1/3

Splinter Cell: Conviction

Emre Günen
Emre Günen 3.06.2010 - 12:31
Bu çok kişisel bir mesele...
Aksiyon ve gizliliğin birleşiminden doğan en başarılı yapımlar arasında gösterilen Splinter Cell serisi, yıllardır oyuncuların göz bebeği olmayı başarmıştır. Akıllıca hamlelerle düşmanlarımıza yaklaşmamızı öğütleyen oynanışı ve tabii ki karizmatik başkahramanı Sam Fisher ile satış rekorlarını kıran bir yapım olduğunu hepimiz biliyoruz. Gelişen teknoloji ve değişen oyun türlerine ayak uydurmaya çalışan Splinter Cell, en yeni bölümü Conviction ile standart haline gelmiş oynanış kalıbını da baştan aşağı değiştiriyor.

Piyasaya sürülmesine kısa bir süre kala Xbox 360 için yayınlanan demosu ile ilk somut tespitlere ulaşabildiğimiz Conviction’ın bizleri çok şaşırttığını söyleyebilirim. Bu şaşırma eylemini hem olumlu hem de olumsuz anlamda kullanıyorum, çünkü yapımcılar alıştığımız oynanış standardını değiştirirken görmeyi hiç ummadığımız özellikleri de ekrana sunmuş.

Sam Fisher gerçeklerin peşinde...

Bugüne kadar hep devlet için kelle avcılığı yapan Sam Fisher, bu kez resmi kimliğini bir kenara bırakıyor. Şaibeli bir trafik kazasında hayatını kaybeden kızının ölümünü ve olayın perde arkasındaki gizemi araştırıyor. Sokaklarda sivil dolaşmanın ve binalara izinsiz girmenin zevkini yaşayan kahramanımız, alıştığımız oyun şeklinin dışında yeniliklerle karşılıyor bizleri. Demo içeriside maalesef çok kısa oyun süresi sunan yapımcılar, tadı damağımızda kalsın istemiş anlaşılan.

Splinter Cell: Conviction

Sam Fisher artık rakiplerine karşı çok daha acımasız

Daha kontrolleri elimize alır almaz, sorgu sahnesi ile karşılaşınca heyecan seviyemiz de tavan yapıyor. Daha önce hiçbir oyunda görmediğimiz ve Heroes dizisi ile tanıştığımız, yazıların ekran içindeki objelere yedirilmesi sistemi Splinter Cell’e çok yakışmış. Tuvaletteki sorgu sahnesinde yazılar, etraftaki objeler üzerinden göz kırparken güzel bir görüntü oluşturuyor. Arabirimi meşgul etmeden, nereye gitmemiz gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini söyleyen bu bilgi notları, harita içerisindeki cisimlere yedirilerek, sanki haritanın bir parçasıymış gibi duruyor. İşimizi kolaylaştırdıkları kesin, ama bunu kullanıcı dostu özellik olarak görebiliriz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×