1/2

The House of The Dead 3

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Arcade salonlarının en iyi shooter oyunu PC'de
Platformlar PC
The House of The Dead 3
Merlin Puanı 66
Artılar İyi aksiyon var. Durduk yerde heyecan yaratıyor.
Eksiler PC versiyonu nispeten başarısız. Grafiklerde bozulmalar var. Müzikler süreksiz, olmadık yerde kesiliyor ve sesler de özensiz. Oyunun süresi de aşırı kısa.
Bir PC oyuncusu olarak oyun oynamanın asıl zevkinin konsolda çıktığını söylesem PC’ciler bana katılır mı? Pek sanmıyorum. Şöyle düşündüğünüzde, en azından, PC’de oyundan oyuna yaşadığımız performans farklılaşması konsolda nispeten yaşanmıyor ve firma yeni bir cihaz daha üretene kadar o konsol için yapılan bütün oyunlar hiç şaşmadan yüksek randımanlı çalışıyor. Üstüne üstlük bu oyunların hepsi, genelleme yapacak olursam, görsel ve işitsel duyulara çok daha iyi hitap ediyorlar. Ki bunu en iyi biçimde spor ve yarış oyunlarında görmek mümkün. Bir Gamecube oyunu olan “Virtua Striker” futbol serisi her yeni oyununun piyasaya çıkması ile PC’deki rakibi FIFA’yı resmen tokatlardı. N4S:UG2 oynarken de Outrun2 veya Burnout3’te aldığınız zevki alamayacaksınız, bundan emin olun. Gerçi aynı oyunun her platformdaki farklı sürümlerini incelemek daha sağlıklı olsa da, görünen köy de az çok kılavuz istemez galiba. Örneğin, oynayamadığım için üzüldüğüm bütün oyunlar konsol oyunları(Devil May Cry’ın ilki, Silent Hill, bütün Street Fighter’lar, ...). Ve hatta PS2’im olup da PC’im olmasaydı Doom3, HL2 falan oynayamadım diye hayıflanacağımı hiç mi hiç sanmıyorum. The House of the Dead serisi de onlardan biriydi ve bu oyunu Ankara’daki bir arcade salonunda sürekli görür; ama, hiç oynamazdım. İki jeton isterdi insafsız; ben de kıyamazdım jetonlarıma, gider Virtua Tennis oynardım. O da bir Gamecube oyunudur ve yaklaşık 6 senedir hiç şaşmadan oynarım. İkincisini de tabii. Rakip de tanımam;)

The House of the Dead de konsol oyunları arasında saygın bir seridir. Shooter tarzında ondan daha iyi bir oyun pek aklıma gelmiyor, aklıma gelen ilk oyun da nedense Duck Hunt oluyor. Hani şu dandik atariler vardı ya, işte onlardaki silahla ördek vurmaca oyunu. Ördeği vurduğunuzda alt taraftan bir tane köpek çıkardı, vurduğunuz ördeği boynundan havaya kaldırırdı filan. Ama biz artık ördek değil, zombi avlıyoruz. Yoksa hep orda kalsa mıydık?

Zombili oyun mu, dombili oyun mu?

Böylesi aksiyon dolu bir oyunda konu aramamak gerek. Nitekim The House of the Dead 3’te de RE veya SH tarzında iyi denilebilecek bir konu yok. Beklemezdim de zaten. Yalnız buna rağmen konu içerisinde geçmişle, hatta serinin ikinci oyunu ile bağlantılar görmek mümkün. Tüm bunlar genele iyi monte edilmiş. Anlatıma da başarılı denebilir. Oyun içerisinde Thomas Rogan’ın kızı Lisa ve baba Rogan’ın arkadaşı “Ajan G”’yi kontrol ediyoruz. Tek kişi oynadığınızda kontrolünüzdeki karakter Lisa. Olaylar ikinci oyunun bitiş tarihinden 20 yıl sonra, 2019’da boy gösteriyor. Mr. Curien’in oğlunun yaşamını kurtarmak için gerçekleştirdiği çalışmalar onu genlerde oynama yapmaya doğru çevirmiştir ve etrafta yüzlerce zombi benzeri yaratık türemiştir. Buna bir son vermeye çalışan Thomas Rogan yanına arkadaşlarını da alarak bu çalışmaların meydana geldiği yere gider ve tam da tüm bu olanların sorumlusunu ortadan kaldıracakken engellenir. Bunun üzerine iki hafta boyunca kendisinden haber alınamaz. Kızı ise endişelenmektedir ve babasının arkadaşı “Ajan G”’den yardım alarak onu oradan kurtarmaya çalışmalarıyla oyun başlar.

Oyun sırasında herhangi bir kafa karıştırıcı bulmaca, bir yerden anahtar alıp onu başka kapılarda kullanma gibi işler yok. Sadece önünüze çıkan bütün yaratıkları vurup ileriyorsunuz, hepsi bu. Bu yüzden herhangi bir İngilizce gereksinimine de ihtiyaç duymuyorsunuz. Ekranda kaç hakkınız kaldığını, canlarınızı ve elinizde silahınızı görüyorsunuz. Arcade salonlarında elinizde gerçek bir silah varken ekranda hedef bulunmazken, PC’de fare ile oynayabileceğiniz için bir artı göstergemiz yer alıyor. Fareyi elinizin altında oynattığınızda ekrandaki imleç ile beraber köşedeki silah da sağa sola oynuyor. Karakterleri yönlendirmede bunun dışında herhangi başka bir yeteneğe sahip değiliz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×