The Golden Compass

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Filmden yapılan kötü bir uyarlama daha
Platformlar PSP
The Golden Compass
  • Yapımcı - Yayıncı Shiny Entertainment - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 52
Artılar Filmin oyunu olması
Eksiler Oyunun kendisi
Ülkemizde 7 Aralık 2007 tarihinde gösterime giren Altın Pusula filmi büyük bir ilgiyle izlenmişti. Bu ilgide, 260 milyon dolarlık bütçesi ile dünyanın en pahallı filmi olması ile birlikte oyuncu kadrosunda başı çeken Nicole Kidman da büyük pay sahibi idi. Ancak film beklenen başarıyı ve beğeniyi kazanamadı. Bununla birlikte çoğu popular yapımda karşımıza çıkan, filmin oyunu varyasyonları da Altın Pusula için bir gelir kapısı oldu.

Altın Pusula filmi ve oyunlarını, aile dostu kategorisine sokabiliriz. Filmden de tanıyacağınız karakterimiz Lyra, daha sonra dost olduğu ve uğruna verdiği savaştaki en büyük yardımcısı kutup ayısı Lorek ile karşımıza çıkıyor. Lyra, baş düşmanı ve çocuk kaçıran şeytani karakter Gobblers’den, arkadaşı Rogers’ı kurtarmak üzere Lorek ile yola çıkar. Filmde tamamı ile fantastik bir dünyada geçen Golden Compass, oyununda ise son derece sade ve bilindik bir atmosferde geçiyor. Her şeyden önce yaptığımız en temel işlev araştırmak ve kutup ayısı dostumuz Lorek sırtında ilerlemek. Bu ilerleyiş ise son derece çizgisel bir yapıya sahip. O kadar ki, adeta yapım boyunca mecburi bir istikameti takip ettiğimiz hissinden kurtulamıyoruz.

Dost kutup ayısı

İlerlediğimiz yol boyunca karşımıza başta kurtlar olmak üzere çeşitli düşmanlar çıkmakta. Kutup ayısının güçlü pençelerini, PSP’nin sağ tarafında bulunan şekil tuşlarını kullanarak düşmanları öldürüyoruz. Düşmanın üstesinden gelmek için farklı stil ve combolar kullanıyoruz. Karlı zeminde koşarken kayarak düşmanın üzerine ağırlığımızla sürüklenebilir ya da direk kaba kuvvet kullanarak farklı combolarla yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Bir kurdu tutarak etrafımızda 360 derece çevirmek suretiyle, etraftaki diğer kurtları haklama metodu, eğlenceli olduğu kadar etkili bir savunma yöntemi. Tüm ağırlıkla yere vurmak, pençe kombinasyonları yapmak gibi değişik yöntemler de yapımda bulunmakta. Oyun boyunca yalnız ayı ile dolaşmıyoruz. Bazen ayının üzerinden inip yalnız başımıza yolumuza devam ettiğimiz yerlerde bulunuyor. Yine de hiç bir zaman tam anlamı ile yalnız kalmıyoruz. Zira her zaman minik hayvan dostlarımız yardımlarını esirgemiyor. Platformdan platforma atlanan büyük açıklıkların üzerinde genellikle üzerinde sallanılabilen çubuklar bulunuyor. Bu çubuklara boyumuz yetmediği için de sırtımızda taşıdığımız küçük maymunumuz bizim yerimize uzanarak karşıya geçmemizde yardımcı oluyor.

Yolda yürürken karşımıza çıkan düşmanların, ayı olmadığı için kendimiz üstesinden gelmemiz gerekiyor. Ancak bu bir dövüşten çok kaçma sahneleri oluyor. Şöyle ki ayı yokken karşımıza çıkan ilk düşman bir korsan. Üstümüze saldırmadan önce de ekranda bir yön belirmekte. El çabukluğu ile analog kolu o yöne çekebilirsek, korsan üstümüze atladığında işaretli yöne atlayarak kurtuluyoruz. Düşmanda duvara toslayarak yavaş yavaş canlarını tüketiyor. Filmin ve oyunun aile dostu olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle kavga ve savaş sahnelerinin yumuşak olması normal sayılabilir. Yinede yapım bir küçük kardeş oyunu havasından kurtulamıyor.

Grafikler bakımından yaklaştığımızda yapımın vasatı aşamadığını görüyoruz. Özellikle hayvan modellemeleri son derece kötü. Bununla birlikte çevre modellemelerinde de herhangi bir özen görülmüyor. Sesler ve müziklerin de grafiklerden aşağı kalır yanı bulunmamakta. Göze hoş görünen yegane kısımlar ara videoda giren sinematikler oluyor. Son derece çizgisel bir yapıya sahip bölümler boyunca, oynanış bol miktarda siyah geçiş ve yükleme ekranları ile kesiliyor. Havaya sokacak bir atmosfer yokken birde bunun sürekli kesilmesi ile oynanabilirlik katlediliyor. Kısacası Golden Compass, tamamı ile ticari amaçlarla yapılan ve hiç bir şekilde üzerinde durulmadan piyasaya sürülen bir yapım olmuş. Belirttiğim gibi, ancak küçük kardeş için oynanabilir bir oyun.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 06:21
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Golden Compass

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×