1/2

The Matrix Online

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Mavi hap mı istersin kırmızı mı?
Platformlar PC
The Matrix Online
  • Yapımcı - Yayıncı Monolith - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 79
Artılar Oyuncu dünyanın gidişatını değiştirebiliyor, çok sık düzenlenen etkinlikler...
Eksiler Grafik hataları mevcut. Savaşta bazı hareketler çok saçmalıyor. Sadece fanları için.
Devasa oyunlara ilk başladığım zamanı hatırlarım. Ultima ilk göz ağrımdı ondan sonra tüm oyunları sırasıyla inceledim. Aslında tek bir şey farkettim. Bu tip oyunlar ikiye ayrılır, türe tat katanlar ve türü yamayanlar. Türe tat katanlar genelde en orjinal olan oyunlardır. Konuları, karakterleri bir yana; oyun sistemi, karakter planlaması, meslek sistemi gibi birçok ayrıntıyla yeniden uğraşıp türe yeni özellikler kazandıran oyunlardır. Türü yamayanlar ise konuyu, karakterleri değiştirip, birkaç motor eksikliğini yamayarak çıkmış oyunlardır. Ancak bu tip oyunların hepsi kötü değildir. Konusu ilgilendirdiği sürece favori oyununuz bile olabilir. İşte Matrix Online’da bildiğimiz diğer Online oyunlar gibi. Konu fanlarını kendine çekiyor. Bu da sevilmeye ve oynanmaya yetiyor.

Jack In

Uzunca bir süre matrix evreni hakkında bilgilerimizi güncelleştirdik, gerek üçleme gerekse yanında garnitür niyeti sunulmuş irili ufaklı projeler ile Matrix dünyası beynimize kazındı. Tam bitti derken, sorunlu beta testleri yaşayan ve bir ara artık çıkarmayacağız bile denilen Matrix Online, sinsice sokuldu ve tüm planlarımızı bozdu. İşte bugün anlıyoruz ki uzunca bir süre daha Matrix’siz yaşayamayacağız. Wachowski kardeşler oyuna kurguyu yazmışlar. Oyun son film Revolutions’un bittiği yerden devam ediyor. Neo sayesinde dünyada barış sağlanmıştır fakat kimi huzursuzluklar zaman zaman baş gösterir. Bu sırada ise Exile adı verilen insancıl programlar Matrix’e yerleşmeye, yeraltından gizli işler çevirmeye başlamışlardır. İşte bu esnada karakterimizi yaratıp oyuna dalıyoruz ve dünyanın gidişatını belirlemek için Jack In oluyoruz.

İlk başladığımızda kendimizi Zion saflarında bulmakla biraz afallayıp, etrafı dolaşıyoruz. Biraz araştırma yaptığımızda, birkaç görev yapıp, tecrübe kazandıkça Machines, Human yada Exile saflarına geçebileceğimizi öğreniyoruz. Tecrübe kazanmak için diğer oyunlardaki gibi yaratık kesmiyoruz. Dünya üzerinde hergün güncellenen görevleri tamamlıyoruz. Bu yüzden oyun gittikçe kendini tekrar ediyor hissi veriyor. Tecrübe puanlarımız arttıkça seviye atlıyoruz ve seviye atladıkça stat olarak tabir ettiğimiz fiziksel ve beyinsel güçlerimiz artıyor. Level’ları geçtikçe yeni yetenekleri ve dövüş sanatlarının kodlarını beynimize yükletebiliyoruz. Bu yetenekleri seviye atladıkça kullanabiliyorsunuz fakat bunun için elinizde o yeteneğin kodunun bulunması gerekiyor. Bu da savaştığınız ve öldürdüğünüz diğer oyuncuların loot’undan çıkabiliyor. Ben PvP ile uğraşamam derseniz, diğer oyunculardan satın alabiliyor ya da zamanınızı ayırıp, kodları yazabiliyorsunuz. Burada oldukça farklı yetenekleri edinebilme şansı doğuyor.

Kung Fu, Karate ve diğerleri

Bu noktada görevleri tamamladıkça elde ettiğiniz tecrübe puanları reputation olarak adlandırılıyor. Eğer gerçekten çok yüksek reputation puanları elde ederseniz yapamayacağınız yetenek ve tanışamayacağınız film karakteri kalmıyor. Tabi bunu tek başına yapmak oldukça zor. Bu yüzden kendi grubunuzu oluşturup hepbirlikte bu amaca yönelebilirsiniz.

Bu amaca yönelmek için dövüş öğrenmelisiniz. Oyundaki en değişik nokta dövüş sistemi. Tur bazlı olarak düzenlenmiş olan dövüş sisteminde, herkesin bir hedefe çat çut girişmesi önleniyor. Diğer online oyunlardaki gibi tek bir varlığa 5 yada 10 kişi dalamayacaksınız. Fakat buradakiler genelde insanlar olduğundan, sizi çok da zorlayacak kişiler ve savaşlar olmayacak. Tur bazlı olarak savaşıyorsunuz demiştim. İşte düşmanla karşı karşıya gelince yapacağınız birkaç hareketi önceden seçiyor ve düşmanın da seçmesi ile birbirinize saldırıyorsunuz. Atağınız başarılı olursa seçtiğiniz hareket o anda düşmana yansıyor o da size karşı gördüğü harekete karşılık ne seçtiyse onu yapıyor. Karakterleriniz savaşta iken sizde bir sonraki hareketleri seçiyorsunuz ve böylelikle sadece tekme yumruk konuşmuyor. Ayrıca özel hareketler ile savaşmayı sağlıyorsunuz. Örneğin siz kung fu hareketi yaparken, o da matrix özel hareketlerinden yapıp, atağı savurabiliyor ya da size karşılık verebiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×