The Darkness

Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Riddick'i yaratan Starbreeze, karanlığın fedaisi Jackie Ectacado'la 12'den vuruşa hazırlanıyor
PS3 ve Nintendo Wii’nin piyasaya çıkmasıyla, 2007 yılı oldukça hareketlilik kazandı. Bunun neticesinde de birçok iddialı yapım, bu tarihte raflardaki yerini alıyor. Kanımca yeni nesil oyun anlayışımız, Directx10’un çıkmasıyla zirve yapacak. Artık her kulvarda birbirinden güzel yapımlarla karşılaşacağız.

Benim size bahsetmek istediğim oyun bir Starbreeze yapımı. 2005 E3 fuarında Microsoft bir dizi demo yayınlamıştı. Bu demo’ların içinde isim olarak bir oyun dikkatimi çekti, “The Darkness”. Hemen araştırmaya başladım ve yapımcısının Starbreeze olduğunu öğrendim. Oyun severler bu yapımcı firmayı Chronicles of Riddick’ten mutlaka tanıyacaklardır. Riddick atmosferi, kontrolleri ve doyumsuz aksiyonu ile hakkettiği başarıyı yakalamıştı. Bence en güzel yanı; hapishane ortamını çok iyi yansıtmasıydı. Karanlık ortamlar ise mükemmel denilebilecek bir şekilde, oyun severlere sunulmuştu. Şahsen Riddick’i oynarken atmosferden çok etkilenmiştim. The Darkness’in de gerilimli bir yapısı olduğu için bol bol karanlığın içinde dolaşacağız.

Karanlığın gücü adına

The Darkness, Top Cow’un aynı adlı çizgi romanı esas alınarak hazırlanmış bir yapım. Ana karakterimiz mafya dünyasının içinde olan Jackie Estacado. Jackie’ye bir gün tuzak kurularak zehirli içki içiriliyor. Oldukça büyük acılar çeken Jackie, bu zehrin sayesinde kötü ruhların kendisine hakim olmasını engelleyemiyor. Artık o intikam yüklü bir bombadır ve karşısına çıkacak herkes bundan nasibini alacaktır.

Karanlıktan bahsetmiştim biraz önce. Ortalığı karanlık basıp dolunay çıkınca, kurt adam formatına geçiş yapanlar gibi karakterimizde dönüşüm özelliğine sahip. Estacado silahıyla binanın içindeki ışık kaynaklarını vurarak, kendine karanlık bir ortam hazırlıyor. Ortam uygun olunca dönüşüm başlıyor. Karakterimizin de iki tarafından yılana benzer bir yaratık çıkıyor. Alev gözlü bu yaratıklar bir hayli becerikli. Binaya gelen polisler etrafı kuşatınca Estacado bu yaratıklar sayesinde, büyük nesneleri kaldırıp sağa sola fırlatabiliyor. Mesela yakındaki çöp konteynırını ve araçları kaldırıp polislerin üzerine atıyor. Bu yılan benzeri yaratık, vücuttan ayrılarak bireysel olarak hareket edebiliyor. Koridorda ilerlerken polisler yolunuza barikat kurunca, bu sürüngen yaratık devreye giriyor. Havalandırma kanalları ve deliklerden geçip bulunduğunuz yerden uzakta neler olup bittiğini öğreniyorsunuz. Kahramanımızın özel yetenekleri bununla da sınırlı değil. Siyah bir girdap çıkarıp eşyaları dağıtıyor ve çevredeki düşmanlarda bu girdaptan nasibini alıyor. Bakalım daha ne gibi sürprizlerle karşılaşacağız.

Fizik motoru

Oyunda Half Life 2 fizik motoru kullanılıyor. Özellikle yaratık formuna geçen Estacado’nun etraftaki nesneleri sağa sola attığını görünce, bunu daha iyi fark edeceksiniz. Starbreeze oyun içi görüntülerde de oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Grafikler oldukça detaylı. Videoda Estacado, televizyonu izledikten sonra ateş ederek dağıtıyor. Bu parçalanma esnasında televizyonun kasası ve içindeki elektronik dizayn net bir şekilde belli oluyor.

Ayrıca kahramanımıza sevimli bir yaratık eşlik ediyor. Genelde çatışmalarda düşmana zayiat vermek için vermek için bire bir. Muzip bir tarafı da var bu yaratığın. Estacado’nun izlediği programı sevmeyip kanal değiştiriyor ve gülüyor. Her eve lazım bir yardımcı. Oyunlarda gösterge barı bulunmaması, artık bir gelenek olmaya başladı. The Darkness’te herhangi bir HUD bulunmuyor. Bu da bizi her an diken üzerinde tutacak ve adrenalin bezlerimizin salgısını artıracak.

The Darkness Mayıs ayında oyun severlerle buluşuyor. PS3 ve XBox360 için çıkacak yapım ne yazık ki PC için çıkmayacak. Xbox live desteği sayesinde online sevenlere de hitap eden oyun, ayrıca Dolby Digital 5.1 ses desteğine de sahip. Şeytani güçlerin ve mafyanın kol gezdiği bu dünyada, Jackie Estacado’yu kontrol etmek istiyorsanız, PS3 ya da XBox360 sahibi olmanız gerekiyor. Işıkları kapatın ve karanlık odanızda beklemeye başlayın.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 28.02.2024 08:12
Kalan Karakter: 300 Gönder
The Darkness
İlginizi Çekebilir