtilene göre yeni kart, çalışma hızlarını %50'ye kadar düşürülen RTX 3060 gibi, Ethereum madenciliği verimini kasıtlı olarak azaltmak için tasarlanmış sürücülerle piyasaya sürülecek. Amaç, kripto madencileri oyuncular için ayrılan stoktan uzak tutmak. Ancak daha önce RTX 3060 kartında uyguladıkları bu strateji, onu stokların tükenmesinden kurtaramamıştı.

Söylenti: RTX 3080 Ti, kripto madencileri üzebilir

Bu madenciliğe yönelik yapılan hamlenin, oyuncular için stoğu güçlendirmede ne kadar etkili olduğu tartışılır. Ancak eğer RTX 3080 Ti için oyuncular hedef alınıyorsa, iki kart arasındaki fiyat sıçraması yine de kripto madencileri karttan uzak tutmaya yetmeyecektir. Kopite7kimi, geçen ay paylaştığı bir Twitter gönderisinde kartın belleğinin 20GB'dan 12GB'a düşürüldüğünü belirtmişti. Ampere serisindeki en ucuz kart olan RTX 3060 ile aynı bellek kapasitesine sahip olacağı böylece ortaya çıkıyor. Ancak yeni kart daha hızlı GDDR6X teknolojisine sahip olacak.

Piyasaya sürülen her yeni GeForce kartında bu çeşit bir standart uygulamayla karşılaşmamız açıkçası bir gereklilik. Sonuçta, Nvidia artık yeni özel CMP kartlarıyla kripto madenciler için zaten üretim yapıyor. Oyuncuların stoğuna ortak olmaları demek, iki tarafın da zararına olacaktır.

 

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 16.04.2021 14:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.03.2021 17:47
Sadece sürücü değil biostan da kilitle geliyor.
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 12:00
Biosu kırıyor madenciler
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 08:20
Biosdan kilitle gelmesi birsey degilki adamlar bious u kaldirip kendileri kuruyor kimseyi kandirmasinlar oyunculari dusunseler donanimsal bir kilit koyarlar dusundukleri de yok
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 01:24
Bu 3D programlardaki performansı da baltalar, sadece madencileri değil. Belli ki CUDA performansını düşürecekler, ki 3D render ve video programları onu kullanıyorlar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 00:01
Bizdeki fırsatçı esnafçalarlar normal fiyatı üzerinden 3-4 katı fiyata satarlar yine,stok bahanesi güzel tuttu nede olsa.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.03.2021 23:44
Komple dizdiğimiz sistem fiyatını ekran kartına ister oldular. Ne yapıyorsanız yapın kuruduk kaldık.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Söylenti: RTX 3080 Ti, kripto madencileri üzebilir

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×