1/2

The Last of Us

Murat Halilbeyoğlu 17.05.2013 - 13:23
Dünya yalnızken çok daha büyük
Naughty Dog bizleri yıllarca Uncharted oyunu ile eğlendirdikten sonra bu sene farklı bir tür ile karşılıyor. Aslında farklı demek bir derece yanlış olur. Uncharted bir nevi puzzle-aksiyon oyunu ise Last of Us da survival-aksiyon oyunu, lakin farklı kısmı aksiyonun biraz daha kısık olması.

Bizlere gönderilen preview modunda oyunun Lincoln ve Pittsburg adlı iki bölümü bulunuyordu. Bunlardan bir tanesi survival için hazırlamışken bir diğer daha çok aksiyona yöneliyor.

The Last of Us


Bu benim dünyam değil

İnsanların üzerinden zihinsel ve fiziksel değişimler yaratan salgın bir hastalığın her tarafı kırıp geçirmesinden yaklaşık 20 sene sonrasında, şimdikinden çok daha tehlikeli ancak çok daha boş bir dünyada geçen Last of Us, Joel ve Ellie adlı iki karakterin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Aslında iki bölüm de daha önceleri videolarda gördüğünüz bölümler. Dolayısı ile görsel olarak yeni bir şeyle karşılaşmadık. Lincoln bölümünde videolarda gördüğümüz agresif tombul arkadaşımız Bill’i arıyor ve ondan bir araç almaya çalışıyoruz. Bu bölümün amacı demin de bahsettiğim gibi oyunun survival tarafını tanıtmak.

Last of Us genel anlamda klasik bir survival oyununun tadına sahip. Oynadınığımız preview versiyonu bizlere oyunun özelliklerinden ne kadarını gösterdi bilemiyoruz ancak öğrendiğimiz kısımlardan bir tanesi crafting sistemi. Çoğu survival oyununda olduğu gibi burada da en büyük dostumuz etrafta bulunan çer-çöp. Bir demir boru, bir makas ve birkaç bant ile kendinize güzel ve ölümcül yakın dövüş silahı hazırlayabiliyorsunuz. Seçenekler belki Dead Rising kadar uçuk olmasa da oldukça işe yarıyor. Lakin yaptığınız her yakın dövüş silahının bir dayanıklılık durumu söz konusu. Misal bahsettiğim makaslı demir boru bir iki vuruşun ardından özelliğini yitiriyor ve tekrardan onu “upgrade” etmeniz gerekiyor.

Bunun yanında workshop tarzında masalar yardımı ile daha da üstün geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Misal ateşli silahlarınızın şarjör kapasitesini arttırabiliyor veya bir tabanca kılıfı yapıp ikinci silahınızı da yanında taşıyarak daha hızlı çekme imkanı buluyorsunuz. Lakin bu tür yükseltmeler için ekstradan alet edavat gerekiyor ki yine bunları etraftan topluyorsunuz.

Çirkin dünyanın güzel yüzü

Grafik ve ses açısından Last of Us cidden Playstation 3’ten beklenebilecek sağlam grafiklere sahip. Bazı noktalarda aksamalar olsa da gözünüzü kesinlikle rahatsız etmiyor. Öte yandan bunun sadece preview versiyonu olduğunu düşünrüseniz son bir cilanın da geleceğini söyleyebiliriz.

The Last of Us
Özellikle ışıklandırmalar gerçekten çok güzel yapılmış. Daha ana menüde bile camdan giren güneş ışığı ile bunu hissediyorsunuz. Gerek açık alan gerek kapalı alandaki ışıklandırmalar ve detaylar oldukça iyi hazırlanmış. Fenerin ışığının karanlık ortamlarda aydınlatma derecesi, güneş ışığının ağaçların dalları arasından süzülmesi, vs. göz alıcı.

Sesler için de aynı durum geçerli. Joel ve Ellie’nin diyalogları, Bill’in hararetli tartışması ve diğer diyaloglar ton ve kalite açısından gayet güzel durumdayken silah sesleri ve çevre sesleri de aşağı kalmıyor. Kısacası daha önce Last of Us videolarında gördüğünüz oyun içi görüntüler oyunun teknik özelliklerini bire bir yansıtıyor.