1/2

Star Wars: The Force Unleashed

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Gücün karanlık tarafını hissetmeye hazır olun!
İlk duyurulduğu günden bu yana merakla beklenen bir yapım Star Wars: The Force Unleashed. Star Wars fanlarının tam anlamıyla akıllarını başlarından aldığını da söylemek mümkün. Oyunun demosu hem PlayStation Network hem de Xbox Live’da yayınlandı.

Demonun nasıl olduğuna geçmeden, öncelikle oyun hakkında bilgisi olmayanlar varsa onlar için bilgi verelim. Oyunumuz bölüm 3 ile 4’ün arasında geçiyor. Konu olarak ise belki normal şartlarda başarılı, fakat Star Wars hayranlarını pek de tatmin eden bir konusu olduğunu söylemek zor. Aslında hikaye için bir bakıma Darth Vader’ın emir 66’dan sonraki sağ kalan Jedi’leri avlama arzusunun devamı da denilebilir, ama küçük bir farkla, o da yönettiğimiz ve Lord Vader’ın bebekten bulup gizlice eğittiği Apprentice’in de bu konuya dahil olması, ama işte bu çırağımız açıkçası bazı kesimlere göre Star Wars konusunu birçok açıdan baltalıyor. Çünkü bu gizli Apprentice oyunda hiç beklenmediği kadar güçlü yapılmış diyebiliriz, ama ne kadar güçlü olduğu konusunda heyecan kaçırmamak için bir şey söylemeyeceğim nasıl olsa oyunda göreceksiniz. Ne yazık ki bu aşırı gücün de şimdiye kadar Star Wars evreninde doğru bildiğimiz bazı şeylerin de doğruluğunu tartışılır hale getiriyor. Kısaca konu olarak, Anakin’den sonra çırağımız sayesinde ikinci bir destansı konuya şahit olacağız gibi görünüyor.

Oyunumuza gelirsek, açıkçası tam anlamıyla beklentilerin karşılandığı bir oyun olduğu söylenemez. Gerçi kişiden kişiye göre de değişebiliyor bu durum, çünkü birçok yerde dikkatimi çekti, kimi oyun sever Jedi Knight serilerinden aldığı zevki aynen alabilmiş olsa da, bazı oyun severler de o heyecanı The Force Unleashed’ta bulamadıklarını belirtiyorlar. Şahsi düşüncem ise, oyunun sanki yarım kalmış ve biraz da aceleye getirilmiş bir havası var gibi, ancak sonuçta bu bir demo ve şimdiden ön yargılı olmamak gerekir diye düşünüyorum. Neyse, demomuzu açtığımızda ilk olarak Lord Vader’ın emriyle karşılaşıyoruz. Vader’ın casuslarının bir Jedi saptadığını, bunun da usta Rohm Kota olduğunu ve imparatorluk tersanesine saldırdığını öğreniyoruz. Bizden istenilen ise Kota’yı öldürerek Lightsaber’ını getirmek. Ancak yazımın başında belirtmiştim, bu Apprentice, Vader tarafından gizlice eğitildiği için kimsenin bu çıraktan haberi yok, bu yüzden bize verilen diğer bir görev ise imparatorluğun bizi keşfetmemesi için Kota’nın adamları ya da imparatorluk askerleri diye ayrım yapmadan hepsini öldürmek. Appretince ilk başta bu duruma şaşırsa da görevi kabul ederek yola çıkıyor ve demomuz başlıyor.

Maceranın başı

Öncelikle ilk göze çarpan görselliğin biraz zayıf gözükmesi, belki de bölümden kaynaklanıyordur, ama yüksek beklentileri olan kişileri tatmin edecek düzeyde olmadığı aşikar. Ancak grafiklerden bahsetmeden önce bu evrendeki karakterlerin sahip olduğu müthiş güçlerin kullanımından bahsetmek istiyorum. Başta da belirtmiştim, Apprentice o kadar güçlü ki, bazen biraz abartmışlar diyebiliyorsunuz. Çünkü düşmanlar bizim karşımızda tabiri caiz ise etkisiz eleman görevini üstleniyorlar. Tabii bunda karakterin oyunda kullanıma açık çok sayıda özelliği de etkili, yani o kadar fazla yetenek söz konusu ki, bazen hangisini kullanayım diye de şaşırabiliyorsunuz. Mesela her gücü tek tek kullanmanın dışında, aynı anda da Saber ve Force Push, Force Push ve Lightning, Saber ve Lightning, Force Grip ve Saber gibi olmak şartıyla güçlerimizi de harmanlayabiliyoruz. Ancak yazarken hatta okurken bile yorucu olan bu durum, Gamepad’e sığdırılmaya çalışılınca dediğim gibi bazı anlar ne kullanayım da öldüreyim diyebiliyorsunuz, tabii bu da biraz karışıklılığa sebep oluyor. Bu açıdan kontrollerin ilk başlarda çok zor olmasa da biraz karışık gelmesi olası bir ihtimal, ancak alıştıktan sonra oyun oldukça zevkli bir hal alıyor. Bir de çok sınırlı bir Force barı söz konusu, ama buna rağmen de çok sayıda da Force tekniği var, anlaşılır bir durum değil açıkçası…
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×