1/7

Spore'un içindeki Türk imzası

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Spore öncesi ve sonrası Barış Yaman
EA Games'te çalışan ve Spore'un yapımcılarından biri olan Barış Yaman ile, hem Spore hem de oyun yapımı üstüne bir söyleşi yaptık.

Merlin’in Kazanı (MK): Barış Yaman kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Barış Yaman: 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ardından ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 3 boyutlu grafik üzerine Master yaptım. Master ile beraber Tübitak Bilten Multimedia laboratuarında çalışmaya başladım. 1996 yılında içinde bulunduğum kurucu takımla, laboratuarı şirketleştirdik. Yeni şirketimiz Sebit A.Ş.’de eğitim ve oyun programları üzerine çalıştım. Piyasaya sürdüğümüz ilk oyun, Piri Reis’i yurt dışında tanıtmaya yönelik “Piri the Explorer Ship” isimli üründü. Bunun yanı sıra kurtuluş tarihini anlatan “Kurtuluş” isimli bir oyun ve üniversiteye hazırlık amacıyla lise müfredatını kapsayan “Akademedia” (Daha sonra “Vitamin” adıyla piyasaya sürüldü) ürünlerinde de çalıştım.
1998 yılnda Master bitince halen yaşamakta olduğum San Francisco’ya taşındım. Geçtiğimiz sene içinde Click Entertainment, Sony Computer Entertainnmet America ve Electronic Arts şirketlerinde “Oyun programcısı” olarak çalıştım. Halen Electronic Arts'in Maxis stüdyosunda Spore üzerinde çalışan takımın bir elemanıyım.

MK: Oyun dünyasında yer alacağınızı hiç düşünmüş müydünüz?

Barış Yaman: Açıkçası Bilgisayar Mühendisliği mesleğini seçmemde, oyunların çok büyük rolü oldu. Ortaokulda ZX Spectrum ile başlayan oyun ve programlama merakım daha sonra Amiga ile devam etti. Üniversite eğitimim sırasında da genel de oyun programlamaya en yatkın projeleri almaya çalıştım. Master sırasında bu konularla ilgilenebilmem için Tübitak ve Sebit’te çalışmak büyük şanstı. Malum Türkiye’de oyun geliştirimi halen oldukça sınırlı. 10 sene önce tahmin edebileceğiniz gibi çok daha azdı. California’yı çekici kılan da buradaki oyun şirketlerinin sayısı oldu. Dolaysıyla bu, biraz planlı bir eylemdi.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×