1/2

The Last Mage Röportajı

Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Tolga Özuygur ile birlikte MMORPG oyun’u olan The Last Mage Online hakkında hoş bir sohbet yaptık.

MK: Merhabalar Tolga okuyucularımıza biraz kendinden bahseder misin?
Tolga: Ben Tolga Özuygur, 18 yaşındayım. Program yazmaya 5 sene kadar önce Q-Basic ile başladım, Visual Basic ile devam ettim. 4 senedir Flash Action Script kullanıyorum, bu konu da bahsedecek çok şey var ama genel olarak böyle işte :)

Mk : The Last Mage'ı online yapma fikri nereden aklına geldi?
Tolga : Bu fikir ilk TLM TheRevenge in yapımına başladıgımdan beri vardi. Hep TheRevenge’i multiplayer yapmayi hayal etmiştim... Ama olmadı çünku aşırı derecede lag'e neden olacak kadar degişken kullanmistim. Bende hemen yeni bir oyun yapmaya karar verdim ve ilk multiplayer denemem olan TLM ClanWars ortaya cikti. Ama CW çok yetersiz bir oyundu ve sitenin forumlarinda birkaç kişinin "TLM MMORPG” yapabilse ne güzel olurdu, ama flash ile MMORPG nasıl yapılabilir ki?" gibi konustuklarını gördum, bunun üzerine TLM Online’ın yapımına başladım.

Mk : The Last Mage Online'ı oynayacak olanlar oyunda neler bekliyor?
Tolga : Forum üyeleri "Server 24 saat acik olsun" "RP nin dışına çıkılmasın" gibi isteklerde bulundular. Bende oyunu hazırlarken bunları dikkat’e aldım. Ve oyun’u oynayacak olanlar grafiklere agirlık verilmesinin gerekip gerekmediği sorulunca "FRP oyunun da grafiğin ne önemi var ki?" diye cevap verdiklerinden oyunun grafikleri üzerinde durmadım ama oyunun yeni versiyonların da grafiklere de ağırlık vermeyi düşünüyorum.

Mk : Oyun'u oynamak için belli bir ücret gerekiyor mu?
Tolga: Hayır oyun tamamen bedava olarak dağıtılıyor.

Mk : Oyun'a kayıt olmak için ne yapmamız gerekiyor.
Tolga : Oyunu download edip açınca karsınıza çıkan "Yeni account açmak için tıklayınız" linkine tıklıyorsunuz. Burada karşınıza bir form çıkıyor,kendinize bir taraf seçiyorsunuz (law, balance, chaos) ve değişik başlangıç karakterlerinden birini seçip kendi karakterinizin background’unu yazıyorsunuz. Tüm bu veriler dikkate alınarak karakteriniz oluşturuluyor.