1/2

Sudeki

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Sudeki'nin savaş sistemi, RPG oyunlarına yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Xbox’ta RPG türü oyunların sayısı hiç kuşkusuz diğer oyun türleri kadar fazla değil, fakat Xbox bu alanda kendini yavaş yavaş geliştirip PS2 ve GC’e göz dağı vermeye başlıyor. Bu yıl Xbox’a bir çok RPG oyunu hazırlanırken bunlardan en çok dikkat çekenlerinden biri de Climax’in yeni oyunu Sudeki. Oyunun geliştiricileri bu oyun için o kadar iddialılar ki, grafikleri, oynanabilirliği ve muhteşem senaryosu ile beklenenin çok üzerinde bir oyun yapacaklarını söylüyorlar. Aslında bu sözlerle, Xbox için hazırlanan ve dikkatleri büyük ölçüde üstüne çeken diğer bir RPG oyunu olan Fable’a da gözdağı veriyorlar adeta.

Kendini ispatlamaya çalışan genç Tal’i yönetiyoruz.

Oyunumuz Hikaria ve Kuria dünyalarının savaşlarını konu ediniyor. Hikayemiz tapınakta sorun çıkaran bir şeytanın araştırılması için gönüllü olan Tal ile başlıyor. Tal, Hikaria’lı saygı duyulan bir generalin oğlu ve kendini ispatlamaya çalıştığı için bu görevi kabul ediyor. Tabi kahramanımız macerası boyunca yalnız kalmıyor, daha sonra kendine eşlik edecek üç kişi daha buluyor. Bunlar genç ve güzel büyücü Ailish; silah uzmanı ve bilim adamı Elco ile yarı insan; yarı hayvan dövüş ustası Buki gibi birbirinden ilginç ve farklı karakterler. 

Oyunumuzda 16 bölüm ve 3 krallık boyunca ilerleyeceğiz. Bu kralıklar Light, Dark ve Shadow, üstelik her biri birbirinden tamamen farklı özelliklere sahipler. Bunlar içinde; kanyonları, geniş bozkırları, ormanlık alanları, karanlık mağaraları ve sahil kasabalarını gezip amacımıza ulaşmaya çalışacağız. Tabi bu bir tatil gezintisi değil, gezeceğimiz yerlerin özelliklerine göre değişik türde düşmanlar ve boss’lar bizi bekliyor olacak. Yolumuz üzerinde krallığın sakinleri ile çeşitli diyaloglara girip, bilgi toplayacağız ve etrafı keşfedeceğiz. Aslında bu bir çok RPG’de bulunan bir özellik ve bu türe pek bir yenilik sunmuyor; ama özellikle Climax’in savaş (veya dövüş) sistemi hakkındaki verdiği bilgilere bakacak olursak, çok eğleneceğimizi söyleyebilirim. Buna göre oyunda üç farklı şekilde saldırı yapabileceğiz. Fiziksel saldırılar, sihir saldırıları ve ruhani saldırılar. Fiziksel saldırılar silahlı (mızrak, kılıç vb.) ve silahsız (tekme-yumruk gibi) olarak ikiye ayrılacakken, bunlar çeşitli kombolar şeklinde de yapılabilecek. Sihir saldırılarının etkisi karakterlerimizin uzman olduğu saldırı gücüne ve elindeki büyülere bağlı olarak değişecek ve çok etkili olacak. En güçlü saldırılarımız ise ruhani saldırılar olacak; fakat bu saldırıları yapmak o kadar kolay olmayacak; çünkü bu saldırıları ancak düşmanlarımıza verdiğimiz hasara göre aldığımız ruh gücü ile yapabileceğiz. Ayrıca karakterlerimizi ortak kullanarak yapacağımız saldırılar ile düşmanlarımıza daha fazla hasar verebileceğiz.

Takım oyunu!

Oyundaki gelişim opsiyonu sayesinde ise karakterlerimizin güçlerini geliştirebileceğiz, böylece basit düşmanlarımızı tek vuruşta öldürüp, boss’ların tehdit oluşturmasını engellemeye çalışacağız. Aslında Climax, Sudeki’de takım oyununu ön plana çıkarmaya çalışıyor, bu da stratejimizi kurarken daha geniş düşünmemiz gerektirecek.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×