1/2

Taxi Mayhem: Berlin

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Hey Taksi! Neyse sen devam et...
Platformlar PC
Taxi Mayhem: Berlin
Merlin Puanı 30
Artılar Konsept ilk başta insanı heyecanlandırabilir, taksicilik arcade'lerde önemli bir oyun türü.
Eksiler Grafikler çok kötü, aracın kontrolünü ele almak bir işkence, mantık hataları çok.

Arcade salonlarının gözde konseptlerinden birisi de taksicilik. Koca ekran karşısında, şehrin o tarafından bu tarafına son hızla araç sürmek, bir yandan da etrafı dağıtmak büyük zevk. Yani aslında bu tip oyunlarda amaç taksicilik yapmak değil, etrafı dağıtmak, hız duygusunu yaşamak ve bunun sonucunda da stres atmak. Yine de yüksek skor yapma tutkunları, bir sürü müşteri toplayıp onları gereken yerlere bırakmaya da çalıştılar. Taksicilik simülasyonu kimliğine sahip bu tür oyunların, genelde arcade’ler için birçok türevi yapıldı. Silahlı yapımlardan sonra, belki de en çok tutan türlerden birisi oldu. Taxi Mayhem: Berlin, bu olayı PC ortamına taşıyarak heyecan yaratmaya çalışmış, ama nafile. Komik bir yapım çıkmış ortaya.

Taksicilik zor zanaat
Detaylar ile uğraşmadığımız oyunlar oynamak zevklidir. Bazen kafa dinlemek ister, illa uğraşıp bölüm geçmek için değil de, vakit geçirmek için takılırız. Taxi Mayhem’e de giriş yaptıktan itibaren, herhangi bir ayrıntı olmaması ve direkt olarak bölümlere geçiyor olmamız sevindirici. Genel amaç, her bölümde belirli bir zaman dilimi içerisinde, bizden istenen miktarda parayı kazanmak. Bölüm geçtikçe, kazanmamız gereken miktar daha da artıyor ve daha çok müşteriyi daha hızlı bir şekilde yerine ulaştırmamız gerekiyor. Gayet basit ve vakit geçirebilmemizi sağlayabilecek bir durum söz konusu. Son olarak başlamadan önce, istediğimiz şöförü ve buna paralel olarak da aracı seçebiliyoruz. Taksiciler arasında, Süleyman Üzgür isminde birinin bulunması enteresan, ben de başlarken direkt onu seçtim, ve oyuna giriş.

İlk başta grafik olayına göz gezdiriyoruz. Halatlar maalesef ilk burada kopmaya başlıyor. Özensiz hazırlanmış binalar, çevre detayları ve araçlar söz konusu. Çok fazla ayrıntı olmaması, grafikleri de etkilememeliydi. Sonuçta böyle bir oyunda geniş bir alan ve oyuncunun gözüne hoş gelen görsel efektlerin olması önemli olurdu. Çünkü bu türün daimi hayranları, ortamda özgürce gezip kaos yaratmak isterler. Buradaki grafikleri gördükten sonra, böyle birşeye kalkışmanın hiç heyecan vermeyeceği düşüncesine kapılıyoruz. Çevrenin yanında, bir de şehirde dolaşan insanlar var ki onların durumu daha da vahim. Duruşları ve yürüyüşleri o kadar komik ki. Hele siz onları, aracı üstlerine sürdüğünüzde görün. Vahşet öğelerinden uzak durmak için olsa gerek, yayalara herhangi bir şekilde zarar veremiyor, ya da ezemiyoruz. Ancak onlara doğru gittiğimiz zaman, komik hareketler yapmaya başlıyor, hatta asfalta balıklama atlayışlar yapıyorlar. Yayaların bazıları bunu günlük rutin iş olarak yapıyor olsa gerek, hiçbirşey yapmayıp direkt kendi işimizle ilgilendiğimiz zamanlarda da garip garip önümüze atlıyorlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×