1/2

Sudeki

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Climax'tan heyecan verici bir RPG...
Platformlar XBox
Sudeki
  • Yapımcı - Yayıncı Climax - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 85
Artılar Masalsı bir anlatım, muhteşem çevre dizaynı. Komboları yapmak çok eğlenceli.
Eksiler Müzikler bazen sıkıyor. Bir süre sonra savaşlar tek düze oluyor.

Xbox'taki RPG oyunlarının sayısı PS2 ve GameCube'e göre hep daha az olmuştur. Hiç kuşkusuz bunun en büyük sebebi RPG oyunlarının genellikle Japon firmalar tarafından yapılması ve bu firmaların da Xbox'a az oyun yapması; fakat sayısısı sınırlı da olsa çıkan oyunların kalitesinin yüksek olması hiç kuşkusuz çok sevindirici bir olay (Star Wars: KoTOR ve Morrowind gibi baş yapıtları unutmak mümkün mü?). İşte bu oyunlar kadar olmasa da çok başarılı bir yapım ile Xbox'taki RPG kervanına genellikle yarış oyunları ile adını duyuran İngiliz Climax'in Sudeki adındaki action-rpg karışımı oyunu da katıldı. Climax'ten bir baş yapıt beklemek hata olurdu; çünkü bu ilk ciddi RPG denemeleri diyebiliriz.

Henüz yeni gençliğine adım atmış başarılı bir general olan ve babasının gölgesinde kalmak istemeyen bir savaşçı olan Tal, krallık adına çalışan genç bir bilim adamı Elco, pençeleriyle dikkat çeken genç dövüşçü Buki ve güzel olduğu kadar havalı ama bir o kadar da cesaretli bir prenses olan Ailish Sudeki'deki baş rol karakterler; yani bir değil dört tane ana karakterimiz var. 

Gerek savaş sırasında gerekse de gezinti sırasında istediğimiz an bu karakterler arasında değişim yapabiliyoruz. Hepsi birbirinden cesur ve istekli bu dört genç; krallıklarının adına büyük bir maceraya çıkıyorlar. En büyük amaçları Elco'nun yeni buluşu için bir kristali bulmak ve sürekli sorun çıkaran bir şeytanı yok etmek. Tabi işimiz oldukça zor; çünkü çok uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkıyoruz. Light, Dark ve Shadow Krallıkları’nda kaleler, çöller, kanyonlar, sahil kasabaları, mağaralar ve yüksek karlı dağların yanı sıra mekanikleşmiş mekanlarda bir yığın tehlike bizi bekliyor. 

Bunun yanında örneğin Light Krallığı’nda dolaşırken sahil kasabasına geldiğimizde etrafta dolaşan insanlarla cıvıl cıvıl bir çevre görürken; teleport sayesinde Dark Krallığına gelince (bir çeşit zaman değişimi gibi) aynı kasabayı hayaletler tarafından basılmış, harap olmuş şekilde görünce şaşırmamak elde değil. Tabi bu değişimler oyunun tadı tuzu oluyor. Oyunumuza ilk olarak krallığın bahçesinde dövüş antrenmanı yaparak başlıyoruz. Burada kısaca nasıl kombo yapılması gerektiğini öğreniyoruz. Zaten Sudeki RPG öğeleri ile süslenmiş bir aksiyon-macera oyunu olduğundan önemli olan komboları öğrenmek. Tabi kombo demişken bu olay bütün karakterler için geçerli değil. Tal ve Buki ile bu tuş kombinasyonlarını öğreniyoruz. Kombinasyonları doğru yapamadığımız takdirde ekranın altında komboyu tamamlayamadığımıza dair bir işaret çıkıyor (Komboyu tamamlayamamak düşmana vurmadığımız anlamına gelmiyor.). Aslında Climax rahatça alışılabilecek bir sistem geliştirmiş; yani bu konuda fazla zorluk çekmeyeceksiniz. Elco ve Ailish ise birinci kişi görüşünde savaşıyorlar, sadece savaş sırasında görünüş birinci kişi moduna geçiyor. Diğer zamanlarda, yani bulmaca çözerken veya etraftan bilgi toplarken kahramanlarımızı yine üçüncü kişi bakış açısından yönetiyoruz. Kahramanlarımız genellikle 4 kişi olarak ilerliyor; fakat arada sırada içlerinden bir ya da iki tanesini hikayenin gelişimine göre yönettiğimiz de oluyor. Özellikle Boss'lar ile savaşırken tek bir karakteri yönetiyoruz. Bu bir bakıma çok iyi oluyor; çünkü büyüleri ve diğer itemleri ortak kullandığımızdan yapay zekaları her ne kadar iyi de olsa Boss'ların aşırı zor olması head to head yani kafa kafaya dövüşü daha cazip yapıyor. Bu arada boss'ların dışında onlara çok ama çok ihtiyacımız var; çünkü savaşları genellikle geniş alanlarda yapıyoruz ve doğal olarak düşmanlar kalabalık halde saldırıyorlar. Tek başımıza işimiz oldukça zor olduğundan diğer karakterlerin de yardımı şart oluyor. Savaş sırasında karakterinizi karşınıza çıkan düşmanın özelliğine göre seçmeniz sizin yararınıza olacaktır; çünkü her karakter farklı türde düşmanlara karşı etkili oluyor. Elco ve Ailish'i dev yaratıklara karşı savaşırken seçmek daha mantıklı; çünkü devler ile yakın dövüş çok tehlikeli. Elco’nun kullandığı tabancalar ve Ailish'in büyülü asaları ile dev düşmanlara yaklaşmadan uzaktan büyük hasar verebilirsiniz. Tal ve Buki'yi ise kendi boyutunuzdaki şovalyeler, barbarlar veya diğer yaratıklara karşı kullanmanız daha uygun olacaktır. Tal'in kılıçları ve Buki'nin pençeleri özellikle komboları tam olarak yapabildiğiniz takdirde inanılmaz etkili oluyor. Yakın dövüş sistemi eminim oyuncuların büyük çoğunluğunun hoşuna gidecektir. Matrix'teki hareketleri bile görebilmeniz mümkün.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×