Sunset Overdrive

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 21.12.2018 - 15:12
Sunset City, PC'de de eğlenceli
Platformlar PC, XBox One
Sunset Overdrive
  • Yapımcı - Yayıncı Insomniac Games - Microsoft Game Studios
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 80
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%83
Artılar + Parkur öğeleri
+ Aksiyon mekanikleri kusursuz çalışıyor
+ PC optimizasyonu
+ Eğlenceli oynanış
Eksiler - Hikaye eksikliği
- Görev çeşitliliği

Son olarak PlayStation 4’e özel olarak geliştirilen Marvel’s Spider Man ile oyunculardan ve aynı zamanda oyun medyasından da tam not alan Insomniac Games, aksiyon ve açık dünya öğelerini eğlenceyle birleştirmeyi başarabilen nadir firmalardan. Xbox One’ın çıkış oyunlarından biri olan 2014 yılında yayımlanan Sunset Overdrive da, çıktığı dönemin ses getiren yapımlarından biriydi. Hala Xbox One’ın en iyi oyunları arasında gösterilen Sunset Overdrive 16 Kasım 2018 itibariyle PC için yayımlandı. Biz de Sunset Overdrive’ın PC sürümünü oynadık. Aksiyon ile eğlenceyi tam dozunda bir araya getirmeyi başaran Sunset Overdrive, PC’de nasıl bir deneyim sunuyor gelin bakalım.

Sunset Overdrive İnceleme

Aslında lafı çok fazla uzatmadan konuya direkt performans bağlamından yaklaşmak istiyorum. Nitekim 2014 yılında çıkmış,  Xbox One’a özel oyun Sunset Overdrive’ın PC performansı, PC oyuncularının en merak ettiği konuların başında yer alıyordur diye düşünüyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki Sunset Overdrive gayet iyi yaşlanmış bir oyun. İlk çıkışının üzerinden neredeyse 5 sene geçmiş olmasına rağmen oyun PC’de gayet güzel görünüyor. Hem kaplamalar hem de ışıklandırmalar açısından Sunset Overdrive sunduğu açık dünya göz önüne alındığında oldukça iyi bir görsellik sunuyor. Tabii bu görsellik oyunun seçtiği grafik yapısıyla da bağlantılı.

Sunset Overdrive

Sunset Overdrive'ın PC optimizasyonu oldukça iyi
Insomniac Games’in geliştirdiği kendi oyun motorunu kullanan Sunset Overdrive’ın çizgi film vari grafik motoru PC’de de göze oldukça hoş görünüyor. Optimizasyon konusunda da olması gerektiği gibi oldukça iyi bir iş çıkarılmış. Ben test etmek için düşük performanslı bir bilgisayarda Sunset Overdrive’ı deneyim ettim. Ancak, optimizasyon konusunda gayet iyi bir iş çıkarıldığı için, herhangi bir FPS düşüşü, takılma, ısınma gibi keyif kaçıran sorunlar yaşamadan oyunu orta ayarlarda akıcı bir şekilde oynayabildim. Tabii yine de hızlı reflekslere ve atlama zıplamanın bol olduğu aksiyonu daha iyi grafiklerle oynamak için en azından önerilen sistem gereksinimlerinde Sunset Overdrive’ı oynamanızı tavsiye ediyorum. Tabii ki kontroldü yardımıyla. Her ne kadar, oyun PC’ye port edilmiş olsa da, kesinlikle klavye mouse ikilisiyle oynanacak bir oyun değil Sunset Overdrive.

Sunset Overdrive

Peki hiç bilmeyenler için Sunset Overdrive nasıl bir oyun? Sunset Overdrive bir açık dünya aksiyon, shooter ve platform oyunu. Kendi tasarladığınız karakterinizle Sunset City’yi işgal eden mutasyona uğramış yaratıklardan temizlemeye çalışıyor, meydan okuma görevleri yapıyor, karakterinizi ve silahlarınız geliştirip daha çok açık dünyaya serpiştirilmiş görevleri yapıyorsunuz.. Oyunda hikaye neredeyse yok denecek kadar az. Ancak bu hikaye eksikliğini hiç hissetmiyorsunuz. Platform ve nişancı mekanikleri o kadar kusursuz tasarlanmış ki. Oyunun mekanikleri gerçekten mükemmel işliyor. Normalde bu tarz hikayesiz aksiyon oyunlarını sevmeyen ben bile, kendimi Sunset Overdrive’ın aksiyonunun içinde kaybolmuş buldum.

Sunset Overdrive

Hikaye mi? Boşver a Aksiyona devam...
Yeni silahlar denemek, yeni yetenekler açmak ve bunları denemeye çalışmak çok keyifli. Oyunun kusursuz işleyen aksiyon mekaniği ve parkur öğeleri, hikayesi sığ olan olan Sunset Overdrive’dan yine de büyük bir keyif almanızı sağlıyor. Hikaye zayıf olmasına karşın karakterler konusunda Insomniac Games çok iyi bir iş çıkartmış. Oyunda tanıştığınız her karakter hem tuhaf hem de kendine özgü hissettirmeyi başarıyor. Sunset City’de adeta her kafadan bir karakter bulmak mümkün. Bu da adeta, yaratılan çizgi roman dünyasının içindeki bir karakter gibi hissetmenize yol açıyor. Karakter gelişiminin ayrıntılı, silah ve tuzak gibi ekipmanların bolca olduğu Sunset Overdrive, tamamen eğlence üzerine kurulu bir oyun.

PC'de de olsa kontrolcü şart
Oyunun kendisi de kendiyle dalga geçer bir halde diyebiliriz. Sunset Overdrive resmen “ açık dünya işte atla zıpla düşman öldür, bir yerleri savun, Amps biriktir, daha fazla kombo yap, daha fazla düşman öldür., evlerin tepelerinde kay direklerden tırman, sonra yine daha fazla düşman öldür.” Oyunun akıcı mekanikleri normalde çok basit gelen bu formülü eğlenceli hale getiriyor. Insomniac Games gerçekten aksiyon oyunu tecrübesini mükemmel bir şekilde kullanmış. Kaldı ki aynı firma daha sonra geliştirdiği Marvel’s Spider-Man ile tırmanma, platform ve aksiyon öğelerinin yine çok iyi çalıştığı bir oyunun daha altına imza atmayı başardı.

Sunset Overdrive

Toparlamak gerekirse Sunset Overdrvie, Xbox One’daki eğlenceyi olduğu gibi PC platformuna taşıyor. Ben kafa dinleyecek bir oyun arıyorum diyenler için, PC’de çok iyi bir alternatif. PC optimizasyonu da gayet iyi olan oyunu, aksiyon oyunu severlere şiddetle tavsiye ediyorum. Kesinlikle türünün en iyi yapımlarından biri Sunset Overdrive. Ancak bir not: PC’de de olsa, kesinlikle kontrolcü ile oynamanızı tavsiye ederim.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2022 22:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.12.2018 14:17
Konsollar çıkalı 5 sene olmuş mu?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.12.2018 11:44
Kontrolcü olmadan da rahat oynayabiliyorsunuz. Ben klavye Mouse ikilisi ile oynadım, hiç zorluk yaşamadım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Naru61
Naru61 22.12.2018 03:06
Xbox için almayı düşünüyordum.Kararı verdim.Güzel inceleme.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.12.2018 19:47
Pc platformunda xbox one'daki 2 buyuk DLC'si ve ek paketlerin tamami yer aliyor mu?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.12.2018 18:22
anti aliasing calismiyor bu sorun varmi baska kimsede
Kalan Karakter : 300 Gönder
Sunset Overdrive

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×