1/4

The Elder Scrolls V: Skyrim

Murat Halilbeyoğlu 30.12.2010 - 17:05
Bethedsa ne vaat ediyor? Bizler ne bekliyoruz?
Beş yıllık bekleyişin ardından artık The Elder Scrolls: Skyrim ile ilgili bilgileri kırıntı şeklinde edinmeye başladık. Mesela artık oyunun doğrudan Oblivion’un devamı olacağını ve içerisinde ejderhaların bulunacağını biliyoruz. Ayrıca Bethesda’nın yıllar boyunca yorulmadan yepyeni bir oyun motoru üzerinde çalıştığını da biliyoruz.

Bunun ötesinde ne yazık ki geri kalanı sadece tahminlere dayandırmak zorundayız. Elder Scrolls Arena, Daggerfall, Morrowin ve Oblivion’a bakarak oyunlar arasındaki evrimleşmeyi temel alıp bu oyunda olabilecek yenilikleri ortaya çıkartmaya çalışacağız. Bu yazıda oyundaki potansiyel değişimlere bakıp birkaç öngörüde bulunacağız.

Revizyondan Geçmiş bir Motor

Biliyoruz ki Elder Scrolls V: Skyrim’in hem Oblivion’da hem de Fallout 3’te kullanılan ancak Gamebryo olmayan bir teknolojinin temel parçalarını kullanan yeni bir sistem ile hazırlanıyor. Yapımcı Todd Howard’ın yorumlarından, kullanılacak motorun büyük bölümü tamamen yeni olacak. Ancak temelinde Gamebyro üzerinden üretilen fikirler yatacak. Yani bir bakıma eski temeller üzerine kurulacak yeni bir evden bahsediyoruz.

The Elder Scrolls V: Skyrim
Soldan sağa: Oblivion, Fallout 3, Fallout: New Vegas
Peki o zaman tam olarak ne beklemeliyiz? Başlangıç olarak muhtemelen kısa, bodur, tıknaz, balmumundan yapılmışa benzeyen ve genetiği bozuk uzaylı görünümlü (biraz fazla mı abarttık?) karakter modellemelerine elveda diyebiliriz. Fallout 3 ve New Vegas içsel bir düzeltmeyi işaret ediyordu, ancak eminiz ki yeni motor bundan daha etkileyici olacaktır.

Fizik bulmacaları (zindanlarda karşılaştığımız tuzaklar, vs.) daha Oblivion çıkmadan önce ayyuka çıkmış ancak hayal kırıklığına uğratacak şekilde sınırlı ve etkisi çok az görülen bir cinstendi. Dolayısı ile bir tahminde bulunup iliştirilmiş fizik ve gerçek fiziğin uygulandığı bulmacalar ve tuzaklar bu oyunda ağırlıklı olarak karşımıza çıkacaktır.

Oblivion ayrıca bu karışıma yaşayan bir manzara da katmıştı. Karışık algoritmaları kullanan bölüm tasarımcıları ortamı oluştururken değişik doğa örtüsünün ne zaman nerede oluşacağını el yordamı ile yapmak yerine sistemin kendisinin oluşturması sayesinde hem zamandan hem de efordan tasarruf etmişlerdi. Beş yıldan sonra bu tarz düşünce yapısında gerçekleşen etkili gelişimlerle birlikte Skyrim’de kayda değer etkinlikte bir değişim beklememiz çok abes kaçmaz.